Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alegere tel. mobil
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
aaddrryyss
Salut tuturor.
Ca sa nu va irosesc timpul...scopul declarat al topic-ului il reprezinta consiliere pentru alegere tel mobil.
De cand s-a nascut ea telefonia mobila, n-am avut tangenta decat cu 2 telefoane, asa ca nu prea ma simt in cunostinta de cauza.

Daca inca n-ati iesit din topic, inseamna ca poate sunteti in masura sa-mi dati o mana de ajutor. M-am hotarat sa caut ajutor pe forumul asta ca sa nu fac conturi peste conturi la site-urile de profil, unde am vazut ca oricum posteaza doar pusti teribilisti interesati doar de partea multimedia a unui telefon.

Ce caut: un telefon basic, cu care sa pot...well...da telefon blush.gif (precedentul a decedat).Imi trebuie repede, zilele astea, si google+review-uri mi-au facut capul calendar.

Ce caut, respectiv nu sufar la un telefon:
- as vrea sa nu dureze o eternitate cand navighez prin meniu sau fac pur si simplu ceva prin el
- sa aibe o logica de bun simt la meniuri
- daca e setat pe vibratii sa nu omoare in mod automat soneria (am intalnit comportamentul asta cretin la un sagem)
- sa nu aibe limitari de neam prost ( 8, 10, 12...) la numarul de caractere cand scriu numele unei persoane in agenda
- durata de viata rezonabila a acumulatorului (eu sunt obisnuit cu vreo 4 zile, nu vreau mai putin)
- sa aibe vizibilitate cat-de-cat pe ecran. Prefer un monocrom bun decat unul color prost.
- la modul general sa nu faca lucruri stupide de capul lui

Am studiat oferta orange, si din portofoliul lor m-am oprit la 4 modele (cele oferite gratis odata cu prelungirea abonamentului). Printre randurile specificatiilor nu am reusit sa gasesc informatiile pe care le pretuiesc eu cel mai tare, asa ca am sa le listez aici, si va rog pe cei care detineti intamplator vreunul din modelele in cauza sa il caracterizati in cateva cuvinte, prin prisma consideratiilor de mai sus.

Candidatii:
1. LG KG275 https://www.your.orange.ro/webcare/ows_hand...1120&mfunc=1065

2. Nokia 1600 https://www.your.orange.ro/webcare/ows_hand...1120&mfunc=1065

3. Sony Ericsson J120i https://www.your.orange.ro/webcare/ows_hand...1120&mfunc=1065

4. Nokia 2610 black https://www.your.orange.ro/webcare/ows_hand...1120&mfunc=1065
semit
Dintre astea 4... NOKIA 2610... vezi ca exista si rubrica GSM pe forum smile.gif
aaddrryyss
Ok semit, got the point (desi mi-au trebuit 5 minute bune sa gasesc rubrica GSM, chiar si dupa ce mi-ai atras atentia. La InCarEntertainment imi imaginam by default doar lcd-uri si difuzoare cat ligheanul)

Sa inteleg ca ai 2610 ? E asa deranjanta problema cu ecranul ala lucios ? E vreun aspect la el care sa te scoata din sarite, sau vreunul care te incanta in mod deosebit ?

Pe urma...cred ca Nokia 1600 iese din cursa. Tocmai am avut sansa sa-l butonez pe al unui coleg, si desi mi-a placut viteza de lucru si organizarea meniului, nu-mi plac ecranul si faptul ca are limita mica la numarul de caractere in agenda. E fix genul de afisaj pe care-l detest, color dar cu granulatie mare a pixelilor. Din punctul asta de vedere era mai ok fostul meu siemens, monocrom dar foarte lizibil.

Raman in cursa LG KG275, SonyEricsson j120i si Nokia2610.

