Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cablu retea pe stalpi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
DAVIDK
Salut!

Vreau sa imi trag un cablu de retea de la o casa situata pe aceeasi strada la 100m distanta, ca sa am si eu internet in conditii decente; eu stau tot la casa, insa problema este ca cel mai comod mi-ar fi sa trag cablul pe stalpii de lemn folositi de Romtelecom, Electrica si probabil si cablu TV. Prin curtile oamenilor nu vreau sa trec, deoarece nu pot sa-i conving pe mosii astia.
Asa ca va rog sa imi spuneti ce risc daca incerc sa intind cablul pe stalpii de pe strada. Locatia: Rahova/Sebastia, o straduta laturalnica. Unii mi-au zis ca o sa-mi taie cablul primul individ de la companiile de mai sus care ar trece prin zona, si care ar fi sfatul: sa incerc... sa nu incerc... sa incerc...
Marty
Da, respectivul are dreptate, dar cu siguranta ca-ti vor taia cablul cei de la CATV, pe ceilalti ii doare-n basca! Dar sa stii ca nu-i o regula batuta-n cuie, poate nu ti-l va taia nimeni niciodata.
Daca vrei sa tragi cablul pe acolo in deplina legalitate trebuie sa gasesti pe cineva cu autorizatie de cablare (iti dau eu om daca vrei) dar cel mai important e ca trebuie sa obtii aprobare de la Primarie si asta e cam utopie.
adso
it garantez ca nu e voie.

cei care le folosesc (companiile de cablu, RDS) inchiriaza spatiul de acolo, si trebuie sa respecte o serie de conditii extrem de stricte.
hair
Daca e 100 de metri si nu mai mult un wireless bun ar trebui sa faca treaba...eu folosesc cam la 60 de m max si merge ok
- insa gasesti pe piata si mai puternice


QUOTE(DAVIDK @ 11 Nov 2004, 11:49)
Salut!

Vreau sa imi trag un cablu de retea de la o casa situata pe aceeasi strada la 100m distanta, ca sa am si eu internet in conditii decente; eu stau tot la casa, insa problema este ca cel mai comod mi-ar fi sa trag cablul pe stalpii de lemn folositi de Romtelecom, Electrica si probabil si cablu TV. Prin curtile oamenilor nu vreau sa trec, deoarece nu pot sa-i conving pe mosii astia.
Asa ca va rog sa imi spuneti ce risc daca incerc sa intind cablul pe stalpii de pe strada. Locatia: Rahova/Sebastia, o straduta laturalnica. Unii mi-au zis ca o sa-mi taie cablul primul individ de la companiile de mai sus care ar trece prin zona, si care ar fi sfatul: sa incerc... sa nu incerc... sa incerc...
*


Valentine
Cel mai bine te interesezi cu cei care au retele de cartier. Ei stiu cum anume si pe unde trebuiesc trase cablurile, si daca iti trebuie autorizatii si de unde sa le iei.

Ii gasesti pe unii dintre ei pe http://www.lan.ro/forum/default.asp
bogdan3l
sigur nu e voie ....si pentru aprobare .....sti si tu cum se rezolva la noi , asa ca wireless e cea mai buna solutie

Parerea mea ......hac......smile.gif
Uncle-Sam
eu am tras intre doi stalpi, ba mai mult am pus pe unu din ei si un switch! au venit baietii de la telefoane, s-au uitat si n-au zis nimic. Cu ocazia asta tin sa le multumesc pe aceasta cale! Eu am auzit ca daca firul tau e sub nivelul celorlalte cabluri si nu incurca cu nimic si nu sunt reclamatii te lasa in pace.
DAVIDK
QUOTE(Uncle-Sam @ 11 Nov 2004, 23:06)
eu am tras intre doi stalpi, ba mai mult am pus pe unu din ei si un switch! au venit baietii de la telefoane, s-au uitat si n-au zis nimic. Cu ocazia asta tin sa le multumesc pe aceasta cale! Eu am auzit ca daca firul tau e sub nivelul celorlalte cabluri si nu incurca cu nimic si nu sunt reclamatii te lasa in pace.
*



AHA! deci se poate! daca mai sunt indivizi care au violat stalpii si nu s-a luat nimeni de iei sau daca au avut probleme, ii rog sa isi mai impartaseasca parerile.
mil
eu as vorbi cu mosii si l-as trage pe gardul din spatele casei, sa nu ii incurce si sa nici nu se vada. Daca ai o imagine proasta, roaga-i pe parinti sa faca lobby.

