Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Vlady
Salutare,apelez si eu la voi pentru rezolvarea unei mici probleme.De cateva zile mi s a parut ca farurile nu mai fac fata, pana aseara cand intr-adevar am observat ca pe partea dreapta faza scurta si proiectorul au o lumina mult mai slaba.In acelasi timp, martorul faza lunga si semnalizare dreapta de pe bord sunt semiaprinse.Am curatat releele de sub faruri, dar degeaba.
C a t a l i n
Probabil contact imperfect pe undeva... Trebuie să verifici tot traseul cablurilor, și blocul de lumini...
Vlady
Multumesc mult.Mi-am dat seama ca e vorba despre vreun contact imperfect, vreun (-) pe undeva;de asta am si curatat acele relee.Am postat in ideea ca s-a mai lovit cineva de problema asta si ma poate ajuta, o idee ceva.
electric
ai masa slabita . degeaba cureti relee ca nu au nici o legatura . sub farul din dreapta ai un surub pe care sint prinse cablurile de masa . verifica acolo sa nu fie oxidate eventual rupte .
Vlady
@electric, a fost primul loc unde am verifica, mi-a mai facut probleme aceea masa, acel surub e pozitionat foarte prost, are mereu contact cu apa si de asta mereu probleme.Astazi am observat ca am probleme si cu partea din spate (dreapta),totul e slab pe partea dreapta.Maine ma mai uit putin la ea,daca nu reusesc o sa ma duc cu ea la un electrician.Va multumesc mult pentru ajutor.
crystygye
Un amic a avut aceasi problema.Era de vina siguranta.Un far mergea slab rau si unu bine.Era siguranta.Poate te ajuta.Bafta
apollo
vezi ca in la far intra un soclu.verifica papucii sa nu fie oxidati si ii mai strangi putin,
Vlady
In cele din urma am descoperit;sub farul din dreapta,sunt trei papuci prinsi cu un surub impreuna cu releul, unul dintre ei era aproape rupt si nu mai facea masa cum trebuie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.