Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bord nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
cody_bucuresti
Sal.azi stand in masina la cozile din bucuresti am observat ceva ciudat la bord.bordul meu de pe nova e cel cu turometru si kilometraju pe stanga respectiv dreapta, de la electroprecizia wink.gif si am vazut un avertizor care la mine nu functioneaza pentru centura. adik cum masinile straine imaginea aceea cu omuletu cu centura. smile.gif stie cineva ceva de el? daca functioneaza...daca poate fi facut sa mearga...daca a mers vreodata? multumesc anticipat biggrin.gif
daca nu eventual cum se poate face sa mearga
Executron
Din ce-am intrebat si eu... Trebuie sa schimbi centura (mai exact "slotul" in care intra pentru a beneficia de acea "optiune", utila intr-adevar). Nu stiu daca merita chiar asa mult. Eu unul nici nu concep sa merg cu o masina fara centura. E ca si cum as inchide usa laugh.gif

Ca idee asa nici la passatul din semnatura nu am (se aprinde, dar se stinge automat dupa 3 secunde. Nu se poate altfel.) si nici la Octy2 a lu maica-mea.

Deci smile.gif
cody_bucuresti
dap e doar ca idee.....poate cumva legata la un buzzer ca cel pentru lumini lasate aprinse...sau usi deschise...doar asa...ca inca ceva conceput de fabrica dar finalizat de cumparator biggrin.gif oricum mersi de raspuns
barbutu
eu am demontat acelas bord de care zici tu si am vazut acel martor si inca 2 care par a fi pusi in plus
nu cred k faza cu centura merge nici pe logan nu am cunostinta sa fie un astfel de senzor.Corectatima dak gresesc:)
apollo
il poti face.

la matiz, suportul dintre scaune, de care vine prinsa centura, are un fir care duce la bord.

e acelasi lucru ca intrerupatoarele de pe usi.cauti la dezmembrari asa ceva si te pui pe montat si tras fire.
C a t a l i n
Martorii de pe Nova GTi...
apollo
cel incercuit ce e?
C a t a l i n
Nu știu... Nu are bec, nici circuit măcar, și nu apare în documentație... Iar simbolul nu prea spune nimic... smile.gif
apollo
cineva mi-a zis ca ar fi martorul de semnalizare de pe remorca. huh.gif
cody_bucuresti
mersi cataling ptr poza. acum sunt sigur ca nu doar mi s-a parut ca am vazut asta cu centura. pai...in principiu trebuiesc schimbate alea de centura....insa inseamna cautat unele sa se potriveasca,cablaraie, demontat bordul etc etc. speram sa fie doar vorba de vreun fir sarit biggrin.gif
cat despre semnul ala incercuit habar nu am nici eu ce....si cu remorca nu stiu ce sa zic...eu am avut la un moment dat remorca dupa mine si pentru semnale mi se aprindeau doar martorii ei normali de semnalizare pe bord.
apollo
nu stiu daca ati observat, dar in lateral sub ceasuri jos, mai sunt niste becuri.is amandoua rosii.

am legat eu un bec si nu arata nimic.culmea e ca becurile sunt acolo.

e ceva aditional cumva?pot lega eu acolo ce vreau?

as vrea sa fac ceva pentru statie, dar sa si scrie.ar fi usor si nici nu deranjeaza la ochi.
C a t a l i n
În colțul din stânga jos e martorul dezaburire lunetă, care la mine se aprinde după ce am pus bec (nu avea), luminează galben... În dreapta nu mai știu ce e...
apollo
QUOTE(Catalin Marinarul @ 12 Dec 2007, 16:40)
În colțul din stânga jos e martorul dezaburire lunetă, care la mine se aprinde după ce am pus bec (nu avea), luminează galben... În dreapta nu mai știu ce e...
*




la mine ambele is rosii si martorul pentru luneta e direct pe intrerupator.
C a t a l i n
E și pe întrerupător... smile.gif Diferența e că cel de pe buton se aprinde oricum pe poziția ON, cel din bord funcționează doar dacă se închide circuitul prin rezistența de pe lunetă...
cody_bucuresti
desi cand am inceput topicul asta ma interesa sa modific ceva pe la bord acum am probleme cu el. dacia...ce-o sa-i faci? tongue.gif
se pare ca nu mai imi merge becul de la kilometraj si nici martorul ala de la semnalizare pentru stanga.....practic...nu stiu ca am pus semnal stanga decat cand aud tacanitul de la releu...si noaptea habar nu am ce viteza am.
am cautat o explicatie clara cum sa ajung la becuri si cum se scot.
de asemenea din ce am citit pe aici am aflat ca in autovit sunt niste leduri care inlocuiesc direct becurile standard.(ma intereseaza astea ca mi-as schimba si culoarea la bord)
daca stiti daca se merita ledurile alea daca chiar exista astept raspunsuri
apollo
din cate stiu , acele leduri e 8 RON bucata.

tu ai 10 becuri in bord, doar pentru iluminat cadranele de la turometru si vitezometru.asta ar insemna 80 RON

sa mai zicem ca mai sunt inca vreo 10 pentru avarii, semnal stanga/dreapta etc.

plus ca acele leduri, nu stiu cum sunt facute, dar lumineaza cat lumineaza si apoi se sting.oare au rezistente pe ele?


cel mai bine te duci si cumperi leduri albastre de 10mm cu rezistenta pentru 12V

1,5 ron ledul si 0,1 ron rezistenta.ledul incape perfect in locul becului.cauti plusul si minusul de pe cablaj si il lipeste.

un bec normal de bord e 2 ron bucata.
cauta pe forum ca s-a discutat foarte mult de bord si de modificare a cadranelor .

uite cateva poze :
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.