Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Care-i treaba cu oalele amortizoarelor spate?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
nh1980ro
Am vazut ca la Nova si SN sunt destui care se plang ca se crapa oalele amortizoarelor spate. As vrea sa stiu daca si la Solenza s-a intalnit careva cu problema asta. Ma gandesc ca poate inca n-au ajuns la 'batranetea' DSN sau Nova si d-aia n-am auzit inca de probleme de genul asta.
Sau ar mai exista posibilitatea (destul de mica) ca cei de la Dacia sa fi rezolvat cumva problema (o rezolvare ar putea fi amortizoarele ceva mai moi de la SLZ, care sunt pe ulei).

Cei care ati avut probleme puteti sa si descrieti putin conditiile, gen numar de kilometri, daca ati schimbat amortizoarele originale cu unele mai tari, daca ati mers mai mult de off-road etc. (pozele sunt binevenite).
klaus
Exista si o NT speciala de reparat fisurile la oalele spate inca de acu' multi ani.
Deci pana si Dacia a recunoscut problema, ca n-a emis NT-ul ala degeaba.
ageana
Cum dom`le, la Solenza sa se intample asa ceva ?! 173.gif
Nu se poate, doar SLZ e cea mai buna masina din lume, cea mai economica, cea mai fiabila, cea mai devreme-acasa, IMPOSIBIL!

Acum serios, eu am cativa prieteni taximetristi care au peste 300.000 km cu SLZ si nu s-au plans de problema asta.
nh1980ro
QUOTE(klaus @ 26 Oct 2007, 10:45)
Exista si o NT speciala de reparat fisurile la oalele spate inca de acu' multi ani.
Deci pana si Dacia a recunoscut problema, ca n-a emis NT-ul ala degeaba.


NT aia contine printre modele si Solenza sau doar DSN si Nova? Si se poate sa vada si ochiul nostru NT-a? chiar si pe PM?
buge
"oalele amortizoarelor spate"

ce-s alea?

o schema sau o explicatie mai pe intelesul tuturor se poate?
klaus
QUOTE(nh1980ro @ 26 Oct 2007, 10:57)
NT aia contine printre modele si Solenza sau doar DSN si Nova? Si se poate sa vada si ochiul nostru NT-a? chiar si pe PM?
*

Uite, pentru ochiu' vostru:
bion
Si eu am slz si prieteni cu slz. Nu am auzit de acest defect. Probabil ca e mai rar intalnit-zice Dacia ca ar fi cauzat de ambutisare incorecta=defect de fabricatie.Frecvent am vazut asa ceva la Opel mai ales modelele din anii 85-90 si la oalele din fata.
@ ageana. Ce te miri atata ca doar ai 1300 la care se rup sau se indoaie lonjeroanele si slz e o nepoata a 1300 -sangele apa nu se face tongue.gif

Cu stima bion
nh1980ro
Deci daca ambutisarea e neconforma, cei de la Dacia rezolva problema moca.
Pai ar trebui sa plece deja spre biserica sa se roage sa nu se intample vreo crapatura de genul asta pe la masina mea, ca fac urat biggrin.gif (oricum a stat vreo 3 ani pe la ei masina pe la uzina, deci au avut timp sa verifice daca crapa ceva tongue.gif)

Multumim klaus pentru incantarea ochiului smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.