Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iarasi fara frane
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Mytilus
Din ciclu fara frane; a mai fost deschis acest subiect insa eu nici pana acuma nu am frane.
Ultima oara am schimbat 2 pompe de frana si la fel, pedala e moale, cursa pana in podea. Daca invart acel surub care intra in pompa de frana rotile se blocheaza asa ca acel surub este acum la minim. Nu pierde lichid!Ultima oara pe langa pompa am mai schimbat si placute, pistonase precum si toate garniturile.
Ce sa aiba, deja m-am saturat sa merg doar cu 30 %?
PaulT
Scuze de intrebare,dar...tu mergi cu masina asa?Fara sa ai frane??

Daca faci pedale se face presiune in circuit?Se intareste pedala?Ai aerisit circuitul asa cum trebuie?
Mytilus
Merg doar daca e ceva prea urgent si mentin o distanta impresionanta intre masina din fata, dar stiu ni mi se pare normal nici mie si faorte periculos ce fac.
Nu se intareste pedala, si de fiecare data am aerisit-o si cam la fel face
diaconuliviu
Ce pompa ai? Da o cautare, s-a rasdiscutat subiectul. De care surub vorbesti? cel de pe servo? Reglarea lui se face la 9 mm intre virful sau si corpul servo. Vezi si reglajul sabotilor spate. Daca ai pompa cu 4 conducte, vezi si aerisirea conductei bypass. Toate s-au discutat pe aici.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.