Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intra greu in viteze agata
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
Mihaitzu
Nu stu ce se intampla dar am observat ca la solenza mea cand e motorul rece intra greu in viteze,agata rau,simti cum cupleaza angrenajele alea,ca si cum nu ai avea ambreiaju bine apasat,am 42000km nu am schimbat uleiul la cutie , stiu ca se schimba la 60km . Ambreiajul l-am reglat de curand 30mm. Cand merg mai mult timp cu ea si se incalzeste intra bine dar daca nu am mers in ziua respectiva cu ea chiar si la jumatatea zilei nu dimineata neefiind temperaturi extrem de reci imi agata in special in treaptele I si II ,dar nici in III si IV, V nu intra cum ar trebui.A mai patit cineva asa ceva ? Pls help
cudalbgeo2005
da eu...am dus-o si la service DACIA si mi-au zis ca asa trebuie sa fie.
klaus
schimba uleiul
Mihaitzu
Este cineva p aici care a schimbat uleiul la cutie si acum intra mai bine in viteze?
bolidu
Mihaitzu poate de la scartaituri nu mai intra bine ?! wink.gif
Mihaitzu
Nu nu cred, pentru ca am mai spus ca u obisnuiesc sa fac de-astea des .Foarte rar.

12 Dec 2007, 22:13:
A mai patit cineva asa ceva ca atunci cand e motorul rece sa intre mai greu in viteze?
daniM
da,eu,de cand am luat-o.e de vina uleiul romanesc,cica.
bolidu
Din ce am auzit si eu, nu dati cu biciu`... cand este rece afara si implicit si uleiul rece este mult mai vascos si de aici banuiesc ca intra si greu in vitaza, miscarea conponentelor in cutie fiind mai greoaie, daca mai ai si un ulei naspet si daca mai ai si masina romanesca..., na cobinatia ideala
Mihaitzu
Este cineva p'aici care a rezolvat aceasta problema? Daca schimbi uleiul la cutie intra mai bine in viteze in special dimineata?
daniM
parca zicea cineva pe aici ca a pus Elf sau Castrol,si e diferenta mare.da un search
Reed
Deoarece pinioanele sunt pe principiul sincron veti avea imbunatatiri schimbind uleiul doar daca:
-aveati ceva asemanator cu marmelada in cutie
-nu prea mai aveati ulei
-uleiul existent continea multe impuritati.
Mihaitzu
Imi spune si mie cineva cum fac sa verific nivelul uleiului la cutie? wacko.gif Nu l-am verificat niciodata.

14 Dec 2007, 20:52:
Cine stie cum se verifica uleiul la cutie?
CIPTUNING
Ultima poza din dreapta jos. Asa arata busonul- piulita fluture- si este situat in zona farului drept, cum te uiti la motor, cam fata in fata cu radiatorul. Il desfaci si bagi degetul mic in jos. Daca dai de ulei, este ok.

http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=57933
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.