Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tratament alopecie...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
Muttley
Constat ca mi s-a prelungit putin fruntea inspre tample.
Pe de alta parte zic sarumana ca n-arat ca bunicu' in varfu' capului.

De cand am facut "marea" descoperire m-am uitat in jurul meu si vad ca 80-90% din barbati (aia tineri included) au problema asta intr-o forma mai mult sau mai putin avansata.

Ati incercat careva vreun tratament? Haideti iute, ca urmatoru' pas e sa-mi caut baston... sad.gif
driverx
Give up....la mine deja nu prea mai este nimic. Si din pacate in mare parte a inceput din spate.

Solutie pentru asta (pe termen lung, cand o sa mai avanseze) sa iti lasi parul lung sa il dai pe o parte (suna-l pe Basescu sa iti dea tips & tricks) sau peruca.
Muttley
Nu ma. La mine nu mai avanseaza. E asa de pe vremea cand eram tanar si prost (liceu) si ma dadeam cu maglavais d-ala (ii zic unii foarte trendy "hair gel").

Da' cum o dreg acu'?
Merced
Naspa. Am observat si eu la multe persoane de-o seama cu mine, care si-au dat ani de zile cu gel/spuma si acum incep sa aiba parul din ce in ce mai rar. Inca ma felicit pentru ca am preferat sa evit substantele in cauza.
Tratament eficace nu cred ca o sa gasesti, si s-ar putea sa ai surpriza sa mai avanseze. Si sa dai banii degeaba pe diverse chestii care nu vor avea niciun efect.
vis-a-vis
Stii care e singurul lucru ce opreste caderea parului?
Merced
Presupun ca lipsa lui? radmasa.gif
Muttley
Ia zi...



Pe PM radmasa.gif
vis-a-vis
Nu, podeaua!
Merced
radmasa.gif Scurgerea de la dus nu se pune? radmasa.gif
Muttley
Maaaa, te ia mama zanei paroase!
Mie-mi dardaie capu' ca nu se mai iezista par sa-i tina cald si tu te tii de poante...

In alta ordine de aberatii... Un coleg de munca (are porecla "chelu") zice c-o-ncercat niste injectii subcutanate in zonele cu probleme. In cazul lui - tamplele si varfu' capului. Efect pare-se c-a avut. Are par in varful capului. Da' in fata tot urat o ramas. Oricum, la el deja cred ca e un caz mai nasol...
Injectiile i-au fost recomandate de doctor. Nu zic nu, o s-ajung si la unu' d-asta. Da' pana atunci, ca tot nu suntem pe www.suntcasnica.ro , as fi curios dac-o-ncercat cineva ceva...
ageana
Si eu am inceput sa raman fara par pe laterale. Cred ca peste cativa ani o sa am acel breton in V.
Asta e, ce ne mai ramolim... mai ales voi tongue.gif
vis-a-vis
Pai nu exista leac pentru asta, dar nu stii tu sa citesti printre randuri.
Avand in vedere ca, calvitia se intalneste mai mult la barbati, e o treaba de hormoni.
De regenerare nici nu poate fi vorba, doar implant de fire, unul cate unul. Poti sa-ti pui par cret, din anumite zone...
Cel mai bine e sa faci astfel incat sa nu inainteze.
Cum s-a mai zis, daca dai cu chimicale-n par, ai toate sansele sa amplifici caderea lui.
La mine incepuse cand faceam sport (incredibil, dar a fost si o perioada d-asta) si ma spalam zilnic, chiar de 2 ori pe zi, la cap. Plus ca purtam o sapca si aia accentua fenomenul.
Apoi ma spalam pe cap cam la 3-4 zile, chiar o saptamana si a stagnat procesu'. Plus ca ma clateam bine de tot.
Acu' ma spal doar cand ploua 04.gif
Muttley
Cum naiba?
Daca te speli des pe cap iti pica paru'? huh.gif
Nu de alta, da' eu fac baie-n fiecare zi, ocazie cu care ma spal si pe cap.

Daca e vorba de asa, heloooooo stinky! icon_mrgreen.gif
vis-a-vis
Pai parul isi creeaza o protectie, niste grasimi. Alea le indepartezi prin spalare, odata cu jegu' din cap si-l afecteaza la radacina. Eu asta am patit si va spun si voua.
Multumesc lu' Dumnezeu, dar am destul par si cred ca n-o sa ajung precum Basescu vreodata.
GoGu
Si eu sunt de ala cu breton in V (moama ce ma dispera mad.gif ) si cu parul des si frumos precum blana de broasca...

