Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pink Floyd
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
adso
Exista pasionati Pink Floyd pe aici?

Eu unul mi-am trait adolescenta si facultatea pe muzica lor. Cand merg singur cu masina, noaptea, ii ascult, tare de imi sare luneta sau suav de se acorda cu torsul motorului, in functie de dispozitie...

Daca ar fi fost dupa mine, The Wall - the movie - lua Oscarul in fiecare an.

Daca ma intrebau pe mine, Roger Waters ar fi fost prezent in manualele de engleza. Poate infiintam si catedra de pincfloidistica...

etc.
Ake
Mi-au placut suficient de mult incat sa cheltui o avere cam 125$ (cam 125$ -eram student sarac pe atunci) ca sa ma duc la un concert.
Subscriu la parerea ta despre The Wall. (Apropo unde gasesc filmul cu subtitrare in ro? -DVD). L-as cumpara daca l-as gasi, dar toti se uita la mine ca la OZN cand intreb de el)
Vreau neaparat cu subtitrare pentru ca versurile mi s-au parut cea mai tare chestie din film.
adso
cu versuri in romana te pot ajuta eu. le am pe undeva pe acasa, traduse de mine - cu brainstorminguri cu alti nebuni, cum sa prindem mai bine sensul in romana.

poate reusesti sa le convertesti in subtitrare. era un soft parca.
madalina
Melodiile le am eu, aproape toate, adunate de pe la prieteni si de pe DC++. (tqatal meu a fost fan si toata copilaria am ascultat pe magnetofon PInk Floyd, Deep Purple si Led Zepelin).
adso
le am si eu... singurul care imi lipseste este soundtrackul de la zabriskie point, precum si filmul in sine.

soundtrackul este disponibil de la diverta, dar este out of stock de ceva timp.

BTW: stie cineva ce inseamna la origine Pink Floyd? Doamnele sa isi acopere urechile, este vorba de organul genital masculin al balenelor albastre (right whale).
maddan
BIG FAN!

Cu surprindere l-am vazut ieri pe taica-miu ascultand Division Bell tongue.gif
Omu', la cei 68 de ani ai sai, descoperise o caseta mai veche de-a mea. Si cum si-a luat o combina noua...

Ei si Deep Purple &co (i.e. jazz/progressive/hard-rock) mi-au marcat ani buni din adolescenta. Si nu numai...

Hai, ca iar ma apuca nostalgia.

Welcome to the machine!
Gaby
Eheeee.... primul Floyd pe care l-am ascultat a fost Ummagumma, cu Syd Barret si m-a cucerit total.
Dupa aia ... totul a venit de la sine

Shine on you crazy diamond ....
Ake
Mai baieti, ma faceti sa ma simt batran. Mi-am adus aminte ca ascult Pink Floyd de vro 20 de ani.
BTW, nu sunt un adept al "sharing-ului" fisierelor cu muzica, dar pentru ca e un caz mai special, pot "imprumuta spre ascultare" mp3sauwma cu: "A_Momentary_Lapse_Of_Reason, Atom_Heart_Mother, Dark_Side_Of_The_Moon, The_Division_Bell, The_Wall, The_Final_Cut, The_Piper_At_The_Gates_Of_Dawn, Wish_You_Were_Here" ceva albume adunate de-a lungul timpului.
Marty
QUOTE(maddan @ 9 Nov 2004, 18:41)
BIG FAN!
*


Adica MARE VENTILATOR ? blink.gif
P.S.: Sa-l auzi pe taica-miu ce melodios sforaie cind ii racneste Bon Scott in freza. biggrin.gif A cautat printre cele 200 de casete ale mele si i s-a parut lui ca suna interesant ce scrie pe caseta aia, asa ca a dat drumu' la cass in timp ce citea ceva. normal ca n-a rezistat foarte mult in starea de trezie astfel incit era sa dau pe spate auzind AC/DC cind am intrat pe usa-n casa. Cind am intrat si peste el in camera, sforaia de sa se rupa sifonieru'. biggrin.gif
costi
Rau mai esti Marty:)
NU stii ca la batrinete dormi cind iti vine si stai treaz cind ar trebui sa dormi ?

asta ce mai e?
"Flood control is enabled on this board, please wait 15 seconds before replying or posting a new topic"
LucVer
QUOTE(costi @ 9 Nov 2004, 18:52)
asta ce mai e?
"Flood control is enabled on this board, please wait 15 seconds before replying or posting a new topic"
*



Stai linistit. Sunt cei de la "cotele apelor"! 04.gif
mig
QUOTE(Ake @ 9 Nov 2004, 17:11)
(Apropo unde gasesc filmul cu subtitrare in ro? -DVD).
*


Am eu dvd-ul, dar eu am pus subtitrarea. (luata de pe o versiune dvx)
mil
da' de filmul More...a auzit cineva he? am gasit Cd la biblio, music by Pink Floyd...acum sa nu fiu rautacios, mare branza nu e, ca au avut si ei maxime si minime. ce e de pus in rama e de pus in rama...shine on you crazy diamon 1+2 este o mzica atemporala...eu de fiecare data cand o ascult vad un alt film...

Ake, the piper at the gates of dawn pls....ca gasim niste animals prin curte, daca iti face trebuinta.
Metalic
QUOTE
Sa-l auzi pe taica-miu ce melodios sforaie cind ii racneste Bon Scott in freza........era sa dau pe spate auzind AC/DC cind am intrat pe usa-n casa


Probabil omu so fi saturat de manelele pe care le asculti tu biggrin.gif

Maine poimaine vrea la concert blink.gif
Kramer
QUOTE(adso @ 9 Nov 2004, 19:33)
le am si eu... singurul care imi lipseste este soundtrackul de la zabriskie point, precum si filmul in sine.


Si eu caut filmul de ceva vreme... fara succes :-(
luxcor
Pink Floyd - Live at Pompeii
Pink Floyd p.u.l.s.e. - At Earls Court London
Pink Floyd - Dark Side Of The Moon
Pink Floyd - Delicate sound of thunder

Roger Waters - In the flesh
Roger Waters - The Wall - Live in Berlin

Toate dvd.
La schimb spre vizionare cu oricare altul ...
tache
QUOTE(adso @ 9 Nov 2004, 17:33)
BTW: stie cineva ce inseamna la origine Pink Floyd?
*



Pink si Floyd sunt numele fondatorilor formatiei
Cristi
Pink Floyd vine de la numele a doi artisti blues: Pink Anderson si Floyd Council. Faptul ca numele ar proveni de la fondatori se datoreaza unei erori de presa (parca se face referire la asta in "floydianslip.com...")

Vezi paragraful care incepe cu "Having someone outside [...]":
http://www.floydianslip.com/discs/wywh.htm

Primul paragraf din articol:
http://www.neptunepinkfloyd.co.uk/band/index.php?id=syd

Site despre Pink Anderson si Floyd Council (primul paragraf):
http://support.uni-oldenburg.de/~floyd/eng...dix/realpf.html
CristianH
QUOTE(Ake @ 9 Nov 2004, 19:04)
Mai baieti, ma faceti sa ma simt batran. Mi-am adus aminte ca ascult Pink Floyd de vro 20 de ani.
*


Si eu de vreo 30 de ani. Cand dansam la chefuri blues pe ummagumma wub.gif si lumina becului de la mag ni se parea prea mare.
adso
QUOTE(Cristi @ 24 Nov 2004, 12:55)
Pink Floyd vine de la numele a doi artisti blues: Pink Anderson si Floyd Council. Faptul ca numele ar proveni de la fondatori se datoreaza unei erori de presa (parca se face referire la asta in "floydianslip.com...")
*



am citit si eu articolul asta.
in schimb:
pink floyd inseamna ce am scris eu mai sus (adica penis de balena albastra), si nu de ieri de azi, ci de cel putin 250 de ani, de cand cei din nantuket au inceput sa vaneze balene industrial.

mi-e greu sa cred ca stiind de chestia asta, cei de la pink floyd si-au ales numele de fapt datorita celor doi artisti...

daca tot m-ati starnit, 'aideti sa va spun de unde se trage:

pink, ca verb, in limba engleza are si sensul de a intepa, a injunghia. li se trage de la pynke(n), care in engleza medie insemna.... (to) prick. pynke(n), la randul sau vine din engleza veche (care este de fapt un amalgam de angla si saxona, cu influente si topica latine, groaznic de citit - a se vedea "the oxen of the sun" din Ulyses al lui James Joyce), unde era pinca, varf, obiect intepator.

Floyd este la randul lui un nume propriu, derivat al lui Lloyd. cum pink mai inseamna si roz... si avand in vedere dimensiunile membrului, e relativ simplu sa intelegem de ce marinarii i-au zis asa. e si un joc de cuvinte aici.

deci, parerea mea sincera este ca cei de la pink floyd au avut in cap cel putin un joc de cuvinte.
Lucian BLK
QUOTE(Ake @ 9 Nov 2004, 19:11)
Apropo unde gasesc filmul cu subtitrare in ro? -DVD



Hai ca-l am eu da e DivX.
Mai am si vreo 6-7 albume mp3 si ceva videoclipuri.
Ce vremuri dom-le, ce vremuri!
Lucian BLK
QUOTE(Ake @ 9 Nov 2004, 19:11)
Apropo unde gasesc filmul cu subtitrare in ro? -DVD



Hai ca-l am eu da e DivX. (Oricum am o datorie la tine dry.gif )
Mai am si vreo 6-7 albume mp3 si ceva videoclipuri.
Ce vremuri dom-le, ce vremuri!
Lucian BLK
No ca am facuto!
Cum naiba se sterge de aici?
Cristi
QUOTE
pink floyd inseamna ce am scris eu mai sus (adica penis de balena albastra), si nu de ieri de azi, ci de cel putin 250 de ani, de cand cei din nantuket au inceput sa vaneze balene industrial.

smile.gif - evident, ma refeream la geneza "oficiala" a numelui...

Intr-adevar, "Pink Floyd" este numele unui "fenomen" biggrin.gif observat la balene: dupa imperechere, masculul se ridica la suprafata, cu burta in sus, si isi... prezinta "catargul", in toata splendoarea sa (si cred ca are o splendoareee). Acesta ("catargul" vreau sa zic) este, evident, roz.
Alta chestie: "Ummagumma" e un termen "slang" pentru [a face] sex. Hm, daca stau bine si ma gandesc, parca si "Rock'n'roll" era un "slang" pentru [a face] sex... Oare ce nu este ?... smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.