Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Praguri, Eleron, Prelungitoare bare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Georginho
M-am hotarat ca peste cateva zile sa cumpar bara fatza (modelul acela mai inalt cu grila mare), prelungitoare bare, praguri false si un eleron mai deosebit.

Ce puteti sa-mi recomandati?

Care sunt pasii de montare?

Vreau sa le vopsesc eu. Ce mai trebuie sa cumpar inafara de spray?

Astept pareri, idei, sfaturi, orice...

Multumesc!
MIHAI8888
o sa ti se para banal dar cel mai potrivit eleron pt nova e cel de SN are si lampa pt frana pe el ,vine excelent
cat despre bare am vazut un model deosebit (superb chiar) specia pt nova la un magazin in iasi (bras) la vreo 2 mil
avea grilele cu plasa si locasuri pt niste lampi de ceata mai aratoase care se gaseau si ele acolo
de pretul lampilor nu am mai intrebat ca eu nu asta cautam acolo
Georginho
Este adevarat, vine bine acest tip de eleron, dar vreau ceva mai excentric, mai deosebit, gen WRC. Probabil il voi vopsi negru (masina este alba), iar capetele albe, pt a se vedea doar din lateral alb (sau invers ras hohote.gif inca nu m-am hotarat)

Cu ce trebuie dat inainte de vopsea?

Voi l-ati montat in service sau singuri?

Pragurile false ce sistem de prindere au?
apollo
praguri si spoiler.

spoiler 16RON.pragurile le avea.nu-s ele cine stie ce.sunt prinse pe cleme in partea de jos si sus au autofiletante.dar sa fii cu ochii pe rugina si inainte de a le monta, pune ulei in praguri si pe praguri dai cu vaselina ceva...

spoilerul se prinde foarte usor.nu mai e nevoie sa zic cum.

ai mai putea sa iti faci praguri si spoile la comanda, din fibra.50Euro pragurile.asa am vazut pe undeva pe forum.

eleron iti recomand de DSN.cel lasat jos.sincer, ar veni urat cu un eleron WRC.e prea inalt.
Georginho
Cum ii zice la kitul ala care se aplica inainte de vopsea?

Ceva special in aplicare?
apollo
in romaneste ar veni : "spritz-kit".

nu te gandi la sprituri tongue.gif

e o chestie care face priza foarte buna cu vopseaua.daca nu dai cu din asta, ai sa vezi ca sare vopseaua cand dai cu unghia.
MIHAI8888
se cheama nitrochit
in praguri nu se poate pune ulei pt ca are niste canale de scurgere pt condens
oricum ce-ti spuneam eu cu spoilerele alea sant beton
iar 16 ron unu java script:emoticon(':ad sub masa:')
smilie.... imposibil daca ar fi asa l-as schimba in fiecare saptamana
Supapa_jR
KITCH KITCH KITCH...auzi tu...vopsit cu sprayul...ma baieti...ca tot aveti net,de ce nu platiti un ban dar sa aveti masina aratoasa? incepeti cu prelungiri? pai ala e inceputul kitchuielii...modificati bara originala,eleron gen WRC...arata ok pt ca are kuru scurt nova nu vad ce nu va place...si totul vopsit la cuptor sau macar cu pistolul de vopsit.
apollo
Mihai, in BZ am gasit spoiler.pragurile au acele canale nu pentru condens, sau poate si pentru asta, dar alea le infunzi cu ceva si torni ulei in ele.asa e recomandat.

Supapa , are hayon de DSN.deci e ceva mai lung.
si decat sa dai niste milioane bune pe un eleron, mai bine pui ceva mai finut si mai ieftin.oricum se gaseste cineva care sa te lase fara el, daca bate prea tare la ochi smile.gif

merg modificate cu fibra astea..dar nu prea am incredere in ea.

uite ce a facut un coforumist la dacia lui.superba ideea, dar daca merg in spatele unei masini si sare o piatra, il lasa cu gaura in capota?
Supapa_jR
a cui este ca imi pare draguta...probabil ca nu...probabil doar ii sare vopseaua pt ca nu cred ca e toata capota din fibra ci doar prizele de aer...
apollo
QUOTE(Supapa_jR @ 17 Nov 2007, 11:54)
a cui este ca imi pare draguta...probabil ca nu...probabil doar ii sare vopseaua pt ca nu cred ca e toata capota din fibra ci doar prizele de aer...
*



daca amestecul pentru fibra nu e bun, apar gauri in ea.

e fibra toata capota.am gasit-o tot pe forum la DSN parca.
nu ai cum sa faci din sudura acele ridicaturi si acele gauri.

doar cu o presa buna.
Georginho
Cam scumpa solutia asta cu fibra pt orice Dacie...

Dar totusi iata una incredibila! Cea mai frumoasa Dacie dupa parerea mea:
MIHAI8888
betoooon
Oelash
unde gasesc si io eleronul asta de SN ami frate/....p la dezmembrari sau p unde?
MIHAI8888
ar trebui sa se gaseasca la magazine mari de piese auto dedicate dacia
cauta un dealer dacia care are si piese auto sau la dezmembrari
apropo, ma-ar interesa cat ajunge un spoiler spate ?
Georginho
Pacat ca nu sunteti din Bucuresti. Am vazut in Vitan vreo 2 modele de spoilere, iar la capitolul eleroane: vreo 7-8 modele!
MIHAI8888
la ce pret?
ai luat ceva?
Georginho
N-am luat inca. Eleronul care mi-a placut mie cel mai mult (gen WRC) era vreo 1,3 mil (si era cel mai scump, daca imi amintesc bine). Alte preturi nu-mi amintesc.
Cand ajung prin targ o sa postez si preturile.
Cozsmin
he he loganu ala e VT e facut cu 3d sigur
apollo
QUOTE(Cozsmin @ 12 Dec 2007, 22:35)
he he loganu ala e VT e facut cu 3d sigur
*



sigur?eu n-as cred.stii de ce?

faruri din acelea am vazut in comert.triple la fel.

si sa modifici o bara si un grilaj cu fibra de sticla nu e ceva de uimit.

eu nu vad nici un trucaj.
Cozsmin
ok nu te contrazic dar daca te uiti atent la tot filmu o sa vezi k are jentzi cu destul spatiu care nu se vede nimic (dc oare) si mai e si inprejurimile si masina care se vede ca e stramba nu am zis doamne fereste ca este o minunatzie sa faci niste spoilere din fibra dar daca era adevarat nu crezi ca era mai mediatizata masina ??????
Onyx
Am fost azi in vitan...mai nimic de Nova/Sn nu am gasit sad.gif.Numai de logan aveau si cate unele de berlina.
niste praguri ca cele din poza pe unde se gasesc si...ca sa le prind trebuie sa dau gauri in pragurile masini?sau cum se prind mai exact?tongue.gif
Onyx
sunt indicate pragurile astea false??sau dak pun astea imi ruginesc pragurile rau de tot?(ma gandesc sa nu se stranga apa ceva eu stiu) Am inteles ca se da cu vaselina si se tin bine...astept si pareri ale voastre
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.