Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Magazin MARE de mobila
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
asarban
Fratilor-cumatilor, musai, zor nevoie mare sa iau "neste" mobila, un sifonier si alte alea.
Am fost la Mobexpert ne-am uitat, niste kkturi cu preturi maaaaari MAAARI!
Mai sunt si alte magazine/expozitii cu mobila? Ma intereseaza magazine mari, nu d'alea din Pantelimon care au 2-3 chestii si nici pe alea nu ti le care, de mai dai inca pe atat la transport !
Hai, puneti-va mintea la contributie si sariti cu idei.
AM inteles ca ar fi pe la Pipera, pe centura, dar nu stiu unde mama ciorilor e asta asa ca niste date mai concrete v-ar aduce in pole position pe lista mea cu acatiste!
Sarumana anticipat!
sstanescu
Da un ochi si la Elvila, la podul Baneasa. Insa eu am vrut sa-mi iau o canapea si aveau doar vreo doua culori fistichii, restul ridicau din umeri si spuneau ca nu au de luni bune.
costi
Mare magazin de mobila in Ghecea, aproape de stadionul Steaua cind vii dinspre Dr Taberei. NU stiu cum e inauntru dar pe dinafara pare "big enaugh"
Ov
pai in pipera e la capatul strazii fabrica de glucoza. Adica: mergi pe barbu vacarescu pana la intersectia cu fabrica de glucoza (recunosti pt ca sunt semne pe stalpi cu Politia Ilfov). O iei in stanga (daca vi dinspre baneasa) si mergi pana in capatul strazii (~1,5km) si pe stanga e un depozit de mobila mare.
Mache
Pe langa depoul Dudesti era o hala cu mobila. La Bucur-Obor mai au ceva mobila. Iar de vis-a-vis de Bucur mi-am luat eu anul trecut un sifonier. Cu transport si montaj la domiciliu. Este un magazin mai mic, pe partea cu ACR-ul. In Rahova mai sunt magazine de mobila. Sunt vreo 4-5, unul dupa altul, dar nu stiu cat de buna este marfa lor.
bomicabomic
Neoset in P-ta Unirii.
sstanescu
Ov, pai ala nu-i Mobexpert Pipera?!?!?
vv
Asarban, mai este unul "red, black & white" pe la Iancului parca. Dar ce te sfatuiesc eu (mi-am mobilat de curand casa) este sa mergi la SiPro. (www.sipro.ro). E mai scump decat mesteru' din colt, dar e mai ieftin si calitatea e chiar mai buna decat la Mobexpert (zic eu). Ce mi-a placut la ei:
1. Acte, totul 100% legal
2. Tipa care mi-a luat comanda era profesionista, chiar vroiam sa o complimentez ca "ce misto desentati, ati facut ceva desen tehnic" si cand colo cand mi-a dat cartea de vizita - soc: era arhitecta huh.gif
3. Tipii care mi-ai montat au fost profesionisti si ei, n-am nimic de comentat. Eu mi-am mai facut mobila pe comanda la altii recomandati de un coleg - si intr-adevar aia au facut mobila destul de misto as fi fost multumiti de ei, dar la montat au fost sub orice critica! E foarte important si cum ti-o monteaza (mie de ex. mi-au pus dulapurile suspendate din bucatarie stramb ) mad.gif
madalina
Elvila, nu recomand. Si-a luat o cunostinta un dormitor si a doua zi dupa ce l-a montat, a deschis usa sifonierului si s-a trezit cu usa pe ea. Se rupsese sus lemnul si jos o balama.

Contabila parintilor mei tine contabilitatea si la un magazin Elvilla si nici ea nu ne-a recomandat.

Red, White, Black e o firma din Polonia sau Cehia. Am un dormitor de la ei de 4 ani. Nu este extraordnar de calitativ, dar au preturi mici si mobila destul de practica.

Neoset, Adorama, Berloni, Rovere Mobili - nu stiu cine ar da oricum attia bani pe mobila -, Orion Design aduc mobila numai pe comanda. Dureaza intre 2 saptamani si 2 luni.



barzanv
Cum vii de la unirii , dupa intersectia cu marasesti, spre tineretului, pina in liceul sincai , pe dreapa e o usa meschina pe care scrie depozit mobila. Acolo gasesti tot ce vrei , de la piele la...cirpe. Sunt mai multe firme ce expun.

