Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rulment sau fuzeta?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
apollo
Salut.

inca o problema care a aparut recent.

In drum spre BV a inceput sa apara o zgomot mai ciudat la roata.Am crezut ca e de la o gālma din cauciuc, dar simteam vibratiile si pe volan si schimbatorul facea asa.

facea regulat,o vājāiala care aparea si disparea cam din secunda in secunda.Cum am mai zis, ca si cum ai o gālma in cauciuc sau o pietricica.

Am verificat roata si avea joc.Am zis ca e rulmentul.Am cumparat unul nou si cand sa desfiletez piulita de la planetara , am observat ca era deja slabita.

Am strans-o si jocul a disparut de la roata.nu mai are un pic de jos, dar zgomotul acela tot se aude.

ce poate fi?rulment crapat, se invarte camasa exterioara in fuzeta?rulment care a ramas fara acea ungere si sa fi intrat nisip pe acolo?

Prefer sa fie rulmentul, ca o fuzeta e 200RON una.

Mersi.
gti98
99% rulmentul. Nu se prea aude sub 60 (in oras), dar la sosea... Eu am folosit presa hidraulica (la o cunostinta cu service) pentru extras rulmentul vechi. restul il poti face tu (arcul se mai destinde doar 1-2 cm peste pozitia fuzetei suspendate) Singura chestie nasoala e ca e cam frig si poate ploua. (Poate ai unde sa o demontezi in interior - garaj)
Bafta!!
apollo
@gti - mersi.nu ca ar fi primul care-l schimb.fuzeta si rulmentul dreapta is schimbate de mine.

dar imi era frica sa fie iar fuzeta ca ma lasa fara bani de sarbatori.

am facut atatea cadouri masinii : platina,bobina,cauciucuri,pivoti,bielete, etc .

tot nu ii ajunge? 022.gif
barbutu
schimba rulmentul si ca sa iti dai seama daca e fuzeta mancata ai 2 lucruri pe care trebuie sa le faci:
1 te uiti atent la fuzeta sa vezi daca e mancata,la unele acest lucru e vizibil
2 rulmentul trebuie sa intre pe fuzeta prin presaj,dak intra cu mana libera inseamna ca fuzeta e terminata
am patit acelas lucru cu fuzeta pe partea dreapta(am auzit ca pe dreapta se tremina cel mai repede fuzeta)
una noua aici in pitesti e 150 roni dar eu am luat una de la dezmembrari cu 50 roni
nu te sfatuiesc sa o incarci cu sudura ca sa o rectifici pentru ca ti se poate reteza in mers(stiu un caz concret)
apollo
QUOTE(barbut_88 @ 13 Dec 2007, 11:08)
schimba rulmentul si ca sa iti dai seama daca e fuzeta mancata ai 2 lucruri pe care trebuie sa le faci:
1 te uiti atent la fuzeta sa vezi daca e mancata,la unele acest lucru e vizibil
2 rulmentul trebuie sa intre pe fuzeta prin presaj,dak intra cu mana libera inseamna ca fuzeta e terminata
am patit acelas lucru cu fuzeta pe partea dreapta(am auzit ca pe dreapta se tremina cel mai repede fuzeta)
una noua aici in pitesti e 150 roni dar eu am luat una de la dezmembrari cu 50 roni
nu te sfatuiesc sa o incarci cu sudura ca sa o rectifici pentru ca ti se poate reteza in mers(stiu un caz concret)
*



fuzeta de pe dreapta la mine are 6 luni.am avut probleme cu aia din cauza unui mecanic batut in cap.am pus alta.

ideea e , ca daca e fuzeta si are diametrul marit si rulmentul intra usor, oricat de mult as strange piulita de la planetara, tot ar avea joc.ceea nu e .nu are pic de joc roata acum.

sper sa fie doar rulmentul.

rulment fata (35-307) de Alexandria = 28RON
anndi
Daca e fuzeta nu tre sa cumperi alta. Daca are santuri mari tre sa mergi la un strungar sa o rectifici, dar la ce ai zis tu ca sa intamplat nu va fi nevoie. Cand bagi rulmentul , ca sa intre fortat il invelesti intre-o cutie de bere. Cand strangi planetara sa pui pasta albastra pe ea(sa nu se mai desfaca). Si eu am avut aceeasi problema.
apollo
QUOTE(anndi @ 14 Dec 2007, 19:16)
Daca e fuzeta nu tre sa cumperi alta. Daca are santuri mari tre sa mergi la un strungar sa o rectifici, dar la ce ai zis tu ca sa intamplat nu va fi nevoie. Cand bagi rulmentul , ca sa intre fortat il invelesti intre-o cutie de bere. Cand strangi planetara sa pui pasta albastra pe ea(sa nu se mai desfaca). Si eu am avut aceeasi problema.
*




ce pasta?crezi ca va tine cu tabla de la cutia de bere?

ce santuri?

din cate stiu nu sunt.si fuzeta si port fuzeta is netede.asa a fost si cea care am cumparat-o.

rulmentul intra in port fuzeta?daca da, atunci eu la aia ma refer. smile.gif
anndi
si eu tot la portfuzeta ma refeream dar am scris gresit. iti zic sigur ca tine cu doza de bere, eu maine urmeaza sa refac procedura ca a mai crapat un rulment. la santuri ma refeream daca s-a invartit rulmentul in portfuzeta si a facut santuri. daca o sa am aparat foto o sa fac cateva poze
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.