Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Troncanit stanga fata
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
Alecs_TGA
1 am fost la ITP si am rezolvat o bieleta de directie ....... nu era aia
2 am scos amortizorul sa vad daca e ceva de la prinderea de pe oala (rulmentul ala de sus sau masoanele alea de cauciuc) nu era nici aici problema
3 am fost la 2 service-uri ( nu dacia) au tras aia de roata in toate directiile articulatiile nu au nimic...........
4 am verificat bucsile de la bara stabilizatoare tot asa nimic...........

CE AREEE??? oare sa incerc si la un service DACIA o constatare??? ce altceva sa mai incerc???? e un troncanit nu tot timpul se aude doar la viteze mici cand dau in gropi...... si daca pun frana asa brusc tot la viteza mica ( daca ciupesc frana cate putin si rapid asa am facut ca sa vada cum se aude celor care au vazut masina in locurile unde lipseau gropile)
TIulian
O sa zici ca fac misto, da un prieten (cu o Skoda Octavia Tour) a patit exact la fel la una din rotile din fata - a mers la service, au verificat acolo pivoti, bielete, bara, toata articulatia - nimic in neregula; a plecat de la service - troncanitu era tot acolo; mers a doua oara la service, luat mecanic cu el sa vada cum se manifesta, a desfacut ala toata articulatia, si i-a scos o piatra din bascula, care se zdranganea pe acolo la denivelari, dar cat sa fie perceptibila doar la viteze mici, cand nu era acoperita de zgomotul rotilor / motor.. daca ii si la tine la fel ar fi foarte comic biggrin.gif
IRONICK
verifica si zona etrierelor
unEL
Vreo-o bucsa bascula ?!?!?!
E greo sa o depisteze la mana.
Se schimba cu tot cu bascula din cate stiu eu.

sofer1.gif
AL
si eu mizez pe zona etrierilor... zona placutelor de frana...

ar mai fi de verificat si scutul... prinderile acestuia
roland
Exact. Da un search ca s-a mai discutat problema de la etrieri. Au joc placutele de frana si zdrangane.
GLC
am patit eu la fel, mi-au schimbat colonetele de la etrieri si trancanitul a disparut.
Alecs_TGA
etrieri relativ verificati...... nu par sa se miste placute noi schimbate ieri........ mi-a mai spus cineva de bucsa de la bascula.......stie cineva daca chiar se schimba cu tot cu bascula ????
si cat ar costa ?? doar piesa....
daca o schimb si sunetul tot persista ??
cum pot afla sigur ce e??
IRONICK
Fa un test simplu. Loveste cu piciorul in cauciuc puternic. Daca zdrangane este de la etrier.
Alecs_TGA
pai se aude ca am facut dar parca nu ar fi acelasi sunet ca ala din mers biggrin.gif ce ii fac la etrier? sa nu mai zdrangane?adica sa ii fac oricum......sa nu zic ca nu am facut si asta..........
JIL
@Alecs_TGA
EXACT la fel am si eu!
Ma enerveaza de ceva vreme, dar azi ma duc la service cu el ca nu mai pot!
Sa vad ce zic tovarasii.

Daca ti se rezolva sa-mi spui si mie.
Alecs_TGA
nu am avut timp de ea sa ma duc prin service........ la tine ce a fost?
danido
La mine problema era din interiorul usii,undeva in fata era un surub desfacut.
In 5 minute s-a rezolvat.
han_1.6 mpi
daca doar zdrangane si nu e afectata articulatia frana sau directia e ok.
tuxi
Verifica sa nu-ti "joace" parasolarul in suport. Si la mine facea acelasi zgomot si am constatat ca de la parasolar era totul.
ciush
Etrierul e de vina, mama lui!
m-a disperat si pe mine!
Am schimbat ieri capetele de bara + bieletele (aveau putin joc), dar tot trancane!
Azi am fost la ei am luat un mecanic cu mine, a vazut ca trancane la viteze mici, au pus-o pe elevator, au tras de tot ce stiau ei pe acolo, apoi au miscat de etrier si au vazut ca are joc!
Au spus ca e o boala la Logan cu jocul la etrier! si o sa remedieze la urmatoarea revizie! (placute noi si putina vaselina)??!!!
Acum ma duc sa vad cum il fac sa nu mai aibe joc! si revin!
gabriel.dumitru
Salutare,

Am si o mica problema. Am un trocanit destul de puternic in stanga fata la franari bruste (la viteze nu destul de mari 20-40 km/h) cu eliberarea pedalei de frana si la denivelari de cale ferata (tramvai). Problema am auzit-o in momenul in care am intrat in oras. Alta problema e ca ma aflu in Viena si intrebare mea este cat de safe pot ajunge cu aceasta situatie in RO. TIn sa mentionez ca pe autobahn in Ungaria si Austria nu s-a sesizat acest trocanit puternic. Sa fie intr-adevar de la etrier? dar de ce face si la denivelari?

Astept, va rog, sugestii, sunt putin disperat sa nu raman pe aici...
denwer
Eu zic ca ar fi bine ca masina sa fie verificata intr-un service.
AR-18-MOS
@gabriel.dumitru, vino mai incet ca e mai sigur. Si cand ajungi, poti sa treci si pe la un service.
daniM
Nu stiu cum e la Logan ,dar la Solenza am avut niste suruburi pe la jugul motorului,destranse rau de tot,troncanea in ultimul hal si la gropi si la accelerare brusca sau frane.Odata stranse s-au rezolvat toate zgomotele smile.gif
gabriel.dumitru
Haideti sa va spun care a fost problema, daca a fost o problema:

Am urmarit sfatul lui denwer si am apucat sa dau telefoane la vocea clientului sa-mi spuna un service in Viena, zis si facut, imi da un numar de telefon, apelez la ei si ce imi zic astia: "ca au nevoie de o confirmare prin fax ca masina este in garantie", hm, zic eu, iar telefon in romania, cei de la vocea clientului spun ca abia marti, dupa Pasti ma pot rezolva. Bun si facut, ce inseamna internetul acesta + gps-ul. Aflu adresa unui service Renault, ajung acolo, hei si minunatie, zgomotul nu se mai aude... ma pune austriac-ul sa urc masina pe rampa, ii explic de unde se auzea zgomotul si nimic. Trag de roti, bat in scut, se uita pe dedesubt si nimic. nu se mai auzea nimic.
Apoi plec, si discutand cu un amic, ce i s-a intamplat la fel, si sa aflu ca a avut in scut un os ce tot se misca la denivelari si alte franari. Parerea mea e ca am luat vreo piatra intre scut si motor sau intr-o bascula si care la un joc mai mare a iesit.

Si uite asa ce era sa-mi strice saptamana (ca doar abia ajunsesem in Viena) o petricica/os ce era... wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.