Atentie1: Preturile sunt negociabile. In caz ca nu au ceva, in 2-3 zile aduc orice. Eu mi-am luat diverse chestii , piese de mobilier si mi-a convenit.
Atentie2: Desi marfa e buna, prezentarea lasa de dorit, asa ca nu va asteptati sa gasiti elvila, mobexpert sau neoset:D , dar si preturile sunt net inferioare firmelor sus mentionate

Succes
Ducu1
Elite la stadionul Steaua-Ghencea!
Ov
QUOTE(sstanescu @ 9 Nov 2004, 11:26)
Ov, pai ala nu-i Mobexpert Pipera?!?!?
*



si ce daca ? biggrin.gif
apunake
In Pipera mai sunt magazinele de mobila care apartin de CIL Pipera, dar acolo nu vand doar produsele lor ci si ale altor firme. De asemenea si pe Scoala Herastrau, care e tot pe acolo (langa Politia Ilfov) - atentie la conantionalii minoritari care te momesc cu produse la jumate' de pret. Mai este un magazin mare pe la Tineretului, langa liceul Sincai. Dar de ce nu iti faci de comanda?
Marty
Domnu' asarban, da' mai ai, verisoare, intrebari d-astea de pus la grupa mijlocie de la Gradinita Faur S.A. ? Fa-ti pe comanda, cum zice si apunake! Stii ce comanzi, cum comanzi si ce materiale. NU iti baga pe git nimeni nimic.
vv
Daca nu era clar din post-ul meu precedent: SiPro fac mobila pe comanda, bineinteles. Te duci si le zici ce vrei, si iti fac. Pot sa-ti faca si ei design-ul da' te costa ceva mai mult.
Deci: si eu sustin sa-ti faci pe comanda.
Ake
Iti facem noi rost de designeri smile.gif
florin.c
In Ghencea sunt doua mari "depozite" de mobila:cum vii dinspre Tricodava si te duci spre stadion este Tamila pe dreapta ,cu un singur nivel dar zeci de firme care fac si la comanda, si putin mai inainte pe stanga Elite pe trei nivele ,la parter fiind Sipro.Despre Sipro pot sa-ti spun ca mi-a facut impresie foarte buna si bineinteles un pret un pic mai mare ca celelalte.Eu am vrut sa iau un sifonier cu 3 usi de 2,40m inaltime,2,70m lungime ,0,60m adancime dintr-o singura bucata(fara suprapozabil), cu usi glisante si profile de aluminiu la usi pentru a nu flamba si a nu se sparge oglinzile .Pret:20mil.lei.
Mi s-a parut fff.atractiv pretul,dar pana la urma am gasit de cumparat doar profilele si l-am facut eu cu doar 11mil.lei.
Mai sunt foarte multe ateliere ieftine si in apropierea Bucurestiului ,iesirea dinspre Pantelimon.
Mai este unul foarte bun in comuna Pantelimon(aici daca stii sa negociezi vei mai scade ceva-eu am scos 1mil la un dormitor de 16mil si mi l-au adus si acasa in Militari si mi l-au si montat in banii astia).

Sper ca nu v-am plictisit cu postul meu lung.

Cu respect
florin.c
Am uitat sa va spun o experienta cu SIPRO-ul(asta m-a convins sa fac eu sifonierul)tongue.gife vremea aia credeam ca pot sa bag intr-o camera de 3,30x3,60m si un pat dublu de 1,60 si o comoda de 1x1x0,6m si un sifonier de 3,30x2,40x0,60 si sa ma mai si misc prin camera avand in vedere ca dormitorul avea usa la balcon si era pe peretele opus usii de acces in camera asa ca am facut o precomanda prin Internet la SIPRO la sifonierul de mai sus(stiam deja pretul la sifonierul de 2,70x2,40x0,60m care era expus in magazinul lor=20mil)
Surpriza :pretul mi-a venit prin fax impreuna cu schita : 900 EURO!!!!!!!!!!!!
De atunci am hotarat ca nu mai fac glume de astea si i-l fac singur(bineinteles placile de PAL au fost taiate de cei de la care am luat PAL-ul)
Si bineinteles ca sifonierul l-am facut de doar 2,40m lungime!!!!!
madalina
In Pipera e Serico. www.serico.ro
Mihai_E
QUOTE(madalina @ 9 Nov 2004, 13:44)
Elvila, nu recomand. Si-a luat o cunostinta un dormitor si a doua zi dupa ce l-a montat, a deschis usa sifonierului si s-a trezit cu usa pe ea. Se rupsese sus lemnul si jos o balama.

