Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pareri despre cauciucuri Sava Eskimo M+S 165/70/R13
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
pentium10
Ce parere aveti despre cauciucuri Sava Eskimo M+S 165/70/R13
comparatie cu Matador, Debica?
vi_escu
Parca sunt un pic peste, dar nu cu mult.
pentium10
nu inteleg,
care sunt peste?
floryyn
La Sava cred ca se refera colegul forumist.
Si eu tot ciricai de o luna dupa niste cauciucuri adecvate pentru iarna si pana la urma, dupa indelungi cercetari, cel putin aici, la Gorj, n-am gasit ceva mai bun ca raport pret/calitate, inafara de Sava-Debica.
Mi-am pus asta vara in față anvelope Tigar 155 80 R13 all season, de care sunt foarte multumit, acum insa nu mai gasesc decat Tigar de 165 asa ca saptamana viitoare imi iau Sava de iarna, pun Tigar-urile all season pe spate, in locul "fosilelor" Danubiana icon_mrgreen.gif (mostenire de la fostu' proprietar) si gata, pana in aprilie, asa raman.
Deci, Sava si Debica sunt ok, Sava chiar un pic peste Debica.

Revin...dand o cautare pe Google dupa 155 80 R13 am gasit site-ul asta Aici am gasit anvelope Pirelli sau Dunlop, de 155 80 R13, scumpe,dar nu prohibitiv de scumpe...
pentium10
si SAVA mentionata de mine este all season
oare merita sau nu
pret 117 RON

eu as prefera una dedicata doar pentru iarna
argon
care Sava mentionate de tine sunt allseason? Eskimo sunt doar de iarna parca..
vi_escu
Daca unde locuiesti mai este iarna, ia de iarna! Pentru 5 zile cu zapada pe an nu cred ca mai merita. Vezi ca pe asfalt uscat sau la temperaturi mai mari de 6-7 grade cauciucurile de iarna se comporta nasol si se rod repede. Sava Eskimo M+S au un raport pret calitate acceptabil.
Taxon
trayal t200 m+s 155/80 r13 cum sint?
the fast and furious

Eu unu am optat pt Marangoni 165 70 R13 all season un profil de apa adevarat la 115 cu tot cu ecovaloare. Le-am pus pe spate iar in fata am de astavara Debica Navigator 2 si astea tot intermediare.
Astea ma duc sigur sa vedem dac ma duc eu totusi cu 15% consum in oras.
argon
QUOTE(vi_escu @ 24 Nov 2007, 18:50)
Daca unde locuiesti mai este iarna, ia de iarna! Pentru 5 zile cu zapada pe an nu cred ca mai merita. Vezi ca pe asfalt uscat  sau la temperaturi mai mari de 6-7 grade cauciucurile de iarna se comporta nasol si se rod repede. Sava Eskimo M+S au un raport pret calitate acceptabil.
*




Cauciucurile de iarna fac diferenta sub 7-10 grade, nu trebuie sa fie zapada, cele de vara se intaresc si isi pierd aderenta mult mai repede, iar daca mai mergi si la munte, mai bine stai acasa cu cauciucuri de vara.

Eu am pus gumele de iarna cand inca era cald, prin sept. si imediat dupa ce le-am pus parca aveam alte frane, opreste intr-o distanta mai mica, iar la plecarea mai nervoasa de pe loc nu am reusit sa pierd aderenta decat pe nisip, in aceleasi conditii in care cu cele de vara Barum faceam un mic burn-out la semafor.
vi_escu
De curiozitate am masurat la munca temperatura pneurilor: temperatura asfaltului 1,3grade si a cauciucurilor dupa aproape 3km 11,7grade pe fata si 6,8grade pe spate. Am mai facut un drum de aproape 20km si temperatura nu a mai crescu decat cu juma' de grad, probabil se stabileste un fel de echilibru termic. (precizia aparatului 0,5%)


QUOTE(argon @ 29 Nov 2007, 07:34)
Eu am pus gumele de iarna cand inca era cald, prin sept. si imediat dupa ce le-am pus parca aveam alte frane, opreste intr-o distanta mai mica, iar la plecarea mai nervoasa de pe loc nu am reusit sa pierd aderenta decat pe nisip, in aceleasi conditii in care cu cele de vara Barum faceam un mic burn-out la  semafor.
*



Daca este asa cum spui (si nu am nici un motiv sa te contrazic) inseamna ca gumele Barum sunt sub orice critica (nu post sa-ti spun din experienta ca nu am avut niciodata).
nambanidealtceva
Am eu Sava Eskimo pe Renault.. am facut un concediu de o saptamana si 1800 de km prin tara, mult pe zapada si pe drum ud.. pentru asta mi le-am luat.. pe zapada nu aveti ce cauta cu gume de vara, asta e clar. Iar pe ud, chiar mi s-a parut ca franeaza mai bine decat Bridgestone de vara pe care le-am avut by default. Atata tot ca fac zgomot dupa 90km/h.
La dacie am resapate de iarna, Matrax, facute de Marangoni, cu care merg fie vara, fie iarna... le schimb la doi ani, dar sincer, la 800 de mii bucata cat costa in Metro, nici nu merita sa imi iau altceva. Sunt mult mai bune ca aderenta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.