Pe strada o sa ai bube, chiar daca scapi de regii si retelisti luand in considerare ca nu e un cartier prea snob si pustii sunt invidiosi...plus ca RCS, Astral nu iti dau voie sa distribui Net-ul...

O alta ideea ar fi sa verifici daca la lungimea reaspectiva se mai vad placile de retea...daca nu iti trebuie un amplif de semnal (repetitor).
sstanescu
mil are dreptate, limita teoretica intre doua echipamente active de retea e de 100m. Asta inseamna 100m de cablu intre cele doua placi de retea. Tot in teorie se spune 3m maxim in patch panel+ 90m maxim cablarea prin pereti + 6m maxim patch cord. Daca depasesti limita, nu e imposibil sa mearga, insa probabil cu ceva mai multe erori.
Marty
Ma, distanta intre switch-ul meu si switchul din care venea firul era de cel putin 130 de metri. Mergea de n-avea aer, mult mai bine ca acu' cind sunt la 15 metri de switch....
mil
asa scrie la carte Marty, teoretic producatorul tre sa respecte standardul...daca il depaseste e f. bine. daca il respecta la limta, nu e vina lui.

100 m pot sa fie in linie dreapta, pana scoti cablul din casa pe strada si il asiguri si il bagi in casa se pot face +130m f. lejer (ex. un cablu intre 2 camere de aprtament de bloc are 15m).

oricum daca iti mere acum mai prost nu e vina distantei e pentru ca acuma sunteti mai multi clienti pe aceeasi teava.
sstanescu
Mu ma pricep extrem da tare, insa switch-urile cred ca sunt facute pe partea de semnal mult mai constiincios decat niste prastii de placi de retea. 10 Mbps poate merge, insa 100 Mbps s-ar putea sa nu mai mearga chiar asa de bine...
Ant
Si eu am cablu aerian suspendat, distanta pana la switch e cam de 50m si imi merge (unde nu-si limiteaza oamenii ) cu aproximativ 10mb/s in retea si netul , in functie de cati sunt atunci cuplati (de la 4k la 256k/sec).
Marty
La asta ma refeream si eu, exclusiv la viteza de transfer in LAN. Oricum, era o gluma mai sus, stiu ca e ceva bulit pe undeva si de la cca. 10 Mbps acu' merge undeva pe la 3 Mbps maxim.
Ant
Daca iti merge cu 10mb/s de la unii din retea si de la altii cu doar 3 mb/s exista si posibilitatea ca cei de la care iei cu mai putin sa aiba o placa de retea mai slaba sau sa-si fi bagat o limitare.Asa am patit eu aseara cu NFSU 2 (50k/sec ---> 6h)
Marty
E in functie de departarea fata de celalalt, cu cit mai departe cu atit mai incet. Administratorii cunosc problema da' inca nu i-au dat de cap.
Si hai sa terminam cu off-topic-ul ca incapem pe mina lu' asarban si ala ne vorbeste urit si ne lezeaza sentimentele si integritatea morala (sic)! biggrin.gif
DAVIDK
Distanta este de max. 100m daca trag firul pe stalpi (adica cea mai lunga dist.); nu vad de ce s-ar lua Astral-ul de mine, deoarece e cablul meu si nu au dovezi ca iau internet ilegal, de oriunde ar fi el, mai ales ca i-am intrebat de i-net si nu au retea modernizata pe aceasta strada (in zona), si nu vor sa vina. A, poate taie ei cablurile de retea preventiv, atunci cand dau de unul.
Am vazut in catalogul de KTech niste Accesspoint-uri, de 22Mbps la 89E+TVA, am sunat si aia ziceau ca bat 50m vizibilitate directa, dar 70...80 ar fi prea mult. Ma gandeam ca ar fi o solutie, daca ar bate pana acolo.
mig
O firma plateste 1,5-2 Euro pe luna chirie pe stalp (la Electrica sau RATB, depinde a cui sunt stalpii). Daca Electrica sau RATB vor, te pot amenda destul de bine cu asta (deci numai daca ei vor asta)
Uncle-Sam
eu am 150m, iar la metrul 80 am pus un switch pe stalp pt amplificare. Nu mai spun ca am tras din casa 70m cablu de alimentare pt el... apropo zice ca nu rezista sub zero grade. SA fie adevarat?
luck
QUOTE(DAVIDK @ 11 Nov 2004, 11:49)
Salut!

