Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Proiectoare "plutitoare"!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
MariusWsW
Am o mica mare problema...nu am vrut sa-mi iau proiectoare originale de DSN pentru ca nu imi plac cum bat...clar.Am fost in Autovit si mi-am luat la 800k niste proiectoare belea.Merg cu ele pe bezna-doar cu ele- cu cel putin 90-100km/h.Deci sunt foarete multumit...de fapt am fost.
Acum vine problema:Iau apa de nu se poate.Si cum a plouat zilele astea de mama focului...galgaie de apa.Treaba e ca nu are pe unde sa intre apa fiindca sunt etanse.Au niste garnituri la bec unde se inlocuieste si nu are cum sa ia apa.Concluzia:condens.Au de fapt o gaura mica astupata cu un material absorbant dar care degeaba e pus.ceea ce vreau sa stiu este cum pot sa scap de condensul din ele fiindca e exclusa din start posibilitatea intrarii apei.Am citit pe forum ca trebuie sa fie 100% etanse...e ale mele sunt 99%.Dar cum rezolv problema?Sa fac o gaura foarte mica in ele?Ce credeti?
DSops
Pentru ca stiu din experienta ca orice fel de far iubeste la nebunie apa, parerea mea este ca sunt aproape etanse. La incalzire / racire din cauza diferentelor de presiune ai o usoara circulatie de fluide. Ce as face eu: as da o gaurica mai consistenta undeva unde este mai multa carne si nu se vede urat (6..8 mm), as goli apa si le-as incerca cu apa si sapun (suflat cu o pompa sau cu plamani fara TBC). Trebuie sa se vada unde clabuceste. Sterse si uscate bine pe calorifer, apoi etansate ca lumea cu adeziv (ceva cu 2 componente - epox, super glue se cam dizolva in apa), inclusiv gaura, dupa ce s-a pus ceva dop. Poate putina vaselina pe garnitura de cauciuc ajuta.
Munca multa...
MariusWsW
Ok am inteles...treaba cu intratul apei am rezolvat-o.Chiar nu mai are pe unde sa intre apa fiindca toate gaurile,absolut toate le-am astupat si nu cu silicon sau alte alea ci mai simplu cu cositor.Acum ramane treaba cu aburirea.Cum fac sa nu se mai abureasca.Acum nu are cum sa se mai formeze procesul de recirculare al aerului,deci logic ar fi sa nu se mai abureasca.Dar asta e doar teoretic,practic?Alte sfaturi...?
TibiCraciun
iti dau eu alt sfat: du-te pana la un atelier care face geamuri termopan si cere politicos sa iti dea niste silicagel (o substanta care se foloseste la fabricarea termopanelor) si pune cam o lingurita in fiecare far (prin gaura becului). daca farul este etans, succesul e garantat. silicagelul e f. higroscopic si absoarbe umezeala din orice incinta.
cristimm
Da-le o gaura (5mm) in partea de jos ca sa se scurga apa.
MariusWsW
Mersi mult de tot de sfaturi...am rezolvat(cred).Am etanseizat perfect fiecare proiector.Si le-am si testat.Am cumparat un tub de silicon rosu pt etanseizari si am pus peste tot pe ubde credeam ca intra un strop de apa sau aer.Nu va ganditi ca acum arata ca draq...fiindca am pus doar la garnitura si la baza firului care iese din el de la bec ca sa nu mai existe nici un fel de por.Le-am lasat in ligheanul cu apa o zi intreaga...concluzia?PERFECT.Nici un strop de apa in ele.Asadar daca aveti probleme se rezolva cu silicomn rosu..de ce rosu?Fiindca este singurul care rezita la temperaturi ridicate.Nu isi pierde proprietetile
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.