Contabila parintilor mei tine contabilitatea si la un magazin Elvilla si nici ea nu ne-a recomandat.

*



io mi-am luat anu trecut dormitor de la elvila, si n-am avut nici o problema pina acum, inclusiv cu patul. biggrin.gif
bogdanescu
QUOTE(florin.c @ 10 Nov 2004, 03:13)
bineinteles placile de PAL au fost taiate de cei de la care am luat PAL-ul
*



de unde l-ai luat si cam la ce pret?
florin.c
Placile de Pal le-am luat de la Lujerului,langa calea ferata,pretul in jur de 1,2 mil,nu mai stiu exact pt.ca se intampla acum 5-6 luni.Le-am dus planurile de taiere facute de programelul Optimik ,care m-a scutit de a aranja placile manual pt.pierderi minime si ziua urmatoare le-am luat gata taiate.Taiatul costa 100.000 foaia de Pal.Tot acolo am facut si santurile pentru cantul de plastic (pentru laterale ).
PAL gasesti la multe depozite.Nu mai vorbesc de feronerie .Gasesti absolut tot ce vrei.Timp si idei sa ai.
Oarecum offtopic(daca nu cumva sunt de mult):e pe Pro7 o emisiune beton despre cum sa-ti faci singur orice.Au super scule si milioane de idei.Pacat ca nu stiu prea bine germana.
mig
Preturile din Cluj (de-acum) la PAL si accesorii (nu cred ca difera mult fata de Bucuresti)
PAL - 1.450.000 lei/coala 2750mmX2050mm
pretul la taiat PAL - 4500-5000 lei/ml
CANT - 4.500 lei/metru
BLAT BUCATARIE 520.000 lei/ml
MANERE - 20-100.000 lei
elemente de imbinare: holsuruburi si eurosuruburi.

Un softulet pentru proiectat mobila: http://kitchendraw.com/
Soft pentru optimizare (eu nu stiu cum functioneaza): OPTIMIK

Sule necesare: o masina de gaurit, un fier de calcat (pentru lipit cant), surubelnita sau masina de filetat, pendular (daca vrei sa faci curbe) si cam atat
asybo2002
daca te intereseaza se rezolva la ICCO...
http://www.icco.ro/
pacman
sipro sunt buni... la executie!!!... Nu-i lasa pe ei sa-ti faca shi proiecte.... c-o dai in bara rau.... shi dupa ce-a finalizat don'shoara pretul mai negociaza nitzel ...gaseshti tu motive.... ai putea scoate un max 10% smile.gif
florin.c
OPTIMIK este un pic greoi la inceput cand trebuie sa definesti dimensiunile foii de PAL,ale taieturii,ce se arunca ,ce se pastreaza,etc...In rest este super usor de lucrat cu el.
I-ti calculeaza pana si cat cant i-ti trebuie,calcileaza si stocul de material.
Eu nu am avut rabdare cu kitchen draw,e foarte complex,dar proiectezi orice mobilier din casa.
Sifonierul l-am proiectat de mana(aveam experienta deja de la mobila de bucatarie)
Lucian123

