Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: soft diagnoza. ar trebui sa ne bazam pe el?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
pacman
Nu stiu daca aici e locul topicului dar cred c-o sa scriu chestia asta chiar shi pe garduri.... Asta-i povestea: Am un papuc diesel abia ieshit din garantie, doar 35mii de km, nemuncit la cartofi sau alte alea. La un moment dat a inceput sa se aprinda becul de la bujii shi motorul sa mearga nashpa (ca shi cum ar fi fost nealimentat). Merg la service autorizat (mai exact cel de pe o strada linga rest Odobeshti, pe Moshilor), pun baietii scula de diagnoza...rezultatul: trebuie schimbata pompa de injectzie.... Asta e... vreau s-o schimb shi apare surpriza: pompa aia costa 50 de mil. ohmy.gif (toata mashina a costat 200 de mil). E... incep sa ma mai gindesc ....sa mai caut solutii.. inutil sa spun ca, dupa parerea lor nu se poate face absolut nimic in afara schimbului pompei....Plec acasa, nu mai dorm o saptamina....caut solutii inexistente... mi se urca nervii la cap.... imi bat nevasta... imi vin idei sinucigashe....etc...Dupa un timp imi vine o idee.. sa mia incerc la un alt service. Asta e.. mai pierd 500 de mii (atit costa diagnoza mad.gif ) da' macar shtiu ce shi cum. Merg la meridian... las mashina acolo.... vin a doua zi cu inima cit un purice...shi: surpriza.. mashina e gata reparata.... shi merge beton... Intreb cit face.... 500 diagnoza shi 300 shpaga la nenicutz;... Intreb ce-a avut... primesc un raspuns ambiguu despre nu shtiu ce supapa de gaze bla bla (daca va intereseaza pot sa detaliez). Deschid capota...motoru' neatins....ma uit mai bine.... vad un cablu rupt... il chem pe nenicutz;.. ii arat cablul.... imi zice "Lasa-l asha... e senzoru'.... l-am dezactivat" unsure.gif unsure.gif unsure.gif cam asta-i povestea... mashina merge bine shi acum (dupa inca 500km) . Intrebarea e: de ce folosim softuri de cdiagnoza daca actzionam tot romaneshte..adica mai legam o sirma?
Sergiu
Folosim softul de diagnoza ca sa ii prostim pe prosti (cei care se lasa), dau 50 mil. pe o pompa noua si cei din service se fac cu o pompa buna (poate chiar aveau nevoie de una!).

Presupun ca se dusese supapa de EGR, nu? Presupun ca trebuie schimbata supapa si pusa la loc mufa, ca sa fie totul in regula...
pacman
QUOTE(Sergiu @ 17 Nov 2004, 11:25)
Presupun ca se dusese supapa de EGR, nu? Presupun ca trebuie schimbata supapa si pusa la loc mufa, ca sa fie totul in regula...
*


ah ...daca gaseam forumu' mai inainte.. nu mai dadeam foc la mashina laugh.gif
multumesc oricum.... o sa schimb shi supapa aia... nenicutzu mi-a zis ca nici nu e nevoie...
Ov
sa inteleg ca ai ars-o deja ?
litza
Daca EGR nu functioneaza cum trebe, nu-ti mai iese testul de gaze, nu treci ITP-ul si se poate duce naibii catalizatorul inainte de vremea lui. Asta in cazul in care ai asa ceva, desi daca ai EGR, ar trebui sa existe si catalizator.
RIon
MAi, chiar ti-ai batut nevasta?
pacman
inca o data multumiri.. ma duc sa caut egr*something shi sa pun lucrurile in ordine... smile.gif inca n-am ars-o ...da' daca se mia intimpla o data fenomenul.... nu shtiu dca ma mai tzin nervii smile.gif)
Sergiu
QUOTE(pacman @ 17 Nov 2004, 17:14)
inca o data multumiri.. ma duc sa caut egr*something shi sa pun lucrurile in ordine... smile.gif inca n-am ars-o ...da' daca se mia intimpla o data fenomenul.... nu shtiu dca ma mai tzin nervii smile.gif)
*



Stai pacman! Mai intai mergi in service sa se confirme ca asta e problema, ca pe urma daca e altceva o sa ne injuri pe noi... Eu la valva aia stiu ca se scot firele de comanda, dar nu bag mana in foc, mai bine vorbesti in service si le spui ca nu e OK pana nu o fac.
adrianv
...ma bag si eu in vorba ... deh nu ma pot abtine .... ca toata ziua mesteresc la computere ....
are cineva idee ce soft de diagnoza folosesc baietii aia pentru supernova smile.gif ? cum se numeste programul ma refer ....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.