A...ultimul meu telefon avea boala urata de a se opri singur din cand in cand (nu era bateria goala). Daca aveti vreunul din cele 3 si se manifesta la fel, please warn me...Nimeni n-ar scrie intr-un review mare pe net asa ceva, dar bag de seama ca se intampla mai des decat as fi banuit (mi s-au mai vaietat amici cu samsung si nokia)
Solon
Si alta varianta nu mai ai?
catalin_tm81mis
am 2610 si e de-a dreptul enervant cu ecranul lucios, vara nu vezi aproape nimica pe el si abia vezi marcajul de pe numarul selectat cat sa nu suni in alta parte
in rest meniu tipic nokia, bateria tine si la semnal nu ai probleme, nu are limitari la caractere si daca esti fan mesaje are un itap bine conturat care recunoaste cuvintele repede fara sa cauti des in lista de posibilitati
Alexu7
vazusi o reclama interesanta la cosmote

un v3 la abonament doar 29 de lei..insa cred ca te inhama la abonament pe 2 ani icon_mrgreen.gif
aaddrryyss
I'll stick with orange.

Am ramas la 2 modele (I'm a quick player :-) )
Modelul LG kg275 l-am "prins cu cioara vopsita". Pe site-ul orange apare cu timpii de 3,5 / 400 ore convorbire/standby, insa everywhere else se stie ca r fi 2,5/250

Am de ales deci intre SonyEricsson j120i si Nokia 2610.

La 2610 ma tulbura parerile pe care le-am citit despre display, care pare sa fie foarte enervant in lumina puternica. M-ar atrage durata lunga de functionare a acumulatorului, si renumele Nokia (desi nu stiu cat de inteligent e din partea mea sa ma iau dupa criteriul asta).

j120i ma atrage mai mult (recunosc cu roseata in obraji ca din cauza design-ului). Inca n-am citit/auzit nimic de rau despre display, insa am senzatia ca defapt nu s-a prea discutat despre asta pe forumuri, nu ca problema nu ar exista (are tot CSTN).

It's down to 2...
Alte pareri, anyone ?
semit
cat doresti sa investesti maxim in acest telefon, il iei pe puncte cu prelungire de abonament?
AMW
2610 este practic un telefon standard, creeat pentru acel gen de oameni care nu doresc de la un telefon mai mult decat functiile de baza.

in plus 2610 are un design placut, faciliteaza o navigare usoara prin meniu si bineinteles, datorita ergonomiei, faciliteaza scrierea de mesaje. Nici autonomia bateriei nu este de neglijat.

Eu unul, in marja ta de pret, m-as orienta spre acest model.
Manuel
Eu as merge pe J120i. In primul rand e un SE, in al doilea rand are radio FM si in al treilea rand display-urile de la Nokiile low-cost imi dau fiori.
aaddrryyss
Hmmm...s-ar putea ca marketingul sa aibe ultimul cuvant in toata povestea asta.
Am descoperit simulatorul de telefon de pe site-ul SonyEricsson, si am avut astfel posibilitatea sa "butonez" la modul virtual telefonul in fel si chip. As fi vrut enorm ca si Nokia sa aibe un astfel de sim, sa-mi pot face o idee.

Ideea e ca sunt aproape hoatarat, doar un strop de intelepciune ma opreste sa arat cu degetul in seara asta spre castigator. Imi mai rezerv deci o noapte de gandire, si daca pana maine nu gasesc hibe semnificative pentru J120I, se cheama ca au luat sfarsit cautarile.

L.E. @semit: va fi luat sub clauza prelungirii de abonament, deci 0 parai
GoGu
Daca zici ca bugetul e atat de limitat, parerea mea personala e sa te uiti la Nokia 1208 (desi nu sunt fan nokia deloc, asta mi se pare un telefon destul de curatel, cu autonomie buna) si la Motorola W220 (de asta am eu la serviciu, are o finisare surprinzatoare la banii astia, autonomie buna, pe mine ma tine 5-6 zile, dar e cam lent in accesarea SIM-ului).

Oricum, gandeste-te ca daca prelungesti abonamentul cu 2 ani, s-ar putea sa nu te tina atata, ori sa reziste la limita (eu sper ca nu, dar la cum sunt facute device-urile astea...).

