Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Abur
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Executron
Luni a plouat f. mult aici in Bucuresti si am fost cu Nova pana la piata presei libere si inapoi. Drumul de intoarce a durat 1,5 ore ( wacko.gif ) fiind plin de evenimente placute cum ar fi un domn care a intrat in bara mea spate (stateam pe loc si vroia sa schimba banda si credea ca are loc...), intersectii blocate de blonde etc

Scuzati aceasta mica introducere dar am observat ca dupa 1 ora si mult dupa ce motor s-a incalzit tot mai scoteam abur pe evacuare (sporadic, dar tot se vedea). Chiar si relanti mai pufaia uneori mult, alteori putin.

Nu inteleg de ce. Nu ar trebuie sa scoata aburul (apa condensata pe evacuare) in max 10 min si apoi nimic. Oare avea importanta ca ploua?

Mentionez ca antigelul nu a scazut decat 1 sfert din distanta min-maxim dar consider normal ca am mai scos furtune acolo si se observa ca mai curge pe la imbinari. (masina asta intotdeaua a "mancat" lichidul de racire). Nu imi scoate bule sau ceva si nu fierbe niciodata. Vara trecuta cand se stricase termocupla a vazut cateva "fierberi". Sa se fi stricat ceva?

De unde tot iese aburul ala... Si e abur c-am mirosit si nu e ulei sau ceva. wacko.gif
sorin1983
e puternic sau doar cand accelerezi? posibil sa fie doar de la diferenta de temperatura smile.gif uita-te si la altele sa vezi ca fac la fel.
la o garnitura impuscata am vazut si eu pe viu cum face... niste nori albi si densi de ziceai ca sunt grenade fumigene... nu vedeai nimic si miros numai de antigel.
Executron
Nu e puternic. E ca si cum fumezi si mai fumegi din cand in cand (nu fumez sorry nu stiu cum sa ma exprim laugh.gif)... I-am dat si acceleratie mai puternica si sincer nu am vazut dar probabil ca iesea mai repede si de aceea.

Deci "pufaie" uneori putin (1 secunda) uneori mai lung (2-3 secunde) la intervale neregulate...

Sincer conduc destule tipuri de masini in ultimul timp (diesel si benizare) straine si la toate dupa 10-15 min (mai ales diesel) nu mai vezi pic de abur.
sorin1983
ca dacia nu e nici una smile.gif eu zic sa urmaresti nivelul lichidului de racire... nu cred ca ai o problema... mai asteapta si alte pareri.
Georginho
Si eu tot de aceeasi parere sunt: datorita diferentei de temperatura. Si la mine mai "mananca" lichid de racire, in limitele normale, dar nu am probleme. Mai urmareste "fenomenul" in zile mai calde.
apollo
laso bre ca merge asa.

de cand cu vremea asta, ba ceata, ba frig, ba ploaie e normal sa scoata aburi.e condens.variatiile de temperatura si umiditatea prea ridicata in aer.

la mine nici nu mai stiu ce sa cred, daca e abur, fum sau fum albastru,dar n-am probleme cu ea.

de eram singurul, mai ziceam, dar asa , toate daciile fac.
Eu Alex
ete na!!!!mie imi scotea un fum negru de parca mergea pe carbuni,asta cand o ambalam la maxim!!!si la mine scoate abur,cateodata mult,cateodata putin,cateodata deloc,asa k........,merge!!! cred k e de la diferentele de temp.!!!
Executron
Mda, mersi tuturor... Eh.. asa e acuma ca merge relativ bine ma iau de chichitze laugh.gif... Asta sa fie problema cu ea.

Sanatate!

P.S. Azi am fost atent la abur si aparent daciile fac mai mult abur decat orice alta masina smile.gif
sorin1983
eu ti-am zis ca la fel ca dacia nu e nici una smile.gif)
apollo
QUOTE(Eu Alex @ 28 Nov 2007, 22:34)
ete na!!!!mie imi scotea un fum negru de parca mergea pe carbuni,asta cand o ambalam la maxim!!!si la mine scoate abur,cateodata mult,cateodata putin,cateodata deloc,asa k........,merge!!! cred k e de la diferentele de temp.!!!
*




El a zis abur si nu fum.

Fumul negru e datorat amestecului prea bogat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.