Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O problema
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
llmihai
Salutare. Am si eu o problema la masina.Dupa ce bag a doua si ii dau drumu la ambreiaj cateodata simt ca intra foarte brusc si zguduie masina. Alteori nu se simte nimic.Si cand sunt cu a doua si vreau sa o tin din ambreiaj simt ca tremura.Aveti idee de la ce poate fii?????
C a t a l i n
De la picior... De cānd ai permis?
djasu82
De regula nu se da bruc drumul la ambreaj se calca progresiv si se da lent drumul asa risti sa distrugi tampoanele care sustin motorul. Asadar calci progresiv dai drumul usor la ambreaj. Daca vrei sa lucrezi sportiv calci ambreajul progresiv iar cand ai dat drumul dai repede gaz pac-pac . Cel mai bine e sa turezi motorul pana la 2500-3000 si acolo sa schimbi vitezele .
llmihai
Ma frate am mers cu multe masini pana acum stiu cum sa dau drumu la ambreiaj.Dar face aproape tot timpul acea bruscare.I-am dat drumu foarte lent la ambreiaj si tot asa face dar nu tot timpul.
djasu82
Sigur ai si tu probleme la carburator mai curatal si tu acel jigler.
llmihai
Ce jigler sa curat ca e pe injectie dacia. biggrin.gif
Adrian_Boy
Aceeasi problema o am si eu, de cand am luat masina.

Am facut scoala tot pe 1300, si mi-am zis ca nu e greu sa conduci o dacie mai veche mergand pe acelas principiu.

Dar uneori, cand bag a 2-ua incepe sa tremure oricat de lent a-s incerca sa las abreiajul si oricat de lent a-s apasa si pe acceleratie. Am incercat toate variantele de pedalare !!! (la mersul sportiv nu se simte, dar nu-mi permit sa merg asa cu masina ) Nu stiu ce are !!!

De ce face uneori ???
Tossi
Cauta mai bine pe site, sigur o sa gasesti ceva ca sa te ajute. Si eu am aceeasi probleme, care este generata de slabirea arcurilor discului de ambreaj.

Toate cele bune.
Adrian_Boy
Un link biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.