Vreau sa imi trag un cablu de retea de la o casa situata pe aceeasi strada la 100m distanta, ca sa am si eu internet in conditii decente; eu stau tot la casa, insa problema este ca cel mai comod mi-ar fi sa trag cablul pe stalpii de lemn folositi de Romtelecom, Electrica si probabil si cablu TV. Prin curtile oamenilor nu vreau sa trec, deoarece nu pot sa-i conving pe mosii astia.
Asa ca va rog sa imi spuneti ce risc daca incerc sa intind cablul pe stalpii de pe strada. Locatia: Rahova/Sebastia, o straduta laturalnica. Unii mi-au zis ca o sa-mi taie cablul primul individ de la companiile de mai sus care ar trece prin zona, si care ar fi sfatul: sa incerc... sa nu incerc... sa incerc...
*




Unde anume stai ca intre petre ispirescu si sebastian e retea de 300 de cal in care sunt si eu si ai putea sa te legi de un bloc sau e prea departe ?

Unde stai pe Telita pe acolo ?
DAVIDK
QUOTE(luck @ 13 Nov 2004, 17:03)
Unde anume stai ca intre petre ispirescu si sebastian e retea de 300 de cal in care sunt si eu si ai putea sa te legi de un bloc sau e prea departe ?

*



Pe Grigore Tocilescu, dar sunt in tratative cu "o retea" de peste drum
teodor
Pt. o legatura radio pana in 100m trebuie sa ai indeplinite cateva conditii:
-sa ai vizibilitate directa intre cele 2 puncte;
-sa nu mai ai alte aparate prin zona care pot bruia semnalul(canalul);
-sa fi dispus sa dai +/- 400 euro pe echipamente.
Deci iti trebui :
-2 buc. Access point de 50mW in 2,4 Ghz(frecventa libera), acestea au antenutele lor , dar pe distanta mare iti trebuie antena suplimentara;
-2 buc. antena unidirectionala de 8-16 dBI, de obicei sunt si antene panel(panou) cu deschidere mare 90 grade sau mai mare;
-2 buc. cablu antena mufat numai bun de introdus in access point;
-2 buc. pig tail(cablu de mici dimensiuni) care face legatura intre aparat si cablu de antena;
-2 buc. piloni sau suporti pentru antene;
-2 buc. cutii in care se vor pune aparatele(in apropierea antenelor) chiar pe pilon;
-2 buc. alimentre a aparatelor, si modalitate de a pleca cablu UTP din aparate
-cativa metri de cablu UTP cat.5e rigid, mufe RJ45
Pt. a avea o legatura buna cablurile trebuie sa aiba pierderi cat mai mici, iar mufele si cablu sa fie ecranate.Iar antenele si aparatele sa fie protejate impotriva fulgerelor si a descarcarilor electrice.
Spor la munca! smile.gif
AL
Daca stalpii sunt ai Electrica si nu ai acordul lor (contract, inchiriere), uite mai jos ce zice Legea energiei electrice nr. 318/2003.

