Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: calculator injectie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
iordan
[...]

editat moderator.

Discutii despre adaptare injectie.
djasu82
Mai bine mi-as monta delco si flanse impreuna cu un carburator.
Marius_Do
Si altceva ce mai tebuie ca sa imi pun pe dacia mea pe carburatie?
iordan
alt motor cu tot ce ii trebuie sonda lamda ,traductor pt aprindere ,alt carburator si alte cable ,pompa benzina in rezervor si benzina fara plumb
viorel 77
din cate stiam eu injectia nu are carburator.
si nu poti pune un calculator pe un motor de dacie (carburatie).
iordan
asa e,trebuie schimbat motorul cu altul pt. injectie
CriSTI68
teoretic blocul motor pe carburatie este similar cu cel pe injectie cu mici diferente, nu vad care ar fi problema adaptarii injectiei pe un motor carburatie daca (un mare daca de fapt) se fac toti pasii de transformare a blocului, corect ?
sandy461229
QUOTE(Adrianno @ 25 Feb 2008, 00:34)
teoretic blocul motor pe carburatie este similar cu cel pe injectie cu mici diferente, nu vad care ar fi problema adaptarii injectiei pe un motor carburatie daca (un mare daca de fapt) se fac toti pasii de transformare a blocului, corect ?
*




Incorect....nu este nevoie de nici un fel de modificare la motorul propriu-zis - trebuiesc doar adaptati senzorii de care are nevoie calculatorul de injectie, respectiv:
- senzorul de turatie motor
- senzorul de pozitie a arborelui cotit
- senzorul de pozitie a axei cu came
- senzorul de detonatii (optional)
- pompa de benzina electrica (in rezervor)
- sonda Lambda pe galeria de evacuare
- delcoul de elimina si aprinderea se inlocuieste cu o aprindere electronica (controlata de calculatorul de injectie)
- In plus, mai trebuie instalat si catalizatorul (inaintea tobei intermediare)
- Iar carburatorul se inlocuieste cu asa-zisul "accelerator" (necesita adaptare la prinderea cablului de acceleratie)

Cele de mai sus sunt valabile doar in cazul instalarii unei injectii monopunct (injectie benzina in galeria de admisie - similara cu cea de pe Dacia 1310 Li). Daca se doreste instalarea unui sistem de injectie multipunct (injectie benzina direct in fiecare cilindru), lucrurile se mai complica putin - trebuie modificata si chiulasa pentru a permite montarea celor 4 injectoare)
argon
QUOTE(Adrianno @ 24 Feb 2008, 23:34)
teoretic blocul motor pe carburatie este similar cu cel pe injectie cu mici diferente,
*



e identic.
viorel 77
Senzor de pozitie al arborelui cotit?
al axei cu came?
senzor de turatie al motorului? ( poate zenzor de relanti)
delcoul este electronic (fara platina)
cablul de acceleratie se schimba.
si Sandi tu de ce motor vorbesti? (4 injectoare?)
Este Injectie monopunct deci 1 injector
argon
QUOTE(viorel 77 @ 25 Feb 2008, 07:47)
delcoul este electronic (fara platina)

*



Nu exista nici un delco, delco fara platina poti sa pui la orice Dacie pe carburator, si despre 4 injectoare era ipotetic.
viorel 77
Acesta este motorul meu.
are delco?
si exista un singur injector , delcoul electronic pt. injectie are 1 mufa legata la calculator
argon
nu-i zice delco electronic, aia era ideea. Vezi ca scapa ulei la bujia 4.
viorel 77
am avut probleme (am facut si motorul -setul) poza este facuta inainte smile.gif
nu stiu sigur cum se numeste biggrin.gif
einstein1984
QUOTE(viorel 77 @ 25 Feb 2008, 08:47)
Senzor de pozitie al arborelui cotit?
al axei cu came?
senzor de turatie al motorului? ( poate zenzor de relanti)
delcoul este electronic (fara platina)
cablul de acceleratie se schimba.
si Sandi tu de ce motor vorbesti? (4 injectoare?)
Este Injectie monopunct deci 1 injector
*


Nu are senzor de axa cu came, ca e Monomoronic (1 injector, nu-l intereseaza care supapa e deschisa), senzorul de turatie e tot ala cu cel de pozitie (un integrat e in stare sa faca o derivare pentru a afla turatia din pozitie), delocul e lipsa, si cablul de acceleratie merge la un "corp clapeta" nu "accelerator".
Marius_Do
Din cate citesc aici imi cam iau panica smile.gif)))))))) , deci o investitie cam la cat s-ar ridica? si se merita? eu am mers cu o dacie din 2001 injectie si avea consumul in oras de 6 6,5 deci mult mai bine decat 10(a mea) smile.gif)
argon
De unde ai dedus ca 6-6,5 in oras? de pe compiuteru' de bord probabil...consumul e relativ identic cu cea pe carburator, iar 6,5 in oras e chiar SF.
viorel 77
Einstein1984
acelasi lucru l-am zis si eu.
senzorul de turatie mentine relantiul

25 Feb 2008, 19:32:
Marius_do
investitie depinde ce vrei
a vandut cineva un motor 1.6 cu tot ce tine de injectie inclusiv rezervor instalatie el. si ceasuri cu 15 mil
a si cutia de viteze
C a t a l i n
Senzorul de turaşie nu menşine nimic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.