Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Frana blocata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Aldor
Seara la rece la minus cateva grade mi-a ramas frana blocata (actionata) dupa ce am apasat-o.. a inghetat?
C a t a l i n
De când n-ai mai schimbat lichidul? Și garniturile trebuie schimbate probabil, din pompă și de la etrieri, tamburi...
apollo
ai apa in instalatie?

frana(lichidul) nu cred ca ar ingheta.

mai degraba s-a blocat pistonasul.
Georginho
Am avut si eu problema asta. De la etrier a fost. Lichidul de frana nu are voie sa inghete si mai ales la temperaturile de acum.
Aldor
Lichidul n-a fost schimbat niciodata de cand am masina (un an jumate), dar a mai fost complectat, ca am schimbat placutele vara asta si atunci s-a scurs lichidul.
Veneam in viteza si urma o curba, am apasat ceva mai puternic frana si dupa ce am luat curba am observat ca frana a ramas blocata, abia am ajuns pana in parcare cu 20 la ora, bine ca a trebuit sa fac doar cateva sute de metri. Asta a fost seara pe la 11, inainte de asta am facut cateva zeci de km in oras (ziua) si n-au fost probleme.

Etrier? Ma scuzati, dar nu stiu ce-i aia smile.gif
C a t a l i n
Ăsta este etrierul: http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=23720

Mai multe aici: http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=37829&hl=

Pedala de frână cum se apasă acum? Nu neapărat la etrier e problema...
Aldor
Merci pt. linkuri.
Pedala de frana se apasa normal, ca pana acum, nu sesizez nicio schimbare.
Astazi am umblat cam jumatate de ora in oras cu masina, circulatie bara la bara, ninsoare en-gros. Franele s-au comportat normal, dar le-am si apasat mai bland sa nu derapez, ca bine-nteles, desi ningea abundent de peste 2 ore, inca nu aruncasera niciun gram de antiderapant nicaieri. Sunt curios ce o sa fie seara, daca franez mai vilent, iar o sa se blocheze asa?
Daca etrierul ala e de vina, asa cum ai zis, ce e de facut? Ultima data mi-au umblat acolo vara asta la service, cand mi-au schimbat placutele.
apollo
am o curiozitate.janta se incalzeste?care din ele?

ma gandesc sa nu fie blocat pe la saboti pe spate.

Georginho
Am auzit ca etrierul se poate repara, dar nu in orice situatie. Nu bag mana in foc...
Aldor
QUOTE(apollo @ 30 Nov 2007, 17:40)
am o curiozitate.janta se incalzeste?care din ele?

ma gandesc sa nu fie blocat pe la saboti pe spate.
*



La janta din stanga spate am avut un sabot blocat vara asta. Cand am schimbat placutele in fatza, am schimbat si sabotii spate. Mecanicul a strans prea tare sabotii si la roata din stanga spate aproape ca mi-a inrosit janta, asa s-a incalzit dupa ce am mers vreo 40km asa, in continuu. Aseara mi-a trecut si mie prin cap sa nu am cumva sabotul blocat si am pus mana pe janta din stanga spate dar nu era calda. Dar nici n-am mers prea mult asa, cu frana blocata, maxim 200 metri, deci poate ca nici n-ar fi avut timp sa se incalzeasca. La roata cealalta n-am verificat, nu stiu de ce..

Apropo, nu stiu daca are legatura, in ultimele zile mi s-a parut ca frana nu prinde chiar cum ar trebui, la rece. Dupa ce mai ublu cu ea, parca isi revine.

1 Dec 2007, 14:20:
QUOTE(apollo @ 30 Nov 2007, 17:40)
am o curiozitate.janta se incalzeste?care din ele?

ma gandesc sa nu fie blocat pe la saboti pe spate.
*



Ai avut dreptate, se incalzeste janta dreapta fata.
apollo
atunci e pistonul.

verifica-i garnitura sau eventual cumperi alt pistonas.

sau, sa nu fi ramas placuta blocat, sa nu sa se fi mai retras.
Aldor
Merci, dar n-am umblat inca niciodata pe acolo, deci habar n-am ce si cum sa fac.

Chiar, de ceva vreme mi se parea ca masina trage putin spre dreapta.
Aldor
Azi dimin. dupa ce am facut vreo 3 km cu max. 40 la ora, roata dreapta fata e fierbinte. Si sunt -6 grade afara. Cred ca e musai s-o duc la doctor cat mai repede.
C a t a l i n
Nu, eu zic să mai mergi așa... blink.gif
Aldor
Pai normal ca o sa mai merg tongue.gif ca doar n-o sa zboare pana la service ..
apollo
daca ai pistonasul si stii sa schimbi garnitura, cred ca in 30 de minute nu ai ce face.eventual iti cumperi si furtunasele de frana, sa nu fie infundat.
Aldor
QUOTE(apollo @ 3 Dec 2007, 11:18)
daca ai pistonasul si stii sa schimbi garnitura, cred ca in 30 de minute nu ai ce face.eventual iti cumperi si furtunasele de frana, sa nu fie infundat.
*



Merci apollo, dar nu stiu ce e pistonasul acela, deci sa schimb garnitura nici atat. Ma duc dupa servici azi la mecanic, sper sa nu dureze mult ca n-am timp decat vreo ora .. mad.gif
Cel mai bine ar fi fost sa ma duc pregatit cu garnitura, pistonas, furtunele alea.. Dar daca nu stiu nici macar cum arata alea.. blink.gif

5 Dec 2007, 08:31:
Am fost, s-a rezolvat. Ce s-a inlocuit: 2 placute frana - astea nu erau chiar varza, dar erau putin tocite si daca tot ne-am bagat am zis sa le inlocuim si alea. Garnitura era taiata , iar furtunasul a fost putin crapat, deci am pus unele noi. Cam atat, m-au costat 52 lei piesele. Roata nu se mai incalzeste, deci ma gandesc ca s-a rezolvat probl.

Va trebui sa schimb si etrierul in curand ca ultimul care s-a bagat acolo mi-a bulit complet surubul acela de aerisire. E blocat/rupt, ma rog, varza.
apollo
ma bucur ca ai rezolvat problema.in principiu, a fost ce ti-am zis.

ufff... si cand ma gandesc ca tre sa ma apuc si de a mea gun3.gif

in caz de iti cumperi etrier, sa postezi pretul lui te rog.
Aldor
Cred ca ramane dupa sarbatori.
Sau daca stiti vreun magazin de piese auto la care se accepta si bonurile de masa... wink.gif
apollo
QUOTE(Aldor @ 5 Dec 2007, 14:37)
Cred ca ramane dupa sarbatori.
Sau daca stiti vreun magazin de piese auto la care se accepta si bonurile de masa... wink.gif
*




cunosc pe cineva smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.