Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme....si iar probleme....
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Paul Gabriel
wacko.gif Ser's in primul rand.....cam de 1 an mi'am schimbat jentile la nova....am pus pe 14 si erau de 175/65/14......cam de o luna am schimbat toate cauciucurile si am pus pe pe 185/65/14 si dak sunt 5 persoane sau 4 in masina....la fiecare groapa imi freaca.....ce sa fac???? arcurile le'am schimbat de curand pe spate....deci is noi.... si telescopul dreapta dak sunt numai 2 persoane nu freaca la gropi....numa la gropi mai mari.....am inteles ca se poate pune ceva prelungitor la arc..sau ceva de genu....
A-2-A problema: de ex: accelerez si am vreo 60-70 si tre sa incetinesc....o las in frana de motor face eschive....(stanga dreapta) stie cineva de ce? ii ceva de la directie..... am fost la mecanic o zis ca ii bieleta de directia...am cumparat'o si mi'o schimbat'o (rectific...am fost la mecanic sa vada ce probleme am cu directia....o ridicat'o pe elevator si o zis ca numa aia ii problema....bieleta).....ce sa fac??/ (scuze dak nu m'am exprimat corect...)
A-3-A problema ii ca nu stiu sa imi leg proiectoarele la buton....ma ajuta careva???
Astept raspunsuri.....dak stie cineva....multumesc mult sad.gif
apollo
la prima problema, daca te vede politia iti ia certificatul de inmatriculare.eu asa stiu.din cauza ca ai dimensiuni prea mari, de asta iti atinge.a fost si nova proiectata intr-un fel.la logan parca is mai multe tipuri de dimensiuni la cauciucuri pe certificat

a 2 a problema.ai facut unghiul de fuga(geometria rotilor) dupa ce ai schimbat bieleta?de obicei asa face, sau la gropi simti ca te arunca stanga-dreapta.


a 3 a problema.daca pui proiectoare, du-te la un electrician.pune si releu pe ele.asa protejezi instalatia si nu iei foc in masina.

proiectoarele se alimenteaza de la pozitii din cate stiu.
dizzy
Prima problema este ca nu ai citit regulamentul.
Nu se scrie cu irc-isme de genul k is si ulte ....
1. E normal, freaca fiindca nu au loc anvelopele.
Anvelopele originale erau 165/70/13. Poti pune din cate stiu eu 175/65/14 cel mult ca sa nu atinga
2. E bieleta. E mai bine sa le schimbi pe amandoua
3. Se pune cu releu.
djasu82
Daca te vede garcea ti-a loat talonul popa.gif
luk67
in prima problema schimba jantele punele pe 13 sau schimba cauciucurile , pune cu garda mai joasa. iar in cea de a treia problema pune un releu in partea stanga unde ai vasul de expansiune apa. exact unde e releul de aeroterma mai e o cupla de inca un releu. iar in bord ai deja legatuta facuta numai sa cumper buton. eu asa le-am legat fara carpeli.
Oelash
postez si io aici ca s-a vorbit despre jenti : vreau sa schimb si eu jentile din tabla cu unele din aluminiu dupa un golf dar suruburile la prezoane sunt prea scurte...are cineva idee de unde sa procur si io unele mai lungi si la un pret acceptabil ca am gasit dar la 50 mii bucata si mi se par cam scumpe totusi:)
Paul Gabriel
eu am lasat suruburile care au fost la nova cred, si jentile sunt de golf!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.