Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident si garantie....
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
DomnulK
Am facut cu masina accident. Mai am garantie la ea? La ce pierd garantia si la ce ramane valabila?
Sa zicem ca im crapa radiatorul peste o luna,mi-l schimba pe garantie?
RoboCoop
QUOTE(kAndrei @ 14 Nov 2004, 17:26)
Am facut cu masina accident. Mai am garantie la ea? La ce pierd garantia si la ce ramane valabila?
Sa zicem ca im crapa radiatorul peste o luna,mi-l schimba pe garantie?
*




Garantia ramane valabila la toate piesele doar in cazul in care iti repari masina la Dacia Service pt ca asigurarea iti da toate pisele noi dar cu conditia sa le montezi la ei ramane garantia in continuare valabila
DomnulK
QUOTE(RoboCoop @ 14 Nov 2004, 19:00)
Garantia ramane valabila la toate piesele doar in cazul in care iti repari masina la Dacia Service pt ca asigurarea iti da toate pisele noi dar cu conditia sa le montezi la ei ramane garantia in continuare valabila
*


Si daca cei de la casco nu imi inlocuiesc toate piesele,unele mi le-au dat doar de indreptat? La alea mai am garantie?
Valentine
QUOTE(kAndrei @ 16 Nov 2004, 01:05)
Si daca cei de la casco nu imi inlocuiesc toate piesele,unele mi le-au dat doar de indreptat? La alea mai am garantie?
*


Daca ti le-au dat la "indreptat" presupun ca e vorba de caroserie si atunci daca o sa ai probleme tot pe casco sa o vrei sa iti faci wink.gif
DomnulK
QUOTE(Valentine @ 16 Nov 2004, 02:28)
Daca ti le-au dat la "indreptat" presupun ca e vorba de caroserie si atunci daca o sa ai probleme tot pe casco sa o vrei sa iti faci wink.gif
*


Ce ai vrut sa spui...no offense....adica pierd garantia. ?
Pai atunci il dau in judecata pe taximetristu' lu' PESTE...sa imi plateasca daune....de tot felul...sau sa imi ia o masina noua, iar pe asta i-o dau cadou sa se spele cu ea pe cap.
CristiZ
Si eu cred ca pierzi garantia la tabla. Adica peste un an daca rugineste acolo unde a fost lovita, ma indoiesc ca iti va acorda garantie..
SilviuB
Nu cred ca se pierde nici o garantie in acest caz !
Si a mea a fost lovita la aripa st spate, si astia de la dealer n-au zis nimic de garantie, deci cred ca nu are vreo legatura. Masina mea o repara dealer-ul de la care am luat-o.
danab
Sper ca nu am gresit postand aici...
Am facut primul drum mai lung (zic eu) cu Loganul. A mers destul de bine pana cand i-am dat a patra si a cam inceput sa "haraie". Si ca sa fie treaba treaba, nu am ratat o groapa si simt ca se misca din toate incheieturile si totul vibreaza. M-am uitat pe sub ea, nimic nu pare nici macar zgariat, insa dupa zdruncinatura are un zgomot ciudat, mai pronuntat la viraje, iar cand sta pe loc, un usor huruit zic eu in partea drepta fata, acolo unde am prins groapa. Am sunat dealer-ul, maine ma prezint la ei...Intrebarea mea este...daca trebuie schimbat ceva, acopera CASCO sau platesc din buzunar. Fiti indulgenti...
Manuel
In cel mai bun caz, ai indoit scutul sau s-a slabit si vibreaza. In cel mai rau caz... se rezolva pe CASCO. Sa ne spui ce-ai rezolvat. Bafta!
danab
Multumesc de raspuns si de incurajari. Sper sa fie prima varianta. Sigur va tin la curent. Ce poate sa se fi intamplat in cel mai rau caz? Groapa a fost destul de "frumusica" si zic eu de neevitat: drum necunoscut, masina de pe banda opusa.
danab
QUOTE(danab @ 22 Nov 2004, 12:47)
Multumesc de raspuns si de incurajari. Sper sa fie prima varianta. Sigur va tin la curent. Ce poate sa se fi intamplat in cel mai rau caz? Groapa a fost destul de "frumusica" si zic eu de neevitat: drum necunoscut, masina de pe banda opusa.
*


Manuel
Pai in cel mai rau caz... catalizatorul sau vreun pivot la roata zdruncinata.
SilviuB
NU SE PIERDE NICI O GARANTIE IN URMA UNUI ACCIDENT!!!
Masina mea a fost botita putin si rezolvata la dealer si acesta nu a zis nimic de pierderea garantiei.
Manuel
Credeam ca problema a fost deja laurita: deci nu se pierde garantia atata timp cat interventiile de orice fel au fost efectuate intr-un service DACIA. Piesele schimbate beneficiaza si ele de aceeasi garantie cu a masinii.
Sclaud
Am si eu un post in legatura cu subiectul topicului ... aici:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7228&st=30
Postul #51
kert
Sandero nou (are 5 luni...) si m-a pocnit una in spate.
Consecinte: bara=distrusa, hayon indoit, tabla de sub masina este indoita - roata de rezerva e blocata, etc.
Intrebare: Daca o repar in alt service (de ex. Ford, Hyundai, etc.) pierd ceva garantie, anticoroziune sau mai stiu eu ce?
Din carnetul de garantie nu reiese foarte clar ce si cum...
N-as repara-o la Dacia din cauza unor experiente neplacute cu multe din reprezentantele lor.
[attachmentid=1628079541]
einstein1984
garantia e pe ce a vandut dacia, daca rugineste un element reparat sau inlocuit nu mai face obiectul grantiei constructor. Garantia reparatiei este de 12 luni la dacia.
Eu as recomanda Serus, am avut si eu experiente neplacute cu altii din retea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.