Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Benzina&Gaz
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
LauTM
Nu stiu daca am mai vorbit despre acest subiect,dar am o problema care ma roade rau de tot.Problema este in felul urmator:pe gaz imi merge foarte bine,cind trec pe benzina
imi merge cit merge pe benzina si dupa aia moare motorul la relanti.Merge la inceput rotund,dupa care incepe sa intrerupa,pina moare motorul,dar numai pe benzina cum am spus.Deci nu stiu ce sa-i mai fac am fost la 3 Mecanici,si nu stie ce are,plus de asta am curatat carburatorul,jiglere,am pus si pompa noua de benzina,tot asa merge.Am schimbat
si bujiile,nu stiu ce sa mai zic.Astept cu nerabdare parerile voastre.Multumesc. ohmy.gif
sefu_alx
ai incercat sa anulezi electrovalva de instalatia de gpl sa vezi daca mai face?
aia pe furtunul de benzina,scoti furtunele si le "legi" direct..poate o fi de la aia
LauTM
Am incercat si asa cum zici tu,adica am scos furtunul din electrovalva de benzina,dupa care am legat furtunul de la pompa de benzina direct la carburator si nici o schimbare,tot asa merge.
iuly82
las-o pe benzina, scoate-i cotu' ala de plastic de la carburator si accelereaz-o dupa care pune mana pe partea superioara de la carburator. Asa ii scoti gunoaiele care provin din gaz si care se aduna in carburator, normal ca e plin de gunoaie prin carburator daca nu ai mai mers de mult timp pe benzina....
ATENTIE: Inainte sa faci treaba asta, scoate furtunu' de vine de la plaman si intra-n carburator......ca iti distrugi membranele sau iti poti indoii tablita aceea limitatoare de debit de gaz care se afla in plaman, si apoi ti-o ia consumu' razna......Iti spun din propria-mi experienta.... 14%
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.