Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Transformare: din HTML in XML
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
GeorgeB
eu am gasit un utilitar destul de dragut si caut cat mai multe variatii pe teme .

este vorba de Tidy.

care stiti ceva va rog sa-mi spuneti.
GeorgeB
ok.

problem . cum rulez eu niste fisiere .asp ?

cum ma fac pe mine server si rulez dupa mine ? cum draq solutionez cu localhost .

pls help
GeorgeB
se pare ca win ul meu e busit rau de tot . asta e cauza pb . oricum daca aveti ceva de spus ...
litza
Ca sa rulezi niste fisiere asp, iti trebe un server ca sa stie asp. Adica porcaria aia de webserver de la Microsoft, IIS. Or mai fi si alte produse care se lauda ca stiu sa interpreteze asp, dar nu am incercat. Eu ma cam feresc de asp, nu am folosit niciodata, pt simplu motiv ca e ... Microsoft ph34r.gif

PS: Banuiesc doar ca IIS stie asp. Personal n-am folosit asp in viata mea!
Valentine
Convertoare de html -> xml nu stiu sa existe ceva bun. Cel mai bine iti scrii totul in XML din start smile.gif sau convertesti ce ai manual.
GeorgeB
IIS aveam instalat ! si cu ala ruleaza, idea era ca trebuia sa pun fisierele in inetpub/wwwroot

cat despre programe am gasit unul ce se cheama tidy. si cam atat sad.gif

this sucks big time. sa fii primul care face asa ceva sad.gif
Valentine
QUOTE(GeorgeB @ 18 Nov 2004, 17:47)
IIS aveam instalat ! si cu ala ruleaza, idea era ca trebuia sa pun fisierele in inetpub/wwwroot

cat despre programe am gasit unul ce se cheama tidy. si cam atat sad.gif

this sucks big time. sa fii primul care face asa ceva sad.gif
*


Lasa ca macar aici e simplu. Incearca sa faci loadbalancing in windows XP daca vrei chestii grele biggrin.gif smile.gif
brunner
QUOTE(GeorgeB @ 17 Nov 2004, 19:25)
eu am gasit un utilitar destul de dragut si caut cat mai multe variatii pe teme .

este vorba de Tidy.

care stiti ceva va rog sa-mi spuneti.
*


Cred ca tu de fapt vrei XHTML, nu XML smile.gif
Da, HTML Tidy converteste, dar nu-i mare lucru sa faci treaba si de mana.. doar sa inchizi toate tagurile corect, lowercase la atribute si taguri, chestii de-astea.
Foloseste validatorul de la w3.org..
GeorgeB
nope, eu vreau cu siguranta XML.

am citit ceva si de LegalXML si mi-ar place f mult asa ceva.

niste documente inteligente wink.gif ar fi la tzanc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.