Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dezaburizator luneta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
bilstan
Salut
Am 2 probleme pt.care solicit ajutorul celor mai experimentati....
1.Becul martor de la dezaburire nu se mai aprinde si nici dezaburirea nu mai merge...la apasarea butonului se aude un click la releu dar atit...
2.Nu maI imi merge inchiderea din telecomanda...am incercat resetarea cheii prin practica obisnuita dar dupa ce tin apasat butonul 10 sec, apas pe telecomanda si usile se inchid dar doar atit o singura data..dupa aceea iar nu mai reactioneaza...nu pot sa il apas de 2 ori asa cum zice cartea....nu mai merge...
3.Si ca ps...am fost la service sa schimb uleiul la 52 k km si mecanicul a zis ca ar trebui sa afc si distributia ca masina e din 2001 si ca nu trebuie sa astept pina la 60k...ce ziceti
multumesc celor care raspund ...
costinel_sandu
1. verifica sigurantele (inclusiv placa pe care vin prinse, ca se oxideaza in timp), releul pentru dezaburire (e tot acolo pe placa cu sigurante) si eventual rezistenta de dezaburire de pe geam precum si contactele ei sa nu fie intrerupte. Am avut aceeasi problema si dupa ce am curatat si refacut placa cu sigurante merge ok.
3. Are dreptate mecaqnicul, trebuie schimbata, s-a mai discutat.
La 2 cauta pe forum ca e foarte discutat
SYL
Ditributia se schimba la 60mii km sau 4 ani, masina ta fiind din 2001 deja are 6 ani(sau peste ca suntem la sf de 2007), deci trebuia sa fi schimbat distributia de cel putin 2 ani !!! excl.gif
bilstan
pff mersi acum mai stau sa treaca sarbatorile si o schimb....totusi in cartea masinii nu scrie nimic de 4 ani.....
SYL
Mda, in brosuricile alea care se se dau pt SuperNova sunt facute destul de sumar, si nu spune, dar in schimb spune in manualul de service, si in caretea de la LGN si posibil la SLZ....Oricum, ar fi bine sa ne crezi pe cuvant, sa nu iti para rau apoi cand ti se va rupe distributia si o sa te coste apoi reparatiile min 30 mil..
spiridon
la 1, daca siguranta e ok, desfa releul si ai sa vezi ca lamela nu mai atinge contactul...cu o surubelnita mica il indoi, cureti pastilele cu niste smirghel fin si ...va merge !
Costi.88
Cand ziceti de "schimbarea distribuitiei", va referiti cumva la inlocuirea curelei de distributie sau mai sunt si alte piese care trebuie inlocuite? Cam cat costa o astfel de operatiune, masina mea e din 2001 are 35000 km si se pare ca va trebui sa fac si eu asta.
dispeceru
kit distributie = cureaua, rola si simeringul.
in targul vitan te costa 180 lei , pe la serviceuri cred ca te duce si la 300 poate si mai mult. de manopera nu stiu.
Costi.88
mai mult de 300 lei? ohmy.gif . cam mult. Desi se justifica pretul, e o operatiune mai complicata, sunt multe piese de demontat pana sa ajunga la curea.
bilstan
La service unde ma duc io manopera la distributie e 180 lei ..mersi de raspunsuri baieti
Cr1stu
Salut! Ca sa nu mai fac alt topic intreb si eu ceva legat de dezaburizatorul lunetei la o dacie 1310.
In parti unde benzile circuitului de dezaburire ar trebui sa aiba niste papuci , nu sunt... si banda aceea "de acel ceva" este discontinua, adica sa cojit... Intrebarea ar fi...: pot ca in locul aleia sa improvizez eu ceva din fludor?(ar prinde fludorul pe resturile ramase?)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.