ART. 62
...
(3) Deteriorarea, modificarea fara drept sau sustragerea componentelor instalatiilor energetice constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
...
(6) Tentativa la infractiunile prevazute de alin. (2)-(4) se pedepseste.


P.S. Uncle-Sam....unde locuiesti matale?....da-ne adresa exacta te rog... smile.gif ... ca sa stim unde sa trimitem factura....
Marty
AL, din cite-mi dau eu seama, Uncle-Sam poate linistit sa-si traga cablu' pe stilpii Electrica S.A.. Nu de alta da' nu-i modifica si nici nu sustrage componente.
AL
Adaugarea si unui indicator rutier pe un stalp = modificare... crede-ma ca stiu ce spun... si asa se paruie companiile intre ele si cu primaria pe chestia asta... p'astia mici si "nevinovati" ii mananca cu fulgi cu tot....

P.S. stalpul electric de care vorbesc eu e doar cel de distributie de medie tensiune sau joasa tensiune, chiar daca pe el exista si iluminat sau alte instalatii.... stalpii destinati iluminatului public sunt alta ciorba... idem si cei ai RATB-ului, chiar daca au si iluminat public.... e mare increngatura de contracte si reguli... principiul este insa ca cel care poseda instalatia primeste bani de toti ceilalti .... urmeaza apoi cazurile particulare, pervazute prin diverse acte normative.
Valentine
Am vb aseara cu un admin de retea de la mine din zona si mi-a spus ca el trage de pe bloc pe bloc si nu are nici o treaba ca au semnat administratorii, dar fibra o are trasa pe stalpi rom telecom, electrica, samd si iarasi inca nu s-a intamplat nimic (ii are de 1 an si ...) fara sa plateasca nimic.

Deci practic se poate, nu stiu acuma cat de legal o fi, da' iti spun eu, aia n-au timp nici sa puna becuri pe Regina Maria, daramite sa vina sa iti taie tie cablul de 100m smile.gif
AL
Valentine, si tie ti se pare corect asa?... sa puna fiecare pe unde vrea, ce vrea?... fara sa plateasca si fara sa dea socoteala.... eu nu pot sa-ti spun decat atat: pentru toti astia, tu ajungi sa platesti mai mult curentul electric, fara sa beneficiezi de ceva!....pricepi?... pentru ca sunt multe "probleme" cauzate tocmai de asemenea instalatii puse aiurea dupa cum vrea muschiul vreunui afacerist de cartier...

...si becurile nu le pune Electrica...compania de electricitate... cu firma careia Primaria i-a concesionat serviciul de iluminat public ! (Luxten). De aceea facem mai sus distinctie intre stalpii de diferite tipuri si cu diferiti proprietari...
Valentine
QUOTE(AL @ 16 Nov 2004, 17:25)
Valentine, si tie ti se pare corect asa?... sa puna fiecare pe unde vrea, ce vrea?... fara sa plateasca si fara sa dea socoteala.... eu nu pot sa-ti spun decat atat: pentru toti astia, tu ajungi sa platesti mai mult curentul electric, fara sa beneficiezi de ceva!....pricepi?... pentru ca sunt multe "probleme" cauzate tocmai de asemenea instalatii puse aiurea dupa cum vrea muschiul vreunui afacerist de cartier...
*


Nu discutam aici corectitudinea acestui lucru, si nici nu stiu legalitatea lui, daca si cu cat va fi sanctionat.

Cert este ca omul a intrebat daca se poate face, si i-am raspuns se poate. Daca va fi dat sau nu in judecata, daca voi plati eu mai mult sau nu la curent (desi eu platesc cat consum si nu vad cum anume ma afecteaza pe mine faptul ca x foloseste stalpul sa traga un cablu cu fibra optica!!!) nu este relevant in acest topic smile.gif, nu?
AL
Corect Valentine.... pe tine nu te costa sa dai sfaturi....bune sau proaste, e treba lui daca le pune in aplicare....

norocul celor care fac asa ceva este ca nu avem capacitate de control si nici organizare buna in acest sens....

