Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sonde ptr ceasuti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Ovidiu-LGN
Caut 2 sonde ptr 2 ceasuri
Unul de apa si unul de ulei
Ceasurile sunt din alea cu limba rosie de pe 1310 cred ...
Unde as gasi unele noi dar la un pret bun ( app cat costa?)
Sau unele sh dar sa nu fie bulite
Despre sonde vorbesc
Multumesc.
CriSTI68
ce zici de sondele existente pe motor ?
KidTx
la toate magazinele de piese auto gasesti sonde daca vrei sa le schimbi.daca vrei sa le adaugi nu ai unde...foloseste pe cele care deja le ai.
Ovidiu-LGN
Alo , io catre popor
Nu am dacie decat logan
Eu am luat doo ceasuri de dacie ptr o broscuta
Vw 1302 an '72 (pasiuneamea)
Si vreau doua SONDE
La magazin CAT COSTA>>>??
vi_escu
Si crezi ca sondele de dacia se potrivesc la vw? Pe aici te-ai uitat http://vwforum.ro
Ovidiu-LGN
Sunt memebru acolo de vreun an
Merg pe vw , adaptate ale alea
Aveti SAU NU? ??
argon
nu avem ca nu suntem magazin, sau astepti o donatie, lamureste-ne. Costa 10-15 lei.
Ovidiu-LGN
Bravo frate asta vroiam sa aud CAT COSTA!
Multumesc
Pun pariuc a atunci cand auziti de broscuta ma luati la misto , dar habar n'aveti icon_mrgreen.gif
KidTx
de ce te interesa pretul ?credeai ca te pacalesc cei de la magazin?sau era greu de oprit si de intrebat?
Ovidiu-LGN
Greu de intrebat ...
Ca si greutatea capetelor unora ... radmasa.gif
floryyn
QUOTE(Ovidiu-LGN @ 28 Nov 2007, 11:28)
...
Pun pariuc a atunci cand auziti de broscuta ma luati la misto , dar habar n'aveti  icon_mrgreen.gif
*



Tot respectul pentru broscute, nu cred sa te ia aici cineva la misto pentru ea. Mai degraba pentru Logan... laugh.gif Ma rog, unii...

Sondele, mai bine cauti unele SH, din ce-am citit pe forum astea noi sunt cam proaste. Si mie imi trebuie, maine e targ auto aici, ma duc sa caut si o sa-ti zic ce-am gasit si pe la ce pret.
Ovidiu-LGN
Multumesc
Ovidiu-LGN
Are careva sonde SH ? Sau ma duc sa caut in Vitan ? Ulei + apa
ATM
Decat in Vitan, unde nu prea stii SH ce iei si nu prea ai de ales, mai bine te duci la Remat in Berceni. Macar acolo iti alegi singur ce vrea sufletul tau...si daca tot e sa iei teapa, macar o iei cu gandul ca ti-ai facut-o cu mana ta, ca din cele multe cate ai avut de ales, ai ales unele proaste smile.gif
floryyn
Am cautat si eu joi prin targu de masini sonde second hand si nu prea am gasit, erau unele, dar se prezentau destul de dubios...
In magazin, de noi am gasit pe la 300 de mii cea de ulei si in jur de 100 de mii cea de apa.
Inca nu m-am hotarat ce sa fac, daca nici maine cand e targu mai bogat, nu gasesc ceva, imi iau noi. Poate am noroc si le nimeresc bune icon_mrgreen.gif
Adrian_Boy
La o dacie ca a mea, ma ajuta cu ceva montarea celor 2 ceasuri si in ce masura ?

- instalarea lor se face greu ?
- la ceasuri i-ti sunt livrate cu totul ... fire si ce mai trebuie, doar ca sa functioneze ?
- manopera te omoara ?

Nu am masina de mult si nu stiu care cum vine huh.gif
dacia_gpg
Ovidiu, hai la Iasi ca ti le fac cadou wink.gif
Ovidiu-LGN
Nu am drum la Iasi , cu posta nu trimiti ?
Deci n-are nimeni de vanzare sh ?
Atunci le iau noi wink.gif
tgg2k
daca ma uit bine prin garaj, cred ca gasesc doua sonde. daca am iti zic. daca le vrei, le trimit. tot ce trebuie sa platesti tu e transportul.

PS. de ce crezi ca daciotii te-ar lua la misto pt broscuta, din contra happy.gif !
Ovidiu-LGN
Gata shefu' cauta-le si daca gasesti iti dau PM cu adresa , numa spune wink.gif
han_1.6 mpi
smile.gif ce sunt "ceasutii" ?
Ovidiu-LGN
Bah luarai FIRE SA IEI ,,, nu ti se intampla sa gresesti tasta ? tongue.gif
PH-06-BOA
Atentie la sonde (la cea de apa), daca cumperi de la dezmembrari(ar fi indicat) ca cea de bec, este aproape identica cu cea de ceas. Difera un pic lungimea, iar pe laturile hexagonului la cea de bec e scrisa temp. la care aprinde becul (105 C. exemplu).Cea de ulei difera mult. Legaturile sunt simple, si sunt notate si pe ceasuri : plusul la plus, minusul la masa, iar al treilea fir , comanda de la sonda. Ar mai fi legatura la bec care se face la lumina de pozitie,iar unele ceasuri mai au inca o bobina (cu nichelina?!) in serie pe borna de plus, pentru 24V.
bygy007
sondele de becuri sint diferite de cele de ceasuri cea de ulei este un contact electric care se desface la o presiune mai mare de 0,7 bari parca iar cea de apa se face contactul la o temetatura mai mare de 100 grade , cele de ceasuri sint resistente variabile cu presiunea (cu cit creste presiunea cu atit scade rezistenta ) la fel si cea de apa care scade rezistenta cu cresterea temperaturii

iata o schema de legare a celor 4 sonde
ANTIdacie
[attachmentid=1627426194]
astea te ajuta?
Ovidiu-LGN
Mda , multam ptr sfaturi
Anti dacie , DA BRe alea ma ajuta , how much smile.gif restul discutam pe PM smile.gif
ANTIdacie
trimite pm!
cosmin_bojin
Daca ai ceasuri de dacie trebuie sa pui sonde de dacie.Eu am ceasuri de vw si mi-am luat sonde de vw.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.