Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Carburator dublu corp
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cannavaro
Mi-am luat un carburator dublu corp + galerie & Filtru ptr berlina.

Am inteles ca imi trebuie un cablu de acceleratie ptr carburator dublu corp si cel de berlina pe care-l am nu se potriveste. Unde gasesc? Solutii etc...va rog.
vi_escu
Ce tip de carburator?
cannavaro
Uite pozele, cred ca R5.
vi_escu
Utilizezi un cablu de acceleratie normal dupa ce i-ai inlaturat tija metalica sertizata din varf. Trebuie sa adaptezi un dispozitiv de prindere.
djasu82
E carburator de nova dupa cum pare.
cannavaro
Este "Carburator dublucorp + galerie + filtru aer ( Model de pe R5 )" Cablul de acceleratie de pe nova nu se potriveste ?
apollo
QUOTE(cannavaro @ 4 Dec 2007, 15:11)
Este "Carburator dublucorp + galerie + filtru aer ( Model de pe R5 )" Cablul de acceleratie de pe nova nu se potriveste ?
*




dupa cate vad din poza, se potriveste cel de nova.

e la fel ca la nova ansamblul de acre trage cablul ca sa accelerezi
djasu82
Se potriveste galeria de dublu corp pe motorul de 1.4 ??? ma refer la gauri si suruburi fiindca vreau sa fac si eu rost sa montez la bestia mea .
apollo
@ djasu82 - ma uit, studiez, desenez, masor si te anunt.maine asta.
mad toz
Se potriveste 100%,am montat-o eu.Eu am motor 1,6 cu galerie de 1,3.Si mai acum cateva luni am montat-o si pe cea de dublu corp,de 1,6.
Galeriile sunt la fel la sistemul de prindere,diferenta e ca cea de dublu are admisia din aluminiu,si este separata de evacuare.
GARFIELD 87
si cum mere cu noul carburator si galerie mere mai bine dar fi sincer poate ne apucam si noi de treaba smile.gif
djasu82
Merge mult mai bine DODO mi-a confirmat wink.gif.
mad toz
Deci eu il montez sambata,si va zic impresii ,comsum fata de carfil mono ,daca trage mai bine etc.
O sa pun si poze.
djasu82
mad toz gasesc la noi in vitan galerie dublu corp la dezmembrari sau nu ?
mad toz
Nu cred.Vezi ca vindea cineva pe la bursa cu 50 ron.Cauta.
Muttley
Ala e carburator de 5 Alpine.
Te duci la magazin si ceri sa-ti arate cablu de Nova, de injectie, cam tot ce au. Imposibil sa nu fie ceva care cu mici adaptari sa se potriveasca.
apollo
QUOTE(Muttley @ 5 Dec 2007, 11:45)
Ala e carburator de 5 Alpine.
Te duci la magazin si ceri sa-ti arate cablu de Nova, de injectie, cam tot ce au. Imposibil sa nu fie ceva care cu mici adaptari sa se potriveasca.
*




e cablu de acceleratie de NOVA.Acea pârgie de pe carburator pe care urca cablul si se prinde de ea, e la fel ca la nova.

mai tarziu pun poza


LE: uita-te atent la poza ta(1) si la cea din mijloc(2).

e dublu corp inversat, dar tot mecanismul ala il are de actionare a acceleratiei.
djasu82
Sa vina masina din service si sigur ai pun carburator si galerie de papuc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.