Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutie blocata in a treia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
zetaneo
Am si eu o problema am plecat vieza I-a ,a doua ,a treia si parca sa rupt ceva
schimbatorul se misca liber parca nu mai trage de nimic,am constatat ca a ramas in viteza a treia, am mers cu ea asa pana acasa fiind seara si ploaie.
A doua zi m-am uitat daca nu sa rupt ceva la timonerie miscand schimbatorul in fata sau spate si uitandu-ma pe la motor ...daca trag schimbatorul in spate tija care intra in cutie merge in fata si invers ,cred ca timoneria e ok
Nu pot sa o scot din a treia dar nu intra nici alta viteza schimbatorul se comporta de parca nu ar fi legat de nimic totusi daca imping a treia cand trag inapoi se agata parca in ceva.
Cineva mi-a spus ca e posibil sa fi sarit ceva bolt de la cautator sau tija de comanda , oare se poate rezolva fara sa dau cutia jos ....help
volint
Nu se rezolve nimic daca nu dai cutia jos. Cauta un mecanic de incredere si schimba tot ce e nevoie. Despre defect nu stii ce poate fi pana nu demontezi cutia bucatele.

Spor!!..
Paul Gabriel
si mie mi s'a blocat in viteza a 2 a si m'a costat 1200 ron reparatu
cam costisitor zic si mi'o schimbat ff multe piese din ea
volint
QUOTE(Ingerasu @ 21 Nov 2007, 11:35)
si mie mi s'a blocat in viteza a 2 a si m'a costat 1200 ron reparatu
cam costisitor zic si mi'o schimbat ff multe piese din ea
*




E scumpa manopera. Piesele nu-s asa scumpe cum se plang unii, de ex un sincron e in jur de 30 de lei(are 5, da' nu cred ca le-u schimbat pe toate) un pinion in jur de 80 de lei, rulmentii cca 40 de lei (amandoi), adeziv de etansare cam 10-15 lei, simeringuri planetare 4 lei amandoua, simering priza 1,5 lei, craboti, pana, arculete, bile, ... preturi neglijabile (gen 0,5 lei), furcile din interior se repara(sudare/rectificare) si costa "de-o bere". Asa ca aveti grija la devizul care va vine la casierie sa nu fie trecute si alte operatii "adiacente".

Spor!!..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.