Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: FURCA
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
c00ky82
E VREO DIFERANTA INTRE FURCA DE TABLA SI CEA DE FONTA (TURNATA )?
Aleks
La fel de mare ca între scrierea cu "capslock" și cea fără "capslock", ori ca între urlet și șoaptă.
apollo
@ Aleks - (Off-Topic) - Macar ai fi putut sa raspunzi omului la problema.Acum tii sa te legi de toti cei care scriu cu "caps lock"?


@ c00ky82 - Cea turnata tine mai mult.Nu sunt singurul care spun asta.

cristidb ar trebui sa stie mai bine smile.gif
Aleks
@ Apollo - (On-Topic) - Asta spuneam si eu, ca diferența dintre ele e foarte mare. Da' dacă n-ai fi fost așa preocupat să scrii "Off-Topic", ai fi înțeles (și nu numai tu, ci chiar și c00ky82).

A!... și nu "mă leg" eu de nimeni. Iegzistă un regulament al formului. Cititu-l-ai, cumva?

Oricum, îmi cer scuze că te-am deranjat așa tare încît să "te legi" de mine.
99MMH
Salutare oameni buni
Diferenta este enorma (e putin spus!!). Este vorba de duritatea materialului, rezistenta lui la tensionare. Eu la nova mea am dovedit-o pe aia din frabica, care era de tabla la 20.000de Km si cred ca avea masina ca vechime avea un an si jumatate.
Interesant este ca acea furca de tabla a cedat dupa un drum Craiova- Brasov si retur pe Rucar -Bran, deci in conditii de maxima solicitare a cedat.
Norocul meu este ca s-a rupt furca chiar in fata casei ca altfel......era de rau blush.gif
Oricum mare greutate nu este sa fie inlocuita cu o furca de fonta turnata, deci recomand cu caldura acest lucru smile.gif .
Toate bune!!!
volint
"Tabla" mea tine de cand o am si nu da semne de oboseala. Cred ca este "exceptia care confirma regula".

Spor!!..
Executron
Idem. 57.000 km. S-a rupt cablul de ambreiaj... Dar furca ramane "strong" laugh.gif
anndi
La mine a cedat furca de tabla pe la 100 si ceva de mii si am sudat-o. tine si in ziua de azi la masian pe care este.
volint
QUOTE(Executron @ 19 Oct 2007, 22:47)
Idem. 57.000 km. S-a rupt cablul de ambreiaj... Dar furca ramane "strong" laugh.gif
*




Cabluri.. nu mai stiu.. parca 4.. sau.. 3.. nedumerire.gif .. In orice caz, unul din ele "de origine" a tinut de la Obor pana la Otopeni.

Spor!!..
Kraven
Si eu am schimbat un cablu insa la furca n am umblat pana acum(masina o am de aproape 2 ani) si nici nu da semne de uzura.E din tabla!
gti98
Dupa 8 ani si vreo 60k km, a cedat; a fost reparata, dar a crapat in alt loc. A fost inlocuita cu una turnata (a aparut uzura la una din urechile din carter, dar "ranga" asta sovietica nu cred ca se mai poate rupe sau indoi!)
Daca ti-a crapat si gasesti, sfatul meu e sa nu te zgarcesti la cei 10 ron diferenta ( e belea manopera de ajuns la ambreiaj...)
Drum bun!
PS Cablul e cel original (cu care am cumparat-o, noua).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.