Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TEPE la CITIFINANCIAL
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
slaiciprian
CITIFINANCIAL.
Am avut nevoie de niste bani, nu multi, si mi-au zis ca in doua zile se rezolva. S-a rezolvat in doua saptamani. Si, alta surpriza, cand au venit actele, DOBANDAANUALA EFECTIVA: 81,7%!!!!!!!!
Suma e de zece milioane, si pe termen scurt, nu se aduna mult si o las balta.
Dar daca voiam cateva zeci de milioane? Sau daca puneam rate pe 5 ani?
sorin1983
ai citit contractul inainte? ai rugat consilierul sa iti faca un calcul efectiv cu toate comisioanele , taxele , dobanzile etc? daca nu... a cui e vina?smile.gif
oricum la dobanda asta te duci la camatari smile.gif)
klaus
Acuma, nu ca as fi rau, dar poate nu ar dauna o documentare INAINTE de a face niste pasi.
Un exemplu apropiat poate fi http://www.finzoom.ro/ , unde se pot face comparatii clare intre diverse oferte la credite...

Iar DAE-ul ala e mare si pentru ca unele comisioane sunt fixe, iar cu cat imprumutul e mai mic cu atat reprezinta un procent mai mare.

PS: teapa este daca e teapa, daca te tepuiesti singur ca nu esti atent e altceva.
slaiciprian
nu vezi nici un contract inainte, iei banii de la posta si apoi vin detaliile prin plic. acolo semnezi alte hartii cu mult bla, bla, bla.
acolo iti zice de rata anuala a dobanzii care e 27.99, restul sunt comisioane: administrare credit, acordare a creditului, inregistrare etc...
evita cuvantul dae cat pot si cum pot.
argon
Pentru 1000 ron a durat 2 saptamani? banii aia ii cereai de la orice prieten fara dobanda!
ovidiusoft
Asa, si cand a venit plicul cu contractul a venit si cu un pitic mic si agresiv care ti-a dat cateva palme dupa ceafa sa semnezi mai repede? Cumparai frumos un plic, le puneai contractul inapoi acolo, scriai mare pe o foaie A4 ca nu esti de acord si gata. Cat timp n-ai semnat nimic, puteai sa pastrezi si banii... cred... smile.gif
guliver
Ma da alta institutie de imprumut n-ai gasit? De asta traiesc teparii astia , din cauza celor neinformati sa nu le zic altfel.
slaiciprian
QUOTE(guliver @ 24 Nov 2007, 19:48)
Ma da alta institutie de imprumut n-ai gasit? De asta traiesc teparii astia , din cauza celor neinformati sa nu le zic altfel.
*



cum?
AlexC
Fraieri. Mi se pare inimaginabil cum in 2007 cineva ia intai bani si apoi semneaza contractul, fara sa stie ce semneaza si cu ce implicatii.

Pe aia de la fundul vacii ii plang ca nu sunt informati, dar pe cineva care locuieste la oras cu acces la informatie...

Sper sa nu mai ai nevoie vreodata de imprumuturi d-astea sau cand o sa ai sa gasesti alte surse mai ieftine.

slaiciprian
QUOTE(AlexC @ 24 Nov 2007, 20:47)
Fraieri.
*



man, eu am avut nevoie in doua zile de 300€. mergea munca prost, nu erau vanzari. nu mi-au dat in doua zile, i-am scos din rulaj si i-am achitat.
apropo, nici un credit pe care l-am luat pana acum nu l-am platit mai mult de 6 luni, chiar daca au fost sume mari. nu imi place sa am datorii. si acesti 10 milioane in decembrie ii achit, deci de asta mie nu imi pasa asa mult de dobanzi. pe termen foarte scurt nu se aduna mult. i-am bagat in tigari, la sarbatori in fiecare an e criza, profitul acopera cu varf si indesat dobanda.
p.s. veniturile mele oficiale sunt ZERO (mint, alocatia de stat si aia complementara - 60ron). deci nu pot face credit. apelez la altcineva pt. asa ceva, si in general nu la cineva pe care sa il incurc, mai are credite sau mai vrea credit. de aceea pt acesti bani am apelat la o ruda pensionara. la banci nu se poate apropia.
p.p.s. la modul general, tot sistemul financiar merge prost. ex: la bancpost la un moment dat, imi luau 25.000 comision la alocatia lui fiimeu de 210.000. asta nu e teapa? la sistemele de creditare din magazine e vreodata ceva in regula?
fraieri sunt altii care sunt lupi moralisti. eram fraier daca luam j'de milioane sau pe termen lung. de asta am postat, sa evite altii citifinancial, dar nu in mod necesar e de evitat. la urma urmei e o afacere intre multe altele. probabil la orice firma de tip "partener bancar" e aceeasi situatie. si, datorita conditiilor foarte relaxate, pentru unii, sunt un chiar un lucru pozitiv, pot fi evitati camatarii.
p.p.s. scuze daca am fost cumva incoerent, dar m-a iritat lumea care da cu batul, asa ca sa aiba ceva de spus.
klaus
QUOTE(slaiciprian @ 25 Nov 2007, 07:56)
la banci nu se poate apropia.
[...]
probabil la orice firma de tip "partener bancar" e aceeasi situatie.
*

Pai tu nu vorbeai de citifinancial ? Ca ala e credit furnizat de citi bank, care e banca-banca, nicidecum societate finaciara sau alta imbarligosenie.
slaiciprian
in acte nu e nimic legat de citi bank.
yO_
Aha, deci este vorba de aia care in fiecare luna imi infunda cutia postala cu pliante si plicuri (fara sa pomeneasca de vreo dobanda).
klaus
slaiciprian, n-ai putea pune o poza cu un antet de la actele alea, sa vad si eu ce naiba de citifiancial este?
slaiciprian
exact. asa am auzit si eu de ei. la fiecare cateva zile mai primeam un pliant.
p.s. au reclama si pe tricourile stelei. una din intrebarile din chestionarele lor era "iti place steaua bucuresti?". cu asa ceva mai destinzi atmosfera, mai inveselesti omul, ii mai abati gandurile de la dobanzi...

edit: avea dreptate klaus. sunt legati de citibank. site-ul lor: http://www.citibank.com/romania/consumer/r...an/persloan.htm
vijelie
Am citit de vreo 2-3 ori tot topicul si tot nu vad unde e teapa din titlu.
Poate doar timpul meu pierdut citind...
Mestere, daca plateai pentru 10 milioane dar nu primeai in palma decat, sa zicem, 5 milioane, asta ce mai era?
sadi
omul postase aici probabil pentru a trage un semnal de alarma.. sau doar sa mai invete pe unde si ce sa caute..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.