Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: becuri faruri nova 2000
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Oelash
aveti idee dak se pot pune pe o novA din 2000 ceva becuri mai bune/puternice in afara de cele cu care e ea dotata din fabrica? ceva cu halogen sau nush...sau niste "imitatii" de xenon? smile.gif
ahyle_blue_eyes
imitatii de xenon de bazar gasesti la vreo 20-30 ron(de 100w)am avut eu........ insa le-am dat jos ca nu-s facute pt ea(consuma mult) plus ca se poate arde blocul de lumini(mi s-a stricat butonul de flash-uri) DAR in schimb ai lumina puternica!O alta alternativa pe care o sa o adaptez si eu e sa schimb becurile de fabrica cu unele ceva mai bune!Am vazut niste becuri philiphs la 70 ron pe care scria ca produce cu 50% mai multa lumina,mai puternica.......si au 55/60 w deci is numai bune!
smecheras
daca ai bani bixenon H4 e ceea ce vrea nova ta...in jur de 5 milioane
daca nu ai bani poti oricand sa optezi pentru "blue xenon" gasite in orice peco/carfur/metro la preturi cuprinse intre 20-50 ron
cele philips am auzit si eu ca sunt mai bune..insa costa si mai mult
ahyle acum depinde si de masina...am auzit ca poti sa te duci la electrician sa iti puna ceva(un condensator) si sa nu ai probleme cu arderea
in plus faza cu consumatu...cade din start(in momentul in care ai ca mine 74 amperi biggrin.gif )
Merg zi de zi cu faza scurta+proiectoare+casetofon in blana si nu am treaba cu bateria...bine...cel mai bine e sa o menajezi...dar zic asa ca fapt divers
99MMH
Salutare
Desigur solutia cea mai buna din punctul meu de vedere este un bec de 100 / 95 W parca asa sunt, si mai ales daca este blue. Exista becuri H4 care se pot monta pe far cu ajutorul unei flanse de plastic care se gaseste la magazinele de piese auto (este vb de becurile pentru masini straine) . Desigur aceasta solutie implica montarea releelor de protectie pe fara scurta si lunga, care nu sunt mare ingininerie de facut. Folosesc de prin 2000 solutia asta fara probleme si am lumina puternica la masina.
Principalul dezavantaj a fost coacerea plasticului farurilor din cauza puterii mari a becului, desigur in combinatie probabil cu calitatea "romaneasca" blink.gif si imbatranirea fireasca, rezultatul fiind schimbarea cu alte faruri noi anul trecut. blush.gif
In final, eu recomand becuri cat mai mari cu releu de protectie smile.gif
tester
Vad ca cei care au postat inaintea mea au uitat de faptul ca "poate" lumina lor super puternica ii cam deranjeaza pe cei din sens invers, deci mai bine ar fi niste becuri de far 60/55w (legale) cu lumina alba curata sau cu diverse nuante, aici depinde de tine, un reglaj bun si gata nu o sa mai ai probleme cu lumina noaptea. wink.gif Bafta!
apollo
lumina alba?

si pe timp de ploaie ce mai faci?nu degeaba le-a pus din fabrica cu lumina aceea galbuie.

lumina alba in faruri si galbena in proiectoare, doar asa sa mai mearga.

zilele trecute am facut comparatie intre lumina alba si cea standard de fabrica, intre nova mea si o "ochelarista"

"Ochelarista"(1310) pe timp de ploaie, se vede mai bine soseaua/drumu pe cand la mine, stau si ma chiorasc.

nu cred ca s-ar pune problema sa-o orbesti pe cei din fata atata timp cat ai farurile bine reglate.fascicolul de lumina n-o sa le ajunga in ochi
99MMH
salutare
@tester - si 100W este legal, in fabrica s-a ales solutia 60/55w din cauza economiei, -un pret mai mic al produsului final, masina, - la acest amperaj rezista blocul de lumini in conditii de siguranta si functionare normala, as aeste el proiectat. Oricum si calitatea oglinzii farului este vai de mama ei, si odata cu trecerea timpului isi pierde din calitate, acesta deficienta fiind substituita de o putere mai mare a becului.Daca ai si farurile bine reglate si mai ales prinse in toti suportii, adica sa nu flambeze pe acolo, ei zic, din experienta, ca nu deranjezi pe nimeni. smile.gif
@apollo - mare dreptate ai fratioare insa eu am constatat cu stupoare ceea ce zici tu, la o berlina din `73 (dacie desigur) cu becuri galbene in faruri, desigur farurile originale renault care cred, dar nu bag mana in foc, erau hella. Diferenta pe ceata sau vreme ploioasa este remarcabila.
Pe curand! blush.gif
dxr
Eu am la Nova de la munca becuri Philips Vision Plus H4 cu flanse adaptoare. E putin mai bine decat inainte cu becurile originale...
VaderRO
Eu am in faruri becuri Philips Vision Plus H4 60/55w si sunt super multumit,montarea becurilor de 100w nu o recomand din mai multe motive : farul nu poate disipa caldura emisa si va va distruge oglinda (farurile sunt de plastic) blocul de lumini nu rezista dar se poate rezolva cu ajutorul releelor,iar daca farurile nu sunt perfect reglate ,ce patesc ceilalti soferi cu care te intersectezi?
Verifica in primul rand calitatea oglinzii, si iti recomand o spalare interioara a farurilor.
C a t a l i n
QUOTE(smecheras @ 30 Oct 2007, 20:19)
la electrician sa iti puna ceva(un condensator) si sa nu ai probleme cu arderea
in plus faza cu consumatu...cade din start(in momentul in care ai ca mine 74 amperi biggrin.gif )
*


