Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: roata rezerva furata
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Mihai007
mi s-a furat roata de rezerva ... pentru a doua oara, la interval de un an, dar tot in Dr Taberei (cand eram in vizita la parinti).



Prima data mi-au indoit carligul care sustine cosul in care este roata de rezerva. L-am intarit prin sudarea unei placi groase de otel inox V2A si am legat si roata de cos cu un cablu de otel cu lacat (pentru bicicleta).



Acum, mi-ai taiat si cosul si cablul de otel si tot fara roata am ramas.



"Noroc" ca am CASCO.



Voi cum ati trecut prin asta? sau nu va tineti roata in cosul de sub masina ?

Are cineva o sugestie, un "spil" ?
Bogdan
Da ! Sa o iei cu tine si sa o tii in balcon noaptea...pana la urma o sa ajungem sa tinem toata masina pe balcon sad.gif



Acuma' sincer vorbind, imi pare rau de rotile tale, daca zici ca ti le-a furat in aceeiasi zona, vezi ca poate il poti prinde...



Si cand ma gandesc cat de sigur imi spunea tipul de la dealer cand am cumparat masina ca ii asa de groasa sarma aia, de' nu se poate sa iti fure roata :?
Mihai007
si eu credeam ca nu mai poate sa-mi fure roata dupa ce am intarit carligul dar .... se pare ca m-am inselat.

Nu stiu cum as putea sa-l prind. Este lumina in parcarea blocului dar, stii... eu noaptea dorm laugh.gif
Aciduzzu
QUOTE
Are cineva o sugestie, un \"spil\" ?


Ce-ar fii sa garezi masina (in loc sa o parchezi!) cu spatele si cat mai aproape de bordura! Daca tembelii se apuca sa si mute masina ca sa aibe acces la cosul cu roata de rezerva atunci...!

Atunci fa ce a zis Dante: "abandonati orice speranta voi ce..."!



Numai de bine!
Mihai007
Ai dreptate, bre, cu bordura ... cand voi parca pe cine stie unde (functie de "elementele din teren") voi tine cont de sugestia ta.

Din pacate, insa, la mine acasa tre' sa parchez paralel cu bordura altfel blochez strada smile.gif
Bobo
ciudat, ca am auzit ca rotile nu prea se fura.. RCD-urile in draci, dar rotile rar...

o fi vre-un drogat si are nevoie de banuti...
Mihai007
stai linistit, Bobo, ca am ramas si fara RCD (original DSN). Pe asta mi l-au furat (fara sa-mi sparga geamul) pe Sos Giurgiului. Aproape 2 ani a stat frumos peste noapte in masina la locul lui pana cand m-am trezit fara ...



Problema cu RCD-ul este ca cei de la asigurari (ASIBAN - fara fransiza) mi-au zis ca "pentru ca nu s-a intrat prin efractie in autoturism nu va putem despagubi" icon_twisted.gif . Ei numesc modul asta de operare "chei potrivite" si se presupune ca este posibil sa mi-l fi "furat" eu singur .. :?

Aviz amatorilor :!:
BBC
Cand se fura fara semne de efractie: un bolovan in geam --> mod de operare prin efractie --> despagubire.

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Mihai007
QUOTE
Cand se fura fara semne de efractie: un bolovan in geam --> mod de operare prin efractie --> despagubire.

biggrin.gif  :D  :D  :D  :D  :D


Nu stiu cat poa' sa coste un geam lateral. Cert e ca nu poti sta fara el. Tre' sa-l cumperi si sa-l montezi imediat din buzunarul tau. Banii ti-i iei dupa aproape 2 luni (dupa 30 zile iti da politia adresa catre asigurator ca nu a prins hotii, inca cateva zile iti mai cere asiguratorul una-alta si dupa cel putin 15 zile de la depunerea ultimului document la dosar iti primesti banii).



