Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ok la organisme modificate genetic
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Lostboy

Senatul a aprobat miercuri o Ordonanta de Urgenta a Guvernului privind cultivarea si utilizarea Organismelor Modificate Genetic (OMG) in alimentatie.

Ordonanta a intrunit cvasi-unanimitate, desi in Romania lipsesc cu desavarsire studii despre efectul acestor plante asupra sanatatii umane, iar la nivel european se inregistreaza o rezistenta crescanda fata de OMG-uri, sustine insa puternic de lobby-ul firmelor americane.

La nivelul Romaniei, Ministerul Mediului este cel mai mare contestatar al Organismelor Modificate Genetic, in timp ce Ministerul Agriculturii s-a dovedit un “suporter” al acestora.

Cu un singur vor impotriva, doua abtineri si 44 de voturi pentru, Senatul a trimis ordonanta la deputati - camera decizionala.

Sursa
sinaxis
In Romania orice e posibil, iar senatorii astia nu-s in toate facultatile. Modificarea genetica e o cutie a Pandorei. Consecintele se vor vedea in timp...
Multumesc lui Dumnezeu ca am o gradina unde mai cultiv una alta, ca mai am surse, inca, de alimente naturale...
grosse inkultur
"organisme modificate genetic" suna foarte SF si marea majoritate a oamenilor se vor gandi la mici alieni crescuti in gradina. Cred ca soiurile ameliorate pe care le crestem acum difera genetic de soiurile "origina®le" oricum - deci cred ca am deschis "cutia Pandorei" mai demult. Plantele de cultura sunt oricum in afara ecosistemului asa ca nu trebuie sa ramana corelate cu alti factori. Singura diferenta este ca modificarile vor fi facute mai rapid. Pe de alta parte, daca plantele modificate vor fi mai rezistente (la clima, daunatori, etc.) nu vor trebui "stropite" => hrana mai sanatoasa. Ele fiind mai productive, suprafetele cultivate vor putea fi reduse => mai mult spatiu pentru refacerea ecosistemului. O alta categorie o reprezinta plantele de refacere a ecosistemului care, modificate genetic, pot accelera refacerea echilibrului concentratiei de gaze din atmosfera (sa zicem echilibrul carbonului) => un mediu mai curat, depoluare accentuata. Nu prea vad, atunci, unde e problema cu organismele astea, in afara de prejudecatile rezultate din spalarea creierului cu filme distopice in care sfarsitul lumii vine de la o tufa de rosii ucigase cu 16 picioare dotate cu clesti. Progresul este inevitabil (si inexorabil, as zice), cutia aia a Pandorei s-a deschis demult, odata cu focul si roata. Daca solutia asta va eradica foametea si ne va face viata mai buna, nu vad atunci unde e problema. Peste 15milioane de copii mor in fiecare an de foame (hunger death statistics), daca plantele modificate genetic sunt solutia pentru asta, go for it! Excesele nu se pot combate prin interzicere.
cristi.r
Reducerea suprafetelor cultivate ??? Pai si-asa sunt reduse, ce mai reduci ?
Ai dreptate, insa tot rationamentul tau merge intr-o tara cu "apa calda", nu la noi, unde nu stie stanga ce face dreapta, sau, tocmai, pentru ca stie, se intampla ce se-ntampla. Crezi ca la noi se poate aplica cu succes metoda asta ? Eu nu prea cred ... Este nevoie de un sistem foarte bine pus la punct din toate punctele de vedere si fara balcanismul "merge si-asa". Si mai e nevoie si de bunavointa din partea factorilor implicati. La noi e loc si de refacerea ecosistemului, si de culturi nemodificate sau modificate, avem un sol cum nu prea are multa lume, cel putin in Europa. Avem conditii climaterice, relief, etc super. Insa trebuie sa vina altii sa ne invete cum sa facem si, eventual, cu ghioaga pe noi. Asa ca, oricat de multa dreptate ti-as da eu (si chiar ai dreptate), tot la stadiul de poezie ramane ce-ai scris tu. Respect !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.