Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asigurare Omniasig (odata cu credit BRD)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
snak3
salut.

Am o mica intrebare in legatura cu asigurarea omniasig.
Am incheiat aasigurarea atunci cand am luat creditul din banca pentru a cumpara masina. Cum creditul e pe 5 ani, si asigurarea a fost pe 5 ani (sau cel putin asa mi se pare deoarece platesc si casco tot la banca, din 3 in 3 luni, odata cu rata efective ).

Am cateva intrebari carora nu leam gasit raspunsul in contract ( poate nu am citit foarte atent si atunci mea culpa)

1. Eu sunt pe cale sa achit creditul, cu muult inainte de cei 5 ani. Ce se intampla cu CASCO? Pot sa reziliez contractul cu ei si sa imi fac in alta parte? Sau poate vand masina si atunci va trebui sa reziliez CASCO si etc..

2. Maine imi montez alalrma. Din cate stiu eu alarma scade din rata CASCO. Contractul fiind pe 5 ani se mai poate modifica sa se ia in vedere acest lucru? Si la acelasi capitol, din cate stiu eu daca faci accident anu asta, la anu creste CASCO. La fel, contractul fiind pe 5 ani , se poate modifica rata ? ( asta mai mult ca sigur ca scrie in contract si mai mult ca sigur ca mi-a scapat )

3. Maine montez un RCD nou. Pot sa il trec pe CASCO?

Ma scuzati daca s-a mai discutat si daca toate intrebarile astea isi gasesc raspunsul in contract si eu nu am fost atent.
Saptamana asta am sa dau si un telefon la OMNIASIG sa intreb si am sa scriu aici ce aflu pentru cei care mai cauta.

Va multumesc

AlexC
1. Polita CASCO care acum este pe numele tau si cesionata bancii va ramane in continuare pe numele tau dar nu va mai fi cesionata bancii. Mergi al Omnisig si o sa refaca polita, fara nici o diferenta de bani.

2. Prezenta alarmei scade prima de CASCO atunci cand o inchei. Mentioneaz-o la reinnoirea politei.

3. Poti sa faci suplimentare la polita, adica sa fie si ala cuprins in asigurare. Cel mai bine e sa il adaugi pe lista odata cu alarma, la reinnoirea politei, insa il poti trece si separat, printr-un act aditional.

4. De ce nu ai sunat intai la Omniasig sa afli toate astea direct de la sursa?
snak3
Mersi mult pt raspunsuri.
Un singur lucru nu inteleg... Cand se reinnoieste polita? La 1 an ? la 6 luni ? sau nu e o regula!

4. Aici m-ai prins cu desavarsire. In momentul asta nu pot sa sun si ma apucase o curiozitate teribila. In plus, am vrut sa imi fac si ordine in idei pentru maine cand sun smile.gif
Danezu
Cand ajunge la maturitate,adica expira - o polita casco are valabilittate,de obicei, 12 luni. Deci,de cand ai platit prima rata,numeri 12 luni. Tu o poti anula si face alta,sau mergi pe varianta pe care ti-a dat-o AlexC.
Ai inteles acum?

Bafta!
snak3
12 luni deci. Mersi mult. Am inteles.
mihye
Polita se anuleaza in cea de-a 16 zi de rata neplatita. Deci nu trebuie decat sa astepti. Dar nici nu te poti folosi de ea in aceste 15 zile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.