Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vreau lumina sub masina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Ov
daca-mi pun luminite SUB masina, ce risc dpdv legal?

mi-e frica de amenda aia de 20jde bulioane parca pt sisteme de iluminat nustiucum (stroboscoape si alte nebunii ca la SPP), oare lumina sub masina s-o incadra tot in asta?
bomicabomic
Nu stiu, dar chiar aseara am vazut la unu cu o Dacie, buna de prima de 30 milioane. Le avea puse pe undeva pe la puntea spate sau scutul ala de la rezervor.
Watchful snake
Mi se pare că este precizat undeva în Regulament (am dat mai demult examenul auto, să nu mă bateți) că nu ai voie să montezi la mașină alte sisteme de iluminat în afară de cele cu care vine echipată aceasta. Așa că dacă nu ai voie, nu ai voie nicăieri, pe mașină sau sub, nu are importanță...
sod
nu e nici o probleme sa iti pui luminite (lumanari de ceai, licurici, lanterne, spoturi, neoane) sub masina, numai sa nu uiti sa le iei de acolo cand pleci.
thatsme
Ai voie sa le pui, nu ai voie sa circuli cu ele ! Iei amenda indiferent daca i-ti funtioneaza sau nu !
tazzz
io stiam ca e voie...cu anumite conditii...sa fie sub nivelul barei de directie, adica bara de protectie fata si sa nu bata la mai mult de 5 metrii de masina...

da tot nu-s prea sigur, io astea le stiu de la un profesor de legislatie auto...dar, daca se inseala? blink.gif
Valentine
Din cate stiam in regulament nu ai voie sa pui extra-luminite fara aprobarea RAR si/sau Politie.

Oricum, nu inteleg de ce ar vrea cineva sa isi puna luminite SUB masina. Inteleg perfect sa iti pui in masina tot felul de neoane, prin usa, etc. dar sub masina, adica in asa fel incat tu nu iti vezi niciodata "stralucirea" ce rost are? numai asa ca sa te dai "ciumeg" fata de ceilalti participanti la trafic si sa faci alegerea hotilor mai rapida? smile.gif ... parerea mea, deci nu dati cu 10412898.gif ...
tazzz
pai cum...nu stii???...
cand montezi asa ceva iti pui si podea din plexiglas transparent...si cum neoanele alea lumineaza sub masina ai sa vezi drumu mult mai bine...ai sa vezi gropile in care tocma ai dat, eventual pui un stergator si o stropitoare, ca pe vreme urata sa poti folosi accesoriile smile.gif radmasa.gif
309
Io stiu pe unu cu o Dacie care are neoane si a mai avut probleme cu politia pentru folie, da pentru neoane nu l-a oprit nimeni. Deocamdata... excl.gif
Ov
QUOTE(Valentine @ 28 Nov 2004, 02:59)
sa te dai "ciumeg" fata de ceilalti participanti la trafic si sa faci alegerea hotilor mai rapida? smile.gif ... parerea mea, deci nu dati cu  10412898.gif ...
*




EXACT 04.gif

plus ca pt hoti exista alarma, casco, contacte "speciale" si pe deasupra (sau de jur imprejur) garaj wink.gif (indeplinesc toate conditiile)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.