Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Macara geam
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
lvl100
Functia search nu mi-a aratat exact ce ma interesa desi ma asteptam sa gasesc tongue.gif

Macaraua portierei din partea soferului s-a sfaramat. Momentan mi-am tunat usa cu sistemul de ultima generatie "wood-tronic" (o bucata de lemn ce sprijina geamul sa nu cada)
Am cutreierat tot orasul nu am reusit sa dau de o macara de nova.

Are idee cineva, merge cumva una de SuperNova sau Solenta ?

LE: sau daca nu se potrivesc exact, macar se pot face niste modificari relativ usoare ?
apollo
nu se potrivesc.

eu am gasit macara.in vara si era vreo 60RON...

Du-te la un magazin DACIA.
gti98
Ce-i aia "s-a sfaramat"?
Cu cativa ani in urma, si mie mi s-a defectat macaraua stanga-fata; geamul "cadea", deschizandu-se din proprie initativa la scuturaturile de pe strazile noastre. Cum macaraua de pe dreapta mergea foarte greu, am incercat o "recombinare", dar schimband intre ele pinioanele actionate de manivela, am mutat beleaua la partea dreapta. In final, m-am hotarat sa cumpar o macara noua, dintr-un magazin cu multe piese de Dacia (Autocenter Iasi) Bine inteles, macaraua de NOVA, (nu SuperNova, nu Solenza!) nu se potrivea....Cel mai suparator e faptul ca axul pentru manivela e mult mai lung; am schimbat acel ax+pinion la o usa din spate (unde diferenta e mai mica) iar axul scos de acolo l-am pus la macaraua din fata (e ceva mai lung, dar nu e o diferenta asa de mare)
Vezi ca trebuie ancorat si capatul tubului in care intra cablul macaralei, altfel, cu geamul coborat va zdrangani in portiera)
PS am taiat niturile din teava care fixau impreuna angrenajul, inlocuindu-le cu suruburi de 5
Succes!
lvl100
Ca sa nu mai deschid alt topic si tot suntem la capitolul "merge si aia de supernova ? "
as vrea sa va mai intreb ceva.

Dar caloriferul Novei merge schimbat cu unul de Supernova sau Solenta ? Sau daca nu aveti vreo recomandare pentru ceva compatibil ?
anndi
QUOTE(lvl100 @ 5 Nov 2007, 06:47)
Functia search nu mi-a aratat exact ce ma interesa desi ma asteptam sa gasesc tongue.gif

Macaraua portierei din partea soferului s-a sfaramat. Momentan mi-am tunat usa cu sistemul de ultima generatie  "wood-tronic" (o bucata de lemn ce sprijina geamul sa nu cada)
Am cutreierat tot orasul nu am reusit sa dau de o macara de nova.

Are idee cineva, merge cumva una de SuperNova sau Solenta ?

LE: sau daca nu se potrivesc exact, macar se pot face niste modificari relativ usoare ?
*



Ce macara ai? E pe cablu sau e ca la berlina cu niste tentative de roti dintate?
Daca e pe cablu exista 100%. Vei gasi numai de supernova si va trebui sa mai faci o gaura pentru unul din suruburile de prindere.
apollo
QUOTE(anndi @ 11 Nov 2007, 15:18)
Ce macara ai? E pe cablu sau e ca la berlina cu niste tentative de roti dintate?
Daca e pe cablu exista 100%. Vei gasi numai de supernova si va trebui sa mai faci o gaura pentru unul din suruburile de prindere.
*





vrei sa zici ca in afara de o gaura care trebuie data, in rest se potriveste perfect?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.