P.S. tu platesti cat consumi, dar tariful contine si costurile interventiilor la avarii cauzate de stalpi care cad de incarcati ce sunt cu tot felul de instalatii... sau costul reparatiilor produse de echipele care monteaza alte tipuri de instalatii si strica totul in jurul lor...etc.... vezi spotul cu ala care da cu tarnacopul in cablul electric.... reclama la Unirea....spirit pur romanesc!
mil
bai...ne certam degeaba. Daca nu e lucrul tau si nu ceri voie e ilegal sa il folosesti.

Stalpii aia nu sunt public,i sunt ai cuiva...deci intreaba-l pe el mai intai si nu pe noi!
Valentine
QUOTE(AL @ 16 Nov 2004, 17:42)
Corect Valentine.... pe tine nu te costa sa dai sfaturi....bune sau proaste, e treba lui daca le pune in aplicare....

norocul celor care fac asa ceva este ca nu avem capacitate de control si nici organizare buna in acest sens.... 

P.S. tu platesti cat consumi, dar tariful contine si costurile interventiilor la avarii cauzate de stalpi care cad de incarcati ce sunt cu tot felul de instalatii... sau costul reparatiilor produse de echipele care monteaza alte tipuri de instalatii si strica totul in jurul lor...etc.... vezi spotul cu ala care da cu tarnacopul in cablul electric.... reclama la Unirea....spirit pur romanesc!
*


Tarifele se ajusteaza in functie de pretul la energia din import, nu se mareste pretul la energie ca au aia mai multe sau mai putine reparatii de facut. Nu cred ca atunci cand mai sunt furtuni in romania si pica atatia stalpi, copaci, si sunt de facut atatea reparatii, hop si a II-a zi creste pretul. Exagerezi, zau.

In plus am spus ce face X, admin de retea, pentru ca initiatorul topicului a cerut acest lucru

"Asa ca va rog sa imi spuneti ce risc daca incerc sa intind cablul pe stalpii de pe strada"

I-am spus care e riscul (am si zis ca probabil ca nu o sa il taie nimeni, asa cred ca va fi, pentru ca nu le taie la altii mai mari, si asta nu e vina mea) ... nu am discutat legalitatea, nu l-am incurajat sa o faca, etc. am si precizat asta in post, ce tot atata cearta?
DAVIDK
"Legalitatea" si legile le fac cei mari.
Iata exemplu de dreptate (doar palavrageala)
La tara, vreau sa trag curent trifazic la o casa . Toata tarasenia ma costa cca 40mil. lei, in care intra 120m cablu si 2 stalpi beton, de montat unul in strada, iar altul langa gardul casei, dar pe terenul al proprietarului. In contract scrie ca dupa instalare, ATAT STALPII CAT SI CABLUL INTRA IN PROPRIETATEA ELECTRICA SA!
Adica i-am cumparat, dar sunt proprietatea lor. Da, stiu, sunt offtopic rau de tot, dar e un fapt divers si trebuie sa il stiti.
Valentine
Mwahaha, asta chiar e tare! smile.gif Incredibil ... ce faci pana la urma?
AL
QUOTE(DAVIDK @ 17 Nov 2004, 10:05)
"Legalitatea" si legile le fac cei mari.
Iata exemplu de dreptate (doar palavrageala)
La tara, vreau sa trag curent trifazic la o casa . Toata tarasenia ma costa cca 40mil. lei, in care intra 120m cablu si 2 stalpi beton, de montat unul in strada, iar altul langa gardul casei, dar pe terenul al proprietarului. In contract scrie ca dupa instalare, ATAT STALPII CAT SI CABLUL INTRA IN PROPRIETATEA ELECTRICA SA!
Adica i-am cumparat, dar sunt proprietatea lor. Da, stiu, sunt offtopic rau de tot, dar e un fapt divers si trebuie sa il stiti.
*



Aparent este ilegal ce face Electrica in acest caz... iti recomand sa studiezi legislatia (reglementari tehnice/regulament racordare la retelele publice de en. el.) pe site-ul www.anre.ro (Autoritatea Nationala de Reglementare in domeniul Energiei)... tot la aceasta institutie poti sa faci si o reclamatie!!! sau sa ceri sa ti se precizeze daca este sau nu vorba de un abuz din partea Electrica.