Mergi la SiPro sa faca proiectul si pretul. Daca esti multumit vorbesc cu patronul (sunt prieten cu el) si face si o reducere.
Mihai_E
QUOTE(florin.c @ 21 Nov 2004, 03:00)
Placile de Pal le-am luat de la Lujerului,langa calea ferata,pretul in jur de 1,2 mil,nu mai stiu exact pt.ca se intampla acum 5-6 luni.Le-am dus planurile de taiere facute de programelul Optimik ,care m-a scutit de a aranja placile manual pt.pierderi minime si ziua urmatoare le-am luat gata taiate.Taiatul costa 100.000 foaia de Pal.Tot acolo am facut si santurile pentru cantul de plastic (pentru laterale ).
PAL gasesti la multe depozite.Nu mai vorbesc de feronerie .Gasesti absolut tot ce vrei.Timp si idei sa ai.
Oarecum offtopic(daca nu cumva sunt de mult):e pe Pro7 o emisiune beton despre cum sa-ti faci singur orice.Au super scule si milioane de idei.Pacat ca nu stiu prea bine germana.
*



zi-mi si mie mai exact unde e magazinu asta?
klaus
Placi de pal taie cam toti care si au la vanzare pal (inclusiv Darel, sau arabesque - da' astia ultimii sunt cam ghertoi), sau cei de pe la poarta faur, mai sunt si pe la Stadionul 23 august, sunt si cei de pe la lujerul (desi nu stiu unde s-au mutat ca eu ii stiam in curtea fabricii de lapte care acum s-a demolat sa faca un Cora), mai sunt unii si pe trafic greu aproape de intersectia cu rahova etc..
Eu cunosc niste cetateni la intrarea pe soseaua bucuresti - magurele (alexandriei - rahova) care in pretul palului (care se invarte intre 1350 k lei si 1500 k lei, in funtie de tip, si finisaj - mentionez ca inainte de scumpirea de la Kronospan - preturile erau de pana in 1300 k lei) este inclus si taiatul la dimensiunile care le vrei tu, dar cu planul tau.
Nu recomand taiere la magazinele de bricolaj (Praktiker, Brico) care au niste circulare verticale, cu dinti rari pe disc motiv pentru care ciobesc marginile placii (sare melamina), la care se adauga si alte motivatii precum schimbarea tarzie a discului...
Din programele pe care eu le folosesc, cel mai performant il consider a fi Plan-IQ (de departe vezi albind...). Bunisor este si Cutlist Pro, si mai folosesc unu, dar nu-mi aduc aminte acum. Oricum, important la astfel de programe de optimizarea taieturilor este sa dati setarea de taieturi drepte, un kerf de 3 mm (grosimea discului de taiere) si o margine de 5 - 10 mm (marginea placii care o arunca baietii ca e varza).
Pentru cei care nu cunosc, placile de pal sunt in genere 2750x2050 mm.
Si intrebare pentru florin.c: cand e emisiunea aia pe pro7 (zi si ora)?

E facut varza topicu' asta! O carca de offtopice pe acilea... cool.gif
florin.c
Pt.Mihai E: cum te duci pe sus pe la pasajul Lujerului inspre dr.Taberei,exact inainte de linia ferata,pe stanga,dupa Shell.
Pt. Klaus: iarta-ma ,dar nu mai stiu,ca nu am mai prins-o de vreo luna(mai ales acum ca muncesc de la 10 la 22).Oricum emisiunea era cu o tipa(sefa) grasa si vreo duzina de tineri entuziasti muncitori(eu cred ca aveau totusi si ceva facultati si asta era un hobby) care luau casa unui neamt de la zero(si interior si exterior)si o transformau de nu-ti venea sa crezi.S-ar putea sa nu mai fie emisiunea ca acum in timpul zilei vad ca dau alta (parca S.O.S. se cheama )care se bazeaza mai mult pe interioare si pe mai mult amatorism.
Mihai_E
QUOTE(klaus @ 11 Dec 2004, 01:28)
Placi de pal taie cam toti care si au la vanzare pal (inclusiv Darel, sau arabesque - da' astia ultimii sunt cam ghertoi), sau cei de pe la poarta faur, mai sunt si pe la Stadionul 23 august, sunt si cei de pe la lujerul (desi nu stiu unde s-au mutat ca eu ii stiam in curtea fabricii de lapte care acum s-a demolat sa faca un Cora), mai sunt unii si pe trafic greu aproape de intersectia cu rahova etc..
Eu cunosc niste cetateni la intrarea pe soseaua bucuresti - magurele (alexandriei - rahova) care in pretul palului (care se invarte intre 1350 k lei si 1500 k lei, in funtie de tip, si finisaj - mentionez ca inainte de scumpirea de la Kronospan - preturile erau de pana in 1300 k lei) este inclus si taiatul la dimensiunile care le vrei tu, dar cu planul tau.
Nu recomand taiere la magazinele de bricolaj (Praktiker, Brico) care au niste circulare verticale, cu dinti rari pe disc motiv pentru care ciobesc marginile placii (sare melamina), la care se adauga si alte motivatii precum schimbarea tarzie a discului...
Din programele pe care eu le folosesc, cel mai performant il consider a fi Plan-IQ (de departe vezi albind...). Bunisor este si Cutlist Pro, si mai folosesc unu, dar nu-mi aduc aminte acum. Oricum, important la astfel de programe de optimizarea taieturilor este sa dati setarea de taieturi drepte, un kerf de 3 mm (grosimea discului de taiere) si o margine de 5 - 10 mm (marginea placii care o arunca baietii ca e varza).
Pentru cei care nu cunosc, placile de pal sunt in genere 2750x2050 mm.
Si intrebare pentru florin.c: cand e emisiunea aia pe pro7 (zi si ora)?