Fara casetofon poti sa stai cel putin pana iti da politia adresa catre asigurator ...
BBC
Am crezut ca societatea a refuzat sa te despagubeasca. :oops:
Mihai007
asa este ! a refuzat sa-mi deschida dosar pentru ca din cele ce-i spusesem agentului constatator, ii parea ca este vorba despre mod de operare "cu chei potrivite". Mi-a spus tipu' ca a auzit si el ca hotii deschid usa cu speraclu, cu dispozitive electronice de copiere a frecventei telecomandei sau chiar (eu zic ca'i SF dar ...) cu un magmet puternic pe care-l misca de jos in sus... insa nu se poate demonstra "efractia".

Asa ca va trebui sa merg la politie si (daca am "noroc" :oops: ) poate imi dau o adresa care sa confirme ca mod de operare ... "efractie", "fortare de sistem" sau ceva in genul asta
Bobo
hehe, am uitat sa va zic de chestia asta.. asa e, datorita faptului ca la daciiile vechi cheile se potrivesc lejer atunci nu te despagubesc daca nu este urma de efractie... a scris si in Capital de anomalia asta acum cel putin un an...dar vad cu surprindere ca baietii continua.. ia sa-l intreb pe brokeru' meu ce fac, nu de alta dar sa stiu macar dinainte..



bai ce nenorociti asiguratorii astia.. am o boala pe ei... dar fara ei nu se poate din pacate...
AlexV
mie cand mi-au luat boxele nu au lasat nici un semn. nimic. nu a zis nimeni nimic si am primit bani. politaiul nici nu parea surprins de asta, si nici asiguratorul.
djtzeava
hehehe vere cine sa ia tabla aia de roata??????????am fost la mare vreo 14zile si nimeni nu s-a deranjat sa o ciordeasca,chiestia naspa este ca am mai auzit-o si eu pa asta cu boxele .P.S te referi la boxele din spate nu
Maf
Cam vechi topicul dar.... am intrat in clubul celor cu roti de rezerva furate.
Nici nu stiu cand s-a intamplat. Intamplator m-am uitat ai sub masina si ...nu mai era roata.Nici nu stiam cum arata:)...ca nu am scos-o pana acum deloc.
Vlad_solenza
Am intrat si eu in club...
Mi-au zis la asigurare ca se desface foarte usor cirligul ala de prindere...o sa tin roata in portbagaj. Asta e..n-am scapat nici cu solenza, pina acum toate masinile care le-am avut au fost sparte intr-un fel sau altul. sad.gif
zaher
Singura varianta este parcarea masinii cu spatele la bordura. Sutitul rotii de rezerva de sub masina din cate am auzit este specific numai Bucurestiului.
Calul Maro
QUOTE(AlexV @ 25 Apr 2003, 14:08)
mie cand mi-au luat boxele nu au lasat nici un semn. nimic.
*


Macar un biletel sa-ti fi lasat.
sorin1983
buna dimineata... 6 ani mai tarziu s-a trezit calu'
Calul Maro
QUOTE(sorin1983 @ 10 Apr 2011, 15:43)
buna dimineata... 6 ani mai tarziu s-a trezit calu'
*


Din 2003 pana in 2011 sunt 8 ani. wink.gif Probabil ca ai o profesie care iti solicita prea tare circuvolutiunea.
sorin1983
eu cred ca esti chior... stii ochelarii pentru cai nu?
Calul Maro
Mai bine chior decat prost. wink.gif Dar ma tem ca nu intelegi asta.


2003 e anul postarii careia i-am raspuns si nu 2005. Nu conteaza data ultimei postari din topic, ci data postarii careia ii raspunzi. Sa-ti fac si un mic desen pe care sa il colorezi ulterior?
bobo77
Pana acum roata de rezerva nu mi-a fost furata.
b-73-zdv
pe la mine au trecut baietii o data plange.gif
BoR
Pentru cei care au Supernova/Solenza puteti citi mai jos alte modalitati de a preveni furtul rotii de rezerva.
On topic: pana acum nu mi-a fost furata cea de-a cincea roata,e drept ca masina sta in general in garaj.
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=27027&hl=
gabylzr
Din pacate da , dar cand aveam dacia 1310 .
drone
Rezerva nu. Insa i-au furat lu' taica-miu 2 roti de la masina si i-au lasat-o pe sticle de lapte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.