Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Proiectoare de 1310(rotunde)
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
kopey
Unde as putea gasi si eu niste proiectoare de dacia 1310, dar sa fie rotunde..nu pentru spoiler ci optionale..care se monteaza separat...pe bara..
Si daca imi pun proiectoare, trebuie sa mai imi pun releu?
eu am relee si pe faza scurta si pe faza lunga dar pentru proiectoare trebuie altul nu?

Eu nu prea ma pricep, pentru ca este prima mea masina.







multumesc!
brigada_diverse
ar cam trebui si releu......si proiectoarele sug mult curent..deci trebuie si un releu
sunt cam 35RON fiecare pe la unele magazine, dar nu stiu cat de bune sunt
chivuletz
chiar azi m-am interesat cat costa un set de proiectoare pt daciile 1310 cu bara tip nou si costa 62 ron... destul de ieftine pot zice!
sechi
Vezi topicul meu de la bursa!
vis-a-vis
Nu vezi ca are doar 3 posturi?
Crezi ca stie care-mersu' p-aci?
Halal comerciant! radmasa.gif
dacia_gpg
Proiectoarele se monteaza sub bara de protectie si sa nu bata la mai mult de 50m.
Se folosesc in exclusivitate pe timp de ceata si atunci cind conditiile de vizibilitate o impun. Atentie la militieni,ti se poate retine talonul .
han_1.6 mpi
atentie la militieni. vreo 50 de lei pusi in talon pentru orice eventualitate.
brigada_diverse
cum adica? ce motiv are sa iti ia talonul? daca sunt cumparate de unde trebuie..ce ii doare pe ei?(evident folosita CAND TREBUIE)
dacia_gpg
Articolul din noul cod rutier este cam ambiguu.Militienii spun ca trebuie omologate,
RAR-ul spune ca nu trebuie, doar ca este o imbunatatire adusa propiului autoturism
si uite asa ramai fara talon,daca nu iti cade fisa sa le dai jos in fata lor,din nou la ITP,alta taxa,stat la rind,timp pierdut ca te lasi lehamite de faruri ceata,folii pe geamuri si alte acareturi.Vorbesc din cele traite de mine nu din auzite.
brigada_diverse
si cat e o omologare?
oricum, incompetentii nu isi dau seama ca sunt utile?..ma refer la cei care vor sane ia talonul ca le avem puse pe masina.......(de ex pe autostrada cand a fost impanzita de fum din cauza incendierii pajistii chiar erau utile)....dar ei vor sa le omologam ...sa ia statul bani....sa isi umple unii buzunarele...si altii sa isi faca nervi din cauza sistemului......
di3g0
legea nu interzice motarea proiectoarelor daca in spoiler\bara este loc loc destiant acestora wink.gif
brigada_diverse
si daca nu e destinat?
de ex le prind pe bara, dar nu acolo era locul lor
di3g0
pai daca masina nu vine din fabrica cu loc special destinat proiectoarelor nu prea ai ce face...trebuie sa te conformezi....sau daca nu risti....se considera modificare la sistemul de iluminat, si e grav
brigada_diverse
si cat costa o omologare la RAR?
di3g0
sincer, nu stiu...dar ai timp sa stai pe la cozi?
brigada_diverse
nu chiar.....
aveam si eu de gand sa pun proiectoare de ceata...dar cu atatea chestii caretrebuie sa le fac(omologari sau amenzi)....mai bine nu mai pun......
KTC
In lege scrie clar ca nu ai voie cu proiectoare montate deasupra barii (spoiler) doar sub bara ... ca doar de aia sunt proiectoare de ceata. Acum cate sunt voie jos ... nu mai tine minte.
StefanT
Eu mi-am pus spoiler de plastic si am rezolvat problema cu locul ptr proiectoare.

Politia m-a oprit de multe ori, Si s-a uitat la ea, la lumini dar nu mi-a zis nimic. Cand am facut RAR-ul (nu ITP. RAR) s-a uitat ele si mi-a zis ca am facut o treaba buna ca le-am pus. Ca nu se aprindea o semnalizare laterala, a comentat dar de alea nu.

Deci daca nu-s montate pe capota, sau pe cupola sa facem din masina JEEP, nu cred ca se leaga cineva.

A, si sa nu bata in copaci.


Sunt foarte bune pentru lumina laterala astea pe care le am eu, acuma alea rotunde nu stiu cum bat.

Bafta!
di3g0
Da Stefan,spoilerul de plastic are un loc special destinat proiectoarelor,iar tu acolo le-ai montat...repet:"ai voie cu proiectoare numai in locuri special proiectate pentru asa ceva"..pentru aces lucru politia nu iti spune nimic,si nici RAR-ul.succes baieti
diaconuliviu
QUOTE(cristitranca @ 3 Nov 2007, 18:46)
cum adica? ce motiv are sa iti ia talonul? daca sunt cumparate de unde trebuie..ce ii doare pe ei?(evident folosita CAND TREBUIE)



In codul rutier actual valabil acel CIND este NUMAI PE CEATA. Cititi, in caz contrar se ia amenda si punte.

QUOTE(dacia_gpg @ 3 Nov 2007, 19:19)
Articolul din noul cod rutier este cam ambiguu.Militienii spun ca trebuie omologate,
RAR-ul spune ca nu trebuie, [...]


Nu trebuie omologate in sensul "merg la RAR si le trec pe carte" ci ele sa fi fost omologate RAR, ca gotronicul, ca malvina, ca pompele de frinare, etc.
Adica, chiar daca ai locas in bara dar montezi acolo doua asa zise proiectoare turcesti, ovale, de 5 cm vei primi amenda si dovada inlocuitoare a talonului. Ele trebuie sa fi fost omologate "pentru uz Dacia".
argon
E foarte clar:

Art. 112. - (1) Certificatul de Inmatriculare sau de Inregistrare ori dovada Inlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera In urmatoarele cazuri:

d) vehiculul circula cu defectiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decat cele omologate;



Ce el din targ NU sunt omologate. Pentru Dacia mea cand mi-am pus proiectoare in bara am intrebat un tip de la rar, si singurele omologate sunt produse de Elba, dar cam merge orice daca se potrivesc asta in cazul celor incorporate, dar am inteles ca au boala pe cele externe, cum e si in cazul Daciei 1300 cu bari metalice, si nu exista omologate, pentru ca masina nu a fost facuta din fabrica pentru asa ceva...vine fara.
dacia_gpg
Codul rutier actual este mai drastic decat cel dinainte de 1989.
Citeam o brosura cu tipuri de imbunatatiri ce pot fi aduse mult iubitului model
Dacia 1300 printre care si modul de instalare si folosire ale farurilor de ceata si asta prin 1980,atunci in regimul de "trista amintire"se putea ,acuma nu blink.gif
Eu cred ca aceste masuri au un singur scop desfiintarea,descurajarea,eliminarea tuturor daciilor de pe teritoriul patriei si fortarea intrarii pe piata a unor modele
"a la Tariceanu" wink.gif
argon
Adica ai renunta la masina ca nu ai voie legal sa-ti pui proiectoare? blink.gif
dacia_gpg
Nu a-si renunta la dacie,m-am nascut si am crescut cu dacia.Am renuntat la faruri de ceata. smile.gif
brigada_diverse
dar daca e asa, nu trebuiesc omologate si angel eye-surile?
autom
Ba da!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.