Interesante mai sunt si Alcatel OT-E801 (un fel de mp3-player cu telefon, are casti si card de 128MB incluse, are mufa mini-USB, prin care se conecteaza toate cele, inclusiv incarcatorul, finisare faorte buna, autonomie buna). Dupa aspect mi-a mai placut si Sagemul my212x, dar nu l-am butonat ca sa pot formula o opinie. Stiu ca are si el mufa mini-usb pt. incarcator, ceea ce sporeste numarul de moduri de incarcare (il poti incarca si la calculator, folosind cablul unei camere foto, de ex.)
Manuel
aaddrryyss, l-ai luat? Vreau sa iau si eu unul maine pentru maica-mea si as vrea impresii la cald. smile.gif
GoGu
Manuel, nu stiu ce sa zic, SE si-a dat seama ca pur si simplu nu poate face telefoane ieftine (si le dau dreptate, am avut un T290 si era un telefon oribil de utilizat), asa ca a decis sa-i lase pe cei de la Sagem sa le faca telefoanele din segmentul asta (segment unde Sagem se descurca mai bine).
Nu stiu daca J120 asta face parte din "generatia" asta...

http://www.onecompare.com/mobile-news/270/...-with-sagem.htm
http://www.intomobile.com/2007/03/26/sony-...ell-phones.html
Manuel
Mda... merci! Totusi asta nu ma afecreaza prea tare atata timp cat telefonul e ok. smile.gif
GoGu
Pai eu ma refeream la faptul ca ar fi preferabil sa fie din generatia Sagem (eu am o impresie buna despre ei, au evoluat enorm in ultimii ani, dupa cum vezi in al doilea link al meu de mai sus chiar le cedeaza celor de la SE niste tehnologii...).
Manuel
Ah... eu intelesesem pe dos. smile.gif Acu' stim cu totii ca esti fan Sagem asa ca nu te mai scuza tongue.gif
GoGu
Yup, de la Porsche mi se trage, am vrut ceva asortat tongue.gif

aaddrryyss, ce ti-ai luat pana la urma?

Manuel
QUOTE(GoGu @ 14 Dec 2007, 22:58)
Yup, de la Porsche mi se trage, am vrut ceva asortat  tongue.gif

*




Aici m-ai lovit sad.gif As cumpara orice rahat pe care scrie Porsche sau Ferrari.
bygy007
are la vodafone http://www.vodafone.ro/business/telefoane-...che-design.html wink.gif
deconectat
Nu te-ar tenta un nokia 1110 de exemplu (monocrom, tine foarte mult bateria, meniu ok)? Nu l-am vazut pe site la orange, dar poate il au totusi in magazine...
Nokia 2610 intradevar are un display groaznic. Cu j120 nu m-am jucat, dar nu ma astept sa fie cu mult mai bun.

Legat de numarul de caractere in agebda, atata timp cat salvezi numerele pe sim, acesta va fi acelasi indiferent de telefon. Doar daca salvezi numerele in memoria telefonului (asta daca are memeorie pentru numere) vei putea scrie mai multe caractere la nume.

Nokia are rezolutia mai mare la ecran (dar are si ecranul mai mare) si suporta java; se-ul are radio si ar trebui sa tina bateria mai mult. Amandoua sunt telefoane simple, la care nu ar trebui sa ai probleme cu softul.
aaddrryyss
Nu l-am luat inca, insa hotararea a ramas la j120i. Pe Nokia ala oricum trebuia sa mai dau 18 euro fara tva...iar SE-ul are si radio. Asa ca fie ce-o fi...SE ramane.
Ma descurc cum pot pana in jurul lui 25 Dec fara tel, ca nu mai e mult, si mi-l fac cadou de Craciun.
sobolan
nokia 1600...e prea tare telefonul,tine mult bateria,polifonic,simplu si elegant....pacat ca nu mai am si eu....
Manuel
Am fost si le-am vazut "live". J120i m-a cam dezamagit, arata cam nasol si ecranul e foarte mic. La banii astia (adica moca) 1600 cred ca e o alegere mai buna. Imi retrag afirmatiile de mai sus, cu scuzele de rigoare.
Duyu
Nokia 1600 up.gif
Racky
Pentru Nokia 1600 votez si eu...Despre 2610 pot sa zic ca multa lume se plange de display, iar despre SE eu nu am avut niciodata o parere buna...Eu zic daca vrei, 1600 sau 1110 sunt cea mai buna alegere...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.