Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Certificat Fiscal
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
smileyady
Va salut,

Am cumparat o masina care necesita inmatriculare insa nu am primit certificatul fiscal.Eu sunt din bucuresti,iar vanzatorul din contractul de vanzare-cumparare este din cluj.Problema ar fi ca,acum nu prea mai pot da de el.

Exista vreo varianta pentru a inmatricula masina in situatia prezentata mai sus?


Va multumesc.
pastrama
Nu prea.
Da de el si zi-i sa ti-l trimita prin posta...
Legal, daca certificatul fiscal nu exista, contractul de vc nu e valabil.
traffictours
Problema de fapt e la el in primul rand cu exceptia cazului ca nu e vreo firma fantoma si nu mai poti sa-i dai de urma....Cred ca este vorba de o persoana juridica daca trebuie certificat fiscal si atunci trebuie si factura pe langa contractul de vanzare cump., de fapt factura trebuie emisa obligatoriu daca vanzatorul e pers. juridica(si emiterea ei trebuie facuta dupa procurarea certificatului fiscal).
geo_toth
stimabile si eu sint in aceasi situatie am cumparat masina din alt oras si era pe firma inca din vara ma tot chinui sa rezolv ,eu am facut contact dar a expirat,dar am cartea siasteptsa-mi trimita factura fiscala,dar iti trebuie si de la finante o hirtie cum ca nu are datorii




alinushy
salut, am si eu o problema, am cumparat o masina si am pierdut certificatul fiscal, eu st din pitesti proprietarul din bucuresti. problema e ca nu pot sa dau de el. ce pot sa fac, pot sa cer eu un duplicat la primarie/taxe si impozite sau trebuie neaparat sa fie proprietarul?
alinushy
nimeni nimic???
Smiley
doar proprietarul poate cere asa ceva
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.