Sunt nou pe aici , proaspat posesor de Symbol , varianta cheala , care nu are in dotare radiocd.
Asadar am decis sa-mi sonorizez masina,cumparind un radiocd cu mp3 (Sony cdx-gt 212+boxe vdo de 13 cm),dar citind prin forum m-a apucat groaza despre cum se lucreaza la reprezentantele reno , si am purces la un montaj in regie proprie , singurele modificari la instalatia electrica a masinii au fost taierea conectorilor pt boxe fata si inlocuirea lor cu riglete cu respectarea polaritatii, la HU totul a potrivit (sony a venit cu adaptor mufa ISO) , HU se poate scoate la nevoie.Aparatul merge doar cu cheia in contact cel putin la poz accesorii , se intrerupe la demaraj motor , memoreaza posturi radio , ceas ,setari , deci eu sunt multumit cum functioneaza.
La montarea boxelor am mai intampinat ceva probleme legate de prinderea pe usi(cred ca era nevoie de demontarea intregului panou de usa pt niste cleme in care sa intre surubul de prindere,dar am pus niste dibluri de plastic de diam 6mm care se pare ca-si fac traba bine).
Intrebarea ar fi : In cazul in care ajung pe la service reno e bine daca vad radiomp3 sau sa-l dau jos cand trec pe acolo? , nu de alta dar m-ar durea f mult sa pierd garantia masinii chiar la instal electrica, si daca montam la ei ma costa ceva, si in plus n-am mai avut rabdare sa astept dupa ei.
La boxe oricum am pierdut garantia, de unde le-am cumparat (Metro) ziceau cica beneficiez de montaj gratuit* si confirmarea garantiei.
Montaj gratuit = conectarea boxelor gratuita , montarea si demontarea elem masinii , mufe cabluri bineinteles contra cost.

Va salut pe toti si astept pareri daca am facut bine sau nu