Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cutie viteze dacia nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
vlad_dragos
fratilor am si eu o problema cu cutia de viteze . in primul rand parca s-a rupt ceva la ea (un arc ceva habar nu am ) si atunci cand accelerez zdrangane si in plus merge foarte greu si ma tem ca va veni iarna si nu voi mai putea schimba . pot sa ii fac ceva sau sa o schimb cu o alta cutie de la alt tip de masina ?
RIon
Du-te de urgenta la un mecanic, sa o desfaca; e posibil sa fie o piesa care se poate inlocui, nu te necaji.
ADY
Daca sa rupt arculetul nu ai de ce sa te ingrijorezi costa foarte putin , iar zdaranganitul ala il ai pentru ca atinge maneta de esapament si de aia zdrangane
Da mai multe detalii despre mersul asta greu al cutiei : daca merge greu pana se inclzeste atunci nu este nici o problema .
Dyda
vlad_dragos Ai cam pus-o pentru ca piese de nova nu prea se mai gasesc asa ca recomandarea mea este sa mergi la un service agreat de uzina Dacia-Renault sa faca constatarea si diagnosticarea. Daca o pot rezolva pe loc e bine daca nu ii obligi sa ia legatura cu uzina ptr a comanda piesa/le defecte - daca este cazul
Fiind vorba de D Nova unde cum am spus sunt ceva probleme cu anumite piese - iti mai recomand sa nu mergi la "nea gigi mecanic pe marginea santului" ptr asi da cu parerea ptr ca sa-r putea sa-ti adincesti si mai mult necazul
bafta si s'auzim de bine
RIon
Dyda, ma innnnnebunesc afirmatiile ca nu se prea gasesc piese de nova...cum frate? aici in CJ sunt destule, la un moment dat eram singurul de pe forum care a gasit crucea cardanica separata de ax!!!
vlad_dragos
deci una la mana eu sunt in bucuresti si piese de nova gasesc la fiecare magazin sau daca nu in vitan . problema cu cutia e ca acum in orice viteza ar fi se misca de parca ar fi pe liber . intradevar daca tin mana pe schimbator nu mai face zgomot . de intrat in viteze intra bine . este posibil sa schimb cutia de viteze cu alta de pe alt tip de masina ca sa mearga mai bine , ca de ex la SN ? ca tare greu mi se pare ca merge .
paulp
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7221

pentru ce naiba o fi butonul cautare?.........
BV99
Am si eu o problema, pe langa cutia de viteze: am dat scutul jos si am vazut ca nu e nici o protectie a coroanei (sper ca ati inteles la ce ma refer) deci nu e inchisa "camera ambreiajului" inspre motor. E normal? sau au "uitat" la service sa inchida?
cristidb
Trebuie sa aiba o tabla acolo, la fel ca la berlina. Daca nu o mai ai inseamna ca au uitat sa o puna.
BV99
se gaseste tabla asta ca piesa de schimb? se poate pune fara sa dau iar motorul jos?
cristidb
Nu stiu daca se gaseste. Nu cred ca e identica cu cea de berlina. Se pote monta fara sa dai motorul jos. Ideal e sa ai o rampa. Trebuie dat jos scutul. E prinsa in surubul de jos de la electromotor, in cele doua suruburi lungi de la suportul mijloc fata al motorului si mai are un surub cu cap de 11 pe carcasa abreiajului in mijloc jos.
BV99
merci, o sa intreb pe la piese poate o gasesc. din pacate nu il mai gasesc pe tipul ala care a uitat sa o puna, a trecut ceva vreme de atunci.
stere
QUOTE(vlad_dragos @ 11 Nov 2004, 01:57)
deci una la mana eu sunt in bucuresti si piese de nova gasesc la fiecare magazin sau daca nu in vitan . problema cu cutia e ca acum in orice viteza ar fi se misca de parca ar fi pe liber . intradevar daca tin mana pe schimbator nu mai face zgomot . de intrat in viteze intra bine . este posibil sa schimb cutia de viteze cu alta de pe alt tip de masina ca sa mearga mai bine , ca de ex la SN ? ca tare greu mi se pare ca merge .
*



Exact aceeasi problema o am eu, proaspat aparuta, la cei 30.000 de km ai masinii. In plus intra greu in a 4-a cand reduc dintr-a 5-a, si uneori iese singura dintr-a 5-a. Ca si cum s-ar fi slabit ceva acolo....
vlad_dragos
QUOTE(stere @ 22 Nov 2004, 07:59)
Exact aceeasi problema o am eu, proaspat aparuta, la cei 30.000 de km ai masinii. In plus intra greu in a 4-a cand reduc dintr-a 5-a, si uneori iese singura dintr-a 5-a. Ca si cum s-ar fi slabit ceva acolo....
*



stere eu mi-am rezolvat problema . era sarit un arc destul de mare de ca cutie . arcul nu l-am cumparat ci avea tata pe acasa unu dar nu stiu de la ce . faza e ca trebuie sa ridici masina pe rampa ca sa il . mie cand se incalzeste uleiul de la cutie merge bine iar de sarit din viteza nu mi s-a intamplat inca .
RIon
Daca sare dintr-a cincea, e furca uzata; eu am pus una de la un renault si freaca cand ridic de pe acc. intr-a cincea... si lipsa de ulei, la a cincea se simte cel mai tare asta - mi-a zis un client care are firma de reparatii CV.
stere
tocmai vin de la service, era intr-adevar sarit arcul ce tine maneta schimbatorului.
cei7pitici
QUOTE(vlad_dragos @ 11 Nov 2004, 01:57)
problema cu cutia e ca acum in orice viteza ar fi se misca de parca ar fi pe liber . intradevar daca tin mana pe schimbator nu mai face zgomot . de intrat in viteze intra bine . este posibil sa schimb cutia de viteze cu alta de pe alt tip de masina ca sa mearga mai bine , ca de ex la SN ? ca tare greu mi se pare ca merge .
*




In afara de arcul de la timonerie tot acvolo la timonerie mai e o bucsa intr-o cruce care se uzeaza. Inlocuirea arcului cu unul mai tare sau mai moale duce la schimbarea pozitiei levierului. Daca ai schibat arcul de la timonerie si nu-ti mai "vibreaza" levierul inseamna ca asta era si ai scapat ieftin.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.