Eu ma spal pe cap zilnic si am sesizat ca e benefic (in cazul meu), cu sampon de ast' de c*r de copil tongue.gif , Johnson sau Dalin, de astea... Daca se intampla sa sar o zi, parca se duce vizibil mai mult down the drain. Auzisem o explicatie cu sebumul in exces care sufoca firu' de par, telenovele dintr-astea, nu stiu ce sa zic.
TMihai
Daca ai dermatita seboreica ia-ti adio de la el. Iti spun din proprie experienta
vis-a-vis
Cum e bretonu-n V, asa? user posted image

Stiu ca-i boala care se ia, dar radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Merced
Asta cu spalatul cred ca e si in functie de persoane. Unii zic ca nu le cade daca se spala mai rar, altii invers. Adevarul e undeva la mijloc. icon_mrgreen.gif
GoGu
Ala nu mai e in V demult, e in T de acum...

Cu spalatul: nu am dermatita seboreica, dar mi se ingrasa parul, nu exagerat, da' si cand se lipeste de cap arata si mai dezolant. Plus ca am impresia ca daca ma frec cu o felie de paine pe cap am rezolvat problema sandviciului pt. pauza de masa...
Laurentziu83
QUOTE(Muttley @ 2 Nov 2007, 16:29)
Constat ca mi s-a prelungit putin fruntea inspre tample. 
Pe de alta parte zic sarumana ca n-arat ca bunicu' in varfu' capului.

De cand am facut "marea" descoperire m-am uitat in jurul meu si vad ca 80-90% din barbati (aia tineri included) au problema asta intr-o forma mai mult sau mai putin avansata.

Ati incercat careva vreun tratament? Haideti iute, ca urmatoru' pas e sa-mi caut baston... sad.gif
*


Ar trebui sa fii mandru de asta. E de la mult secs.


QUOTE(Merced @ 2 Nov 2007, 16:40)
Naspa. Am observat si eu la multe persoane de-o seama cu mine, care si-au dat ani de zile cu gel/spuma si acum incep sa aiba parul din ce in ce mai rar. Inca ma felicit pentru ca am preferat sa evit substantele in cauza.
Tratament eficace nu cred ca o sa gasesti, si s-ar putea sa ai surpriza sa mai avanseze. Si sa dai banii degeaba pe diverse chestii care nu vor avea niciun efect.
*


Eu n-am pus in viata mea gel in par, ba mint, am pus odata si, cand am vazut ca arata parul ca nespalat de 2 saptamani si nici pieptanul nu mai intra in el, am renuntat la asa ceva. Si tot incep sa seman cu nenea ala de vorbeste la telefon in pozele de mai sus. Si daca ma uit la taica-miu, la bunica-miu si la celalalt bunic care nu mai e, vad ca ajungea fruntea inspre ceafa, imi dau seama ca trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea.
Asta e.


QUOTE(vis-a-vis @ 2 Nov 2007, 16:41)
Stii care e singurul lucru ce opreste caderea parului?
*


Da. Castrarea. Da si Kojak era apreciat de femei, asa ca...
Muttley
Mai terminati-o cu resemnarea asta.

Cloneaza astia capre da' niste ingrasamant pt tartacutele noastre nu s-o gasi... Refuz sa cred dry.gif
maryus_83
Off off.. Io nici nu am dat cu gel pe par, nici antecedente in familie nu am, unde mai pui ca am doar 19 ani...

Si totusi a inceput sa fie vizibila chestia. mad.gif

De la ce naiba e?
Laurentziu83
QUOTE(Muttley @ 2 Nov 2007, 17:30)
Mai terminati-o cu resemnarea asta.
*


Da n-am zis de resemnare, ci e dovedit ca eunucii nu sufereau de chelie pe vremuri, deci... cool.gif
bion
Eu mai am par de o baie tongue.gif . Prin jeunesse am facut tot felul de tratamente care au avut ca efect cresterea rapida a parului ( in orice loc numai pe cap nu radmasa.gif ). Dar m-am impacat rapid cu ideea cheliei vazand pozele barbatilor din familia uneia din bunici. Baieti erau skinheads acu 150 de ani smile.gif . Mari oameni din istoria omenirii au fost copotzi Cezar, Hannibal,Napoleon, Basescu...
Si de altfel cui i-ar mai spune nefasta You are my sunshine my only sunshine you are my true(bald )love wub.gif tongue.gif radmasa.gif

Sunshine bion
TMihai
Muttley, cel mai bine ar fi sa vizitezi un medic dermatolog bun. Dupa ce o sa incerci zeci de sampoane, vitamine, solutii pt regenerare, sapunuri etc. o sa realizezi ca singura diferenta e in buzunar.
Muttley
Bre bioane, fa un exercitiu simplu.