Problema racordurilor este ca solutia tehnica este oarecum la latitudinea Electrica, insa partea de racord/bransament de la punctul de delimitare ramane in proprietatea consumatorului.... doar partea de racord de la reteaua existenta pana la punctul de delimitare (de regula unde este instalat contorul) devine parte din reteaua de distributie.... si se mai pot racorda si alti consumatori de la care tu vei recupera o parte din costuri.... Nu pot furniza chiar toate explicatiile aici, insa iti recomand sa citesti regulamentul de racordare si te vei edifica....
AL
Valentine, iar adopti o atitudine "razboinica", in mod nejurstificat! Retine, eu nu ma cert cu tine, insa se pare ca tu asa vrei sa para!....Doar discutam!...

QUOTE(Valentine @ 16 Nov 2004, 21:40)
Tarifele se ajusteaza in functie de pretul la energia din import, nu se mareste pretul la energie ca au aia mai multe sau mai putine reparatii de facut. Nu cred ca atunci cand mai sunt furtuni in romania si pica atatia stalpi, copaci, si sunt de facut atatea reparatii, hop si a II-a zi creste pretul. Exagerezi, zau.


Sa stii ca nu ai deloc dreptate.... de fapt, in acesz caz iti dai cu parerea despre ceva despre care habar nu ai..... eu nu ma bag in meseria sau domeniul tau sa-ti dau lectii.... Daca esti insa pasionat de tarifarea energiei electrice, te invit sa studiezi reglementarile pe site-ul ANRE (www.anre.ro) si apoi daca vrei, discutam in particular ce influenteaza si ce nu formarea tarifelor! Eu nu vorbesc din auzite ... asta e meseria mea!

QUOTE(Valentine @ 16 Nov 2004, 21:40)
I-am spus care e riscul (am si zis ca probabil ca nu o sa il taie nimeni, asa cred ca va fi, pentru ca nu le taie la altii mai mari, si asta nu e vina mea) ... nu am discutat legalitatea, nu l-am incurajat sa o faca, etc. am si precizat asta in post, ce tot atata cearta?


Foarte bine ai facut. A contestat cineva ca nu ai raspuns la obiect? ... sau ca l-ai incurajat sa faca ceva rau?.... nici vorba... deci nu exista nici o urma de cearta!!!!... eu ziceam doar ca e usor sa dai sfaturi cand nu e vorba de pielea ta in joc.... cand tu (nu tu Valentine, ci tu in sens larg) nu risti nimic.... recunosc, si mie mi se intampla cateodata sa dau sfaturi si apoi sa regret... asa ca singurele sfaturi sunt spre cumpatare si principialitate.... in acest caz, e clar, si altii au intins cabluri pe stalpii diverselor companii, adica si altii au folosit fara drept si fara vreo plata ceva ce nu este al lor, insa nu au fost prinsi.... este adevarat.... eu unul insa nu as risca!... deci daca ii oferim lui DAVIDK informatiile cu care sa judece situatia, sunt convins ca va lua o decizi in urma unei analize proprii!

Deci, eu am spus ce aveam de spus.... scuze pentru schimbul de replici offtopic cu Valentine...
echosektor
am de 1 an de zile tras cablu de retea pe 2 stalpi si nu mi-a zis nimeni nimic smile.gif
intr-o zi cand montam alte cabluri de retea pe stalpi au trecut astia de electrica pe langa noi si nu au zis nimic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.