Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Martor - lipsa lichid spalator parbriz
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2
speed_fane
De multe ori mi s-a intamplat sa vreau sa spal parbrizul si sa constat ca nu mai am apa in rezervorul spalatorului de parbriz.

Desi am auzit acest lucru am inteles ca se poate ca unul din martorii nefolositi de pe tabloul de bord sa fie utilizat in acest scop.De exemplu la diesel sub martorul becului de ceata este un simbol cu un vas cu lichid in el, ma gandeam daca acest martor ar putea fi folosit.

Stiu ca pe placa nu exista nici ledul smd si nici rezistenta si ca trebuiesc puse, dar ce sonda trebuie folosita?

A incercat cineva asa ceva?

Eu unul consider acest martor foarte util daca ar functiona.





!!!Desi am folosit functia search nu am gasit nici un topic pe acest subiect.!!!
klaus
topic nu, ideea da: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1096926

Si ca sonda... Stiu si eu, poate una de apa din filtrul de motorina?
IRONICK
Daca nu uit diseara o sa pun eu poza cu senzorul pe care il am eu. Oricum se poate adapta cu cateva tranzistoare un senzor destul de usor. Nu trebuie decat sa puna la masa led-ul din bord. Indicatorul din bord se rezolva cu folie de tip nou ...

[attachmentid=1627424132]

Adica modelul asta ...
speed_fane
am folie ca a ta ca doar e diesel si e luat anul asta in mai....ok astept schema. ms
IRONICK
Desfaci bord-ul, lipesti led-ul si rezistorul, urmaresti traseul pana la conector, bagi un fir cu pin in mufa, il scoti prin burduf si de duci cu el la rezervor unde-i senzorul. A,, si mai trebuie un fir pentru 12v la senzor.

18 Dec 2007, 15:20:
Uite si o schema de senzor ...

http://www.tehnic.go.ro/pompa.htm
speed_fane
imi cam prind eu urechile pe acolo dar nici prea complicata nu este....ideea este urmatoarea:

ironick : sa inteleg ca tu ti-ai activat acest martor
-ai folosit aceasta schema?
-ma poti ajuta sa o pun in practica?

offtopic: ironick displayul tau este pe negativ?
IRONICK
off-topic: da
kodrix
off-topic: mina de aur este domnul IRONICK, pacat ca are un defect major si nu prea vrea sa faca sharing la ideile lui!
speed_fane

pai daca ne-at da totul mura in gura care ar mai fi farmecul....stii tu iti da un pont apoi cercetezi si vi sa arati ce care cum iar daca e bine mai primesti unul...
IRONICK
Un ºaring ar mai fi locul de montare al senzorului ...

Poze cu "bidonul" de apa:

[attachmentid=1627424178]

[attachmentid=1627424177]

[attachmentid=1627424179]

Poze cu senzorul pe care il am eu:

[attachmentid=1627424180]

[attachmentid=1627424181]



18 Dec 2007, 22:10:
PS. Noroc cu nenea ala de si-a luat pejo, ca asa m-am facut si eu cu un "bidon" pentru teste.
sebi4fc
Bidonu de apa i prins intr-un surub numai??? sau mai are ceva si pe dedesubt???
Ironik astept un raspuns ms mult.
Dsign
bre, noroc mare... numa ca pejo-ul are acum peste suta de mii, mai bine raminea cu ligheanu' biggrin.gif
klaus
As fi raspuns eu ca da, e intr-un surub, dar daca se asteapta raspuns de la altcineva...

Si nea dsign, vezi ca ai inceput sa confunzi personajele, ironick nu-s eu 04.gif
Dsign
pai de tine e vorba nene... a zis glumetu' ca a fost mare noroc cu nenea de si-a luat pejo! Oare cine si-a luat Pejo? Cin' sa fie, Cin' sa fie !?

On topic: mi