E facut varza topicu' asta! O carca de offtopice pe acilea... cool.gif
*



ai putea sa-mi dai si mie un programel d-asta?
med
Salutari !
Ma puteti ajuta sa obtin versiunea 4.0 a prog. kitchendraw ??
Mindrulita
salutari dragalasilor smile.gif ,
versiunea 4 a lui kitchendraw am descarcat-o la liber de pe net, dar mare brinza n-am facut cu ea, ca n-am avut rabdare, barbatu-meu a invirtit rapid planul bucatariei in autocad, e mare mester, dar mai importanta e imaginatia voastra.
am mesterit mobila de bucatarie cu pal, postforming (taiate la firma de unde am le-am luat - atentie la pinza circularului), metaboxuri , cu unelte obisnuite si in dormitorul apartamentului, nu suntem profesionisti, dar a iesit beton ! si fara mare bataie de cap, doar cu socoteli atente.

florin.c impartaseste si noua, te rugam mult, din experienta ta, ca vrem un sifonier exact ca al tau, dar nu stim daca merita sa-l facem sau sa-l comandam la vreo firma.
2,40/2,00/0,6 asa vreau si am vazut in expo la Mobexpert un model de sifonier, de la o firma din Buc., asamblat cu sine glisante KOMANDOR, de la polonezi.
nu stiu daca merita sa-l fac asa sau ca la mama acasa... cu dulap + suprapozabil, cica e mai rezistent.
nu stiu rezistenta in timp la sinele glisante, usa daca e prea grea ? - odoru' are 17 ani - si ne purtam frumos cu mobila, dar nu am podea perfect dreapta, am linoleu + covor mare si nu merita sa-mi fac si podeaua cu parchet lamelar; si inauntru vreau sertare care ies afara si pot rascoli lejer dupa toate celea, nu sa ma bag eu in sifonier.
fac vizite la firme, consortul nu prea vrea sa intoarca palul la dimensiuni mari in casa, e cam comod, dar s-ar putea lasa canvins daca vin cu argumente serioase...
multumesc
andreeacornelia
incearca la *************, eu de acolo mi-am luat si sunt foarte multumita! este un magazin online, gasesti si mobila de-a gata dar poti sa iti faci si la comanda! iar cu montatul eu nu am avut probleme!
xcss
Yup... Dupa aproapre 4 ani, in care probabil a gatit pe lazi de bere si si-a tinut hainele in saci de plastic, acum Mindrulita va avea in sfarsit mobila... smile.gif
paul_damian
xcss, nu vezi ca e reclama?
xcss
Nu se poate... sad.gif



tongue.gif
vis-a-vis
Cine vrea sa-si faca mobila singur, sa-mi dea de veste.
logan1.5dci
Eu mai beau uneori un suc, reincarcabil, la IKEA .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.