Uita-te ATENT si PRELUUUUUNG la cotetzarul din avatarul tau.












Acum imagineaza-ti-l chel, span, ioc blana!

'telegi ideea?


QUOTE(TMihai @ 2 Nov 2007, 16:51)
Muttley, cel mai bine ar fi sa vizitezi un medic dermatolog bun. Dupa ce o sa incerci zeci de sampoane, vitamine, solutii pt regenerare, sapunuri etc. o sa realizezi ca singura diferenta e in buzunar.
*



De acord.
Chestia asta o stiam, am regasit-o si aici exprimata poate prea direct:
QUOTE
Alopecia difuză de tip masculin (androgenică) afectează predilect bărbații începând cu vârsta adolescenței, mai rar femeile după 30 ani, în special acelea cu tulburări funcționale sau organice ovariene, uneori după menopauză. S-au diferențiat mai multe tipuri de alopecie androgenică, în mare fiind reținute două ca debut: frontală și occipitală, aceasta din urmă conducând la mare „calviție hipocranică”. La femei este de tip parieto-occipital, și inițial este difuză. Căderea părului este continuă, cu regenerarea limitată în timp după care nu mai reapar dacât peri imaturi și apoi deloc. Tratamentul este decepționant


Speranta mi-a dat colegu' asta de birou. Deci saracu' e chel rau in fata. Si l-am intrebat cum de n-are probleme si la spate. Si mi-a zis ca injectia aia (e vb de una singura) l-a ajutat.

La mine e o nimica toata. E putin pe la tample (departe tare de V sau T), si mi se trage de cand eram stupid si gelat. sad.gif
Daca am parul putin mai mare nici nu se vede. Abia acum ca m-am tuns zero cu 1 sapt in urma e vizibil...
Laurentziu83
Eu imi imaginez mata birmaneza de acasa fara par. Cred ca ar fi cam urata, dar sigur n-ar mai lasa floace peste tot.
balky
parul destept paraseste capul prost.
radmasa.gif nu mai aveti ce sa faceti acum , e prea tarziu. eu am doar 23 si am inceput sa albesc ca dracu , asa ca se poate si mai rau
alinakes
"Chelstop" (nu e caterinca) , cauta produsul pe la farmacii sau alea naturiste !

Am un var care zice ca a avut efect !
bion
QUOTE(Muttley @ 2 Nov 2007, 16:53)
Bre bioane, fa un exercitiu simplu.

Uita-te ATENT si PRELUUUUUNG la cotetzarul din avatarul tau.
Acum imagineaza-ti-l chel, span, ioc blana!

'telegi ideea?
*


Esti cam comlpexat de ideea cheliei. Relax orice vei face chiar si autotransplant vei cheli.
Nu ma compar cu canida (e o ea) smile.gif .Tu te crezi canid? blush.gif Am chelie si asta e smile.gif . Tre` sa fie o problema cu finalu` ca sa poti face depresie din aceasta cauza. wink.gif

Sunshine bion
Muttley
Complexat???? EEEEUUUU? Niciodata!!!


Panicat in mod sigur radmasa.gif
Laurentziu83
Bre, chelia e semn de virilitate, nu observa nimeni pe aici? cool.gif
radian
Chelie are fiecare doar ca unii mai au si putin par pe ea...
vis-a-vis
Adicatelea, ti-a iesit chelia prin par? radmasa.gif
Merced
Cred ca ar trebui facut un poll, ca vad ca multi dintre voi declarati ca aveti mai mult sau mai putin probleme cu caderea parului in diverse zone(ale scalpului bineinteles radmasa.gif ). Cine stie, poate sunteti majoritari. laugh.gif
radian
QUOTE(Merced @ 3 Nov 2007, 22:55)
... vad ca multi dintre voi declarati ca aveti mai mult sau mai putin probleme cu caderea parului ...


Noi da, tu nu?

Nu te impacienta, timpul le rezolva pe toate... 243.gif
Laurentziu83
QUOTE(Merced @ 3 Nov 2007, 23:55)
Cred ca ar trebui facut un poll, ca vad ca multi dintre voi declarati ca aveti mai mult sau mai putin probleme cu caderea parului in diverse zone(ale scalpului bineinteles  radmasa.gif ). Cine stie, poate sunteti majoritari.  laugh.gif
*


Alea cu matreata se pun? sad.gif
Merced
QUOTE(radian @ 3 Nov 2007, 23:19)
Noi da, tu nu?