Se numesc releuri... La "faza cu consumatu" se vede cu nu ai habar... Iar bateria ta are 74Ah probabil, că amperi are mult mai mulți, dar nu contează aici...


QUOTE(99MMH @ 31 Oct 2007, 07:49)
Salutare
Desigur solutia cea mai buna din punctul meu de vedere este un bec de 100 / 95 W
*



Si ilegală...

QUOTE(99MMH @ 1 Nov 2007, 08:05)
salutare
@tester - si 100W este legal...
*



NU este legal...
apollo
74Ah , nu is cele de diesel?cel putin asa scrie pe baterie.

eu am 55/60W cu sticla la bec albastra inchis.noaptea cand e senin, se vede perfect, dar cand e vorba de ceata si ploaie, e jale.

@Catalin, se gasesc H3 cu sticla galbena?Pentru proiectoare, ca parca m-ar mai ajuta putin pe vremea din asta nasoala.

Sau ce parere ai de "4 anotimpuri" ?

Se ajusteaaza, asu ceva de genul asta, in functie de vreme?

Am observat ca pe vreme normala are lumina alba,pe ceata se face galben, cand e zapada, un albastrui.
C a t a l i n
Nu știu, dar mă informez.
Paul Gabriel
daca tot suntem la faruri imi puteti spune si mie va rog cum se regleaza? ca unu imi bate cam jos, ca l'am schimbat, sau este unde sa regleze farurile, da nu ash da vreo 30 de ron, dak stiti careva astept raspuns, multumesc
apollo
vezi ca la spate ai un cablu cu sarma otelita prin el.ori reglezi din interior, daca mai merge sau daca nu ai un surub cu filet la spate.

e auriu tot, insurubezi si desurubezi din ala.cu o cheie de 6 parca.are un acp patrat.
paulica
Apollo pune pe stânga un Philips d-ala smecher de 55/60 W (4 seasons sau all weather) iar pe dreapta un 90/100W. Asa am eu si când m-a intrebat politaiu' ce becuri am i-am zis ca pe dreapta am un Philips "tare" de 55/60 si pe stânga lumânarea de halogen de 45/50 din fabrica.
cristidb
Fara relee de protectie nu puneti becuri mai mari de 55/60W pantru ca se arde blocul de lumini si e destul de scump.
Becurile de 100W lumineaza mai bine si nu pateste nimic farul, dar trebuie puse obligatoriu relee de protectie. NU sunt legale, dar nu sta nimeni sa scoata becul din far si sa se uite la el cati W are, si daca incearca poate fi refuzat pe motiv ca nu e electrician. wink.gif
Daca se merge mult in oras si se sta mult la relanti alternatorul nu face fata. Din motivul asta am revenit la 55/60W. Nu conteaza cat de mare e bateria. Alternatorul trebuie sa suporte toti consumatorii. Altfel bateria se descarca mai devreme sau mai tarziu.
Becurile albastre sunt o porcarie. Pe ploaie nu vezi nimic. Tot cele albe sunt cele mai bune.
Cine vrea lumina mai puternica sa-si cumpere becuri Philips care dau mai multa lumina la acelasi consum. Totusi, imbunatatirea nu e chiar cea promisa.
apollo
cu toate ca am deschis topic si la imbunatatiri CLT, revin si aici.

Cand ai zis "tot cele albe", te fereri la sticla incolora,nu?adica lumina cu o tenta galbuie?

La mine is cu sticla albastra si nu-s multumit deloc.De abia astept sa se arda unul din ele ca le-am si schimbat.Incerc un all seasons .

Relee sunt, smile.gif bloc de lumini este(al 3 lea intr-un an) smile.gif

Ca am zis de bloc de lumini : cel de fabrica 180 RON
cel de import : 55 RON

Nu e absolut nicio diferenta atata timp cat ai relee.se comporta la fel de bine
cristidb
Da, la cele cu sticla incolora ma refer. Am avut si all season. Tot cele incolore sunt mai bune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.