Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutie vitze cu hârºâit
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
MosMartin
Am o CV cu 5 trepte facuta si refacuta de nu mai stiu cate ori.
Original provine de lao masina lovita. I+am schimbat carcasa ca era toata sparta (asta acuma vreo 8 ani). A mers OK o vreme pana i-am rupt niste dintzi la treapta 1. Mare greseala ca am mai urnit-o din loc. SA NU MISCATI MASINA NICI TRACTATA DACA SE RUPE CEVA IN CV!!! Evident ca dintzi s-au plimbat peste tot si numa diferentialu a scapat si pinionude a 5-a ca era mai la scut in capac.
Acuma am cam tot nou in ea inclusiv diferential (de vreo 2 ani) Dar incet incet si-a facut aparitia un harshait la rece in special si la viteze mari, indiferent de e sau nu in viteza. Am bagat si aditiv de zice ca reduce la juma frecariel(se simte la schimbator dimineatza) dar degeaba.!!! niste mecanici priceputi au zis ca degeaba o mai desfac, ca pot sa bag in ea cu nemiluita si tot sa faca dupa o vreme.
Voi ce ziceti?
RIon
Este in CJ o firma care repara numai CV, daca vrei iti dau nr. de tel. patronul face des drumuri in TM.
MosMartin
Da-mi te rog si nr de tel. insa nu stiu daca se mai merita sa o desfac iarasi, (acusi nu mai am filete in gaurile de la capac). Vreau totusi sa stiu cum stau , cat de grav e samd. Evident o ureche cu experienta stie imediat despre ce-i vorba si ce se poate face.
dragos.a
Daca este refacuta cutia si tu zici ca freaca urat numai la rece s-ar putea sa fie si semeringurile de la sateliti si sunt din aceea model nou cu coroane de fier in locul celor de cauciuc si daca sunt prea strase freaca de rulmenti .
MosMartin
QUOTE(dragos.a @ 16 Nov 2004, 10:30)
Daca este refacuta cutia si tu zici ca freaca urat numai la rece s-ar putea sa fie si semeringurile de la sateliti si sunt din aceea model nou cu coroane de fier in locul celor de cauciuc si daca sunt prea strase freaca de rulmenti .
*


Freaca la rece si uneori si la cald, dar in miscare siviteze peste 20, 30km/h
Expres nu am schimbat semeringurile, si le-am lasat pe alea vechi pt ca m-a mai sfatuit cineva ca si tine. Bine a fi sa fie numai alea, ca nu mai desfac toata cutia.
dragos.a
Mai poate fi o cauza si anume reglajul satelitilor nu a fost facut ca lumea (mai strans intr-o parte mai larg in cealalta)fapt ce implica deplasarea laterala a grupului conic ceea ce inseamna ca apasa cu putere pe unul din sateliti fortandu -l in rulment si de aia harjaie(nu prea e bine atunci ca practic se roade pana sparge rulmentul)
MosMartin
QUOTE(dragos.a @ 16 Nov 2004, 13:22)
Mai poate fi o cauza si anume reglajul satelitilor nu a fost facut ca lumea (mai strans intr-o parte mai larg in cealalta)fapt ce implica deplasarea laterala a grupului conic ceea ce inseamna ca apasa cu putere pe unul din sateliti fortandu -l in rulment si de aia harjaie(nu prea e bine atunci ca practic se roade pana sparge rulmentul)
*


Stai asa ca nu pricep, blink.gif Eu stiu ca poti sa reglezi jocul la grupul conic din rulmenti, satelitii sunt inauntru grupului si poti sa le reglezi jocul din saibe doar. E drept ca (la aia nu am umblat). Grupul e reglat bine cu jocul corespunzator. Mai ramane dilema satlitilor.
Daca ma gandesc bine se poate ca pinioanele planetare sa se angreneze "mai tare" cu unul din sateliti, alalaltu fiind mai lejer. Oare ce se intampla atunci? Eu is electronist nu mecanic, cine ma ajuta?? unsure.gif
MosMartin
Revin: Tocmai am constatat ca in treapta 1 si 2 nu face scandal , in rest cat cuprinde chiar daca o tin la punctul mort. De fapt cand se angreneaza ceva cu mansonul sincron 1-2 nu face . sa fie asta de vina cand ii lasa de capu lui ????
dragos.a
Nu prea stiu acum ce sa zic ,dar uite ce fac eu candd imi mai vin diversi cu probleme de cutii si le desfac..dupa ce cred ca am remediat 'buba' inainte de a inchide cutia si a monta capacul din spate cu tot cu garniturile de hartie noi bag o mana de vaselina in cutie dupa care am capsulat-o,am pus ulei iar in timp se amesteca pe toate angrenajele asigurandu-i o ungere mai buna la pinioane;furci etc.
cristidb
dragos.a cine te-a invatat pe tine mecanica? Cum sa pui vaselina in cutia de viteze?
Ov
un prieten a fost intr-un service (nu stiu numele, ca-l spuneam) si i-au incalzit vaselina si i-au umplut cutia 04.gif.

Personal mai bine merg fara ulei deloc, decat sa bag vaselina care sa se imprastie pe toti peretii.

P.S. asta intra la categoria cu rumegus in planetare ca sa nu mai bata tongue.gif
dragos.a
Stati asa ca nu am zis ca umplu toata cutia!!Pun si eu echivalentul la un pumn numai in momentul cand pun capacul din spate al cutiei cel cu cautatorul vit iar in timp vaselina aia se disperseaza pe peretii cutiei ca un strat si avantajul e ca impiedica eventualele scurgeri de ulei.P.S:Pt cristidb cand am facut scoala de mecanica acum 17 ani am invatat si cateva chestii 'mai ciudate' tehnic vorbind de la 2 'batranei' profesori care au activat in fabrica din Colibasi sectia subansamble mecanice la vremea aia si care au facut lucrul asta la loturile din 75-80 care veneau cu probleme la cutii.
Dyda
Ar mai fi o cauza - priza ambreiajului se spijina intr-o bucsa de bronz in vilbrochen, in momentul cind bucsa se uzeaza, priza freaca^producind un fel de hirjiit care dispare in momentul actionarii pedalei ambreiaj
MosMartin
Am mai facut un drum lung si is edificat: clar face galagie (harshie) numai cand nu e in treapta 1 si 2!!, exclus bucsa priza de ambreiaj, pt ca la debraiere ar face galagie si pe loc, or la mine se intampla numai cand se deplaseaza, ori cand masina se deplazeaza obligatoriu in miscare se afla tot timpul trenul mobil care-i angrenat prin grupul conic cu rotile. Daca nu face in 1 si 2 inseamna ca atunci mansonul sincron 1-2 e angrenat si deci nu are miscare fata de trenul mobil, cand e la punct mort sau in alta treapta acesta se invarte la alta viteza decat axul pe care sta(desi ar trebui sa se miste odata cu el dar probabil e prea lejer)
Poate-i bag niste vaselina, ca eu am facut exact pe dos : am bagat un aditiv ce reduce frecarile si poate i-ar trebui vascozitate mai mare la ulei !!!
O sa mai intreb si pe alti de ideea cu vaselina adiditiv wink.gif pare cea mai ieftina si simpla, si de regula astea is solutiile cele mai bune cand esti in ceatza.
Multzam baieti!
MosMartin
Inca o intrebare : cum sa bag un pumn de vaselina fara sa o mai desfac? Nu am gresor cu care sa o bag pe la gaura de ulei. O smecherie ceva ...gen siringa mare ...smile.gif si sa nu uitam ca deja e frig si vaselina e groasa. Poate bag ceva vaselina aidtivata wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.