Nu te impacienta, timpul le rezolva pe toate...  243.gif
*




E posibil, nu zic nu, cel putin pe partea cu tamplele as avea de unde sa mostenesc. laugh.gif
tkx
cauza principala e de ordin hormonal. mai precis DHT-ul e de vina. singura rezolvare cred ca ar fi cu inhibitoare de dht dar sunt medicamente f scumpe de ordinul a sute de euro. ce e cel mai grav e ca pe langa chelire dht ul provoaca hipertrofierea prostatei

mai multe informatii pt cei care inca mai spera tongue.gif eu m-am resemnat blush.gif :
http://www.hairtransplant.md/romana/cadere...la_barbati.html
afilon
cu scuipat de uliu schiop am inteles c-ar merge...
Funny
Ulei de ricin sau usturoi pisat(nu urinat! radmasa.gif )dar e nasol ca mirosi a mujdei o saptamana iar tratamentul dureaza cel putin o luna! wink.gif
Muttley
Da' fiole cu secretie de sconcs nu vreti? dry.gif
vis-a-vis
QUOTE(afilon @ 5 Nov 2007, 15:41)
cu scuipat de uliu schiop am inteles c-ar merge...
*

Apropo'
Stiti de ce se numeste uliul, uliu? nedumerire.gif

Pentru ca atunci cand aterizeaza, da cu c..iele de pamant si incepe sa urle.... ULIUUUUUU, ULILIUUUUUU, ULLLIUUUU!!!



tkx
QUOTE(Funny @ 5 Nov 2007, 15:44)
Ulei de ricin sau usturoi pisat(nu urinat! radmasa.gif )dar e nasol ca mirosi a mujdei o saptamana iar tratamentul dureaza cel putin o luna! wink.gif
*



am incercat eu acu vreo 2 ani ulei de ricin, galbenus de ou si ceai de radacina de urzica (pe post de sampon) intr-un ritual riguros si nici o schimbare. mai tarziu am cicit undeva ca galbenusul de ou, daca nu e bine clatit, ataca firul de par pt ca e toxic daca sta mult in contact cu firul de par

asa ca ... traiasca dht-ul smile.gif
dantes
Tratamente naturiste de genul:
Se unge parul cu alifie de foarfeca, apoi se piaptana usor cu aparatul de tuns, dupa care se aplica niste zeama de lama (de ras). Se repeta tratamentul la 1-2 sapt. si garantat va face numai bine.

Singura problema e ca te "tunzi" des ca nu o sa mai suporti nimic pe cap...
Buyaka
Io nu inteleg o treaba.... la ce dracu' iti mai trebuie par, daca tu te-ai tuns ZERO????
...sau strangi de-o peruca... asigurare la batranete...

Cred ca parul tau are personalitate, face greva... daca tot il tunzi, se simte fara rost si automat ala care e... cade... ala care nu mai e... nici nu mai vrea sa creasca... deci...solutia => lasa-l sa creasca... roacare biggrin.gif
OAP
QUOTE(balky @ 2 Nov 2007, 17:59)
radmasa.gif  nu mai aveti ce sa faceti acum , e prea tarziu. eu am doar 23 si am inceput sa albesc ca dracu , asa ca se poate si mai rau
*


Nu esti singurul care a inceput sa albeasca devreme tongue.gif Tot pe-atunci a inceput si la mine, acuma am fire negre cu fire albe ...sau invers, da te mai alini cand mai auzi cate o femeie zicand ca ii plac grizonatii, ...da de cheliosi n-am auzit pana acum decat ca sunt destepti....iar aia care raman neschimbatii.... icon_mrgreen.gif
sorin1983
cum ziceau aia de la vacanta mare: CHELSTOP! Regenereaza caderea parului.
biggrin.gif

http://www.naturaplant.ro/produse/713/ChelStop
Laurentziu83
QUOTE(Funny @ 5 Nov 2007, 15:44)
Ulei de ricin sau usturoi pisat(nu urinat! radmasa.gif )dar e nasol ca mirosi a mujdei o saptamana iar tratamentul dureaza cel putin o luna! wink.gif
*


Stiam ca merge cu coarne ce cerb pisate in urina si pasta unsa pe cap. Sau era pentru ciuma leacul asta? radmasa.gif


Pe mine singura problema ce ma macina in legatura cu caderea parului apare lunar, la frizer: de ce trebuie sa platesc la fel ca un pletos? mad.gif
logan1.5dci
La frizer ceri ....cu bucle? Am ghicit ? De aia platesti la fel. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.