Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: HELP!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
simism
Salutare am si eu o problema...de cate ori iau o groapa mi se stinge faza scurta, casetofonul si avarile...am verificat sigurantele, sunt bune am stans papucii aia din spate dar degeaba poate nu vi se pare mare lucru dar pentru mine e forte enervant sa reglez setarile la casetofon la fiecare groapa. Ms anticipat excl.gif
brigada_diverse
cel mai probabil un contact imperfect:
pentru lumini verifica releele in special (se sting ambele sau doar un bec?) daca doar un bec, atunci verifica firele pana la bec....

pentru casetofon...verifica firele care ajung la el, sa fie prinse bine si sa aiba contacte perfecte peste tot
simism
Se sting amandoua! de firele de la casetofon nu se pune problema sa fie intrerupte sau ceva...vreau sa stiu daca releul de semnalizare are vreo legatura cu faza scurta, intreb asta pentru ca mi se intampla sa raman si fara semnalizare cateodata dar casetofonul merge! Problema cu casetofonul incepe in momentul in care dau drumu la faza scurta( se opreste si casetofonul in acelasi timp cu luminile si nu imi merge nici avaria) dar dupa un timp isi revine. Nu stiu ce sa`i fac! Mi`a spus cineva sa ma uit pe la sigurante, le`am dat jos pe toate, am curatat bornele, am dat cu spray antioxidant, am apropiat lamelele, dar degeaba! Help pls
CriSTI68
sigurantele chiar daca sunt perfecte sunt doar de DACIE.... treci pe panou cu leduri si siguranta tip papuc wink.gif
didosdoru
La blocul de lumini ai un surub unde vin niste fire groase care au + continuu.De acolo s-ar putea sa fie problema ta. E posibil ca sa nu fie strns bine piulita la surubul acela si sa nu faca contact cum trebuie.De la acel surub pleaca si firul care duce pe rigleta de sub bord cu plus continuu (cel putin la masina mea).
florinutzu
unde e blocul asta de lumini? La mine a fost vopsita masina si poate nu au strans bine acolo. Sau s-o fi vopsit trebuie sa vad. Spune unde gasesc exact blcul de lumini cum ii spui tu.
Mersi
apollo
blocul de lumini e exact in "scoica" de la volan smile.gif

mai exact blocul de lumini e ansamblul cu acea tija de care invarti tu pentru pozitie si dai sus jos pentru faza scurta/lunga.

de el mai vine atasata semnalizarea.
Intercity
Eu intr-o noapte am ramas pe autostrada fara pozitii, bord, stopuri si lampi de ceata (mentionez ca era o ceata de nu vedeai la 1 m in fata)

A doua zi am schimbat blocul de lumini si a mers foarte bine. Din cate am inteles de la electricianul meu, blocul se repara... dar cred ca mai recomandat e sa fie schimbat
simism
Am rezolvat problema, am verificat blocul de lumini si am dat tabloul de sigurante jos, blocul de lumini era ok dar aveam un papuc rupt in spatele tabloului de sigurante care facea scurt. Va multumesc mult, de acuma nu o sa mai primesc injuraturi cand o sa circul noaptea:P Va multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.