Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Discuri uzate
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
Mihaitzu
Ce se intampla dak ai discurile uzate adik sa ai cateva santuri pe el destul de pronuntate in urma unor placute neschimbate la timp.Care ar fii complicatia? Se poate intampla ceva?Mentionez ca placutele le-am schimbat?
didosdoru
Se micsoreaza suprafata de contact a placutelor cu discurile, scade eficienta la franare. Pana sa pasuesc placutele dupa discurile vechi franele vor "tine" foarte slab.Se recomanda schimbarea discurilor, operatie care dureaza in medie maxim 1 ora de roata.Daca nu ai buget momentat ti-as recomnada sa mergi cu mare atentie.
YR-ZBG
eficienta franelor este mai scazuta (desi fizica ne spune ca forta de frecare nu depinde de suprafata de contact)...dar acum conteaza cat de uzate sunt discurile.

Daca in afara de santurile alea grosimea lor e rezonabila poti sa mai astepti cu inlocuitul (in functie de buget).
Oricum dupa cateva drumuri placutele se pasuiesc, in schimb s-ar putea sa iti apara un fluierat suparator.

Mihaitzu
Cam cat m-ar costa doua discuri de frana?Este bine sa le cumperi din magazin sau la cumperi din service atunci cand ti le monteaza.Cu tot cu manopera cam cat m-ar costa?
david79
discuri de frana marca Klextar sau Klexar parca ( nu stiu sigur ) sunt in jur de 70-80 roni. In service in mai mult de 1 ora iti termina treaba, asta daca dau cele 2 suruburi torx jos. eu m-am chinuit singur si nu am facut nimic..
stie cineva cum se pot da jos ?? merci
moustache
Le dai jos cu o cheie adecvata. Daca nu dau semne ca vor sa se desfaca, nu insisti, ca au capul moale si... ajunji la burghiu, extractor de suruburi... Ideea e ca inainte de a forta cu cheia, sa le dai cateva ciocane in cap, apoi cu cheia, incerci cu putin soc la inceput. Mare atentie sa nu mutilezi capul surubului, cel mai bine merge daca ai un pistol pneumatic, deci in service.
adicorbos
am avut si eu discurile putin zgariate si am avut "bafta" sa-mi sara placutele in timpul mersului, un set de discuri si placute=150 lei.
merita sa le schimbi ca sa fi mai sigur pe tine, nu se stie ce poti patii

<span class='edit'>4 Dec 2007, 14:48:</span>
QUOTE(david79 @ 30 Nov 2007, 15:11)
discuri de frana marca Klextar sau Klexar parca ( nu stiu sigur ) sunt in jur de 70-80 roni. In service in mai mult de 1 ora iti termina treaba, asta daca dau cele 2 suruburi torx jos. eu m-am chinuit singur si nu am facut nimic..
stie cineva cum se pot da jos ?? merci
*


se dau foarte ushor jos, sa fie careva care se pricepe sa-ti explice, intr-o ora am schimbat si discurile si placutele
i-ti trebuie o cheie tip stea T40
Mihaitzu
Cum deosebesc discurile ventilate de cele neventilate , vreau sa le schimb si nu stiu de care am. wacko.gif Cum arata cele ventilate ?
david79
cele ventilate au pereti dublii , cu aripioare intre ele, se vad destul de clar , discul nu e plin
Mihaitzu
Se merita sa le cumperi din service cand te duci la montaj?Sunt scumpe cele de origine? Mersi
CIPTUNING
Ai ventilate sigur. Cele ventilate au un canal pe mijloc, prin care circula aerul si raceste, pentru o eficienta marita. Cele pline sunt neventilate, normal.
VENTILATE vezi aici http://img400.imageshack.us/my.php?image=dfsfs1oc.jpg

E un fel de tuning de fabrica pentru modelele mai sportive gen RS, GTI, EVO si 1,4 MPI laugh.gif laugh.gif
nh1980ro
Cel mai probabil ai ventilate, dar daca discurile sunt ca doua placi unite de niste lamele, inseamna ca sunt ventilate. Iar daca e un singur disc fara nici o gaura pe cant, inseamna ca sunt neventilate.
Mihaitzu
Daca am discuri neventilate si vreau sa le schimb se poate sa pun din cele ventilate?
spiridon
Da !
klaus
Ma indoiesc ca ai discuri neventilate pe solenza, daca-s alea originale cu care a venit masina.
Mihaitzu
M-am hotarat sa-mi schimb discurile cum este mai bine sa fac:sa le cumpar din service cand ma duc sa le montez sau dintr-un magazin DACIA. Pot fii mai scumpe in service?

5 Dec 2007, 23:09:
Vreau neaparat de origine.
alex_axn
de cele mai multe ori e mai scump la service. mai bine ti le cumperi de la magazin sau si mai bine (ieftin) din targ dar ai grija sa iei de origine, in ambalajul original..
BoomPunk
Avand in vedere ca stim cam toti cum sunt cele de ``origine`` in targ,unde doar ambalajul poate fi de origine,mai bine cumperi discurile din magazin de unde ai sa ai bonul fiscal si le schimbi la service autorizat Dacia.Asa scapi de probleme in cazul in care discurile se ovalizeaza repede,s-au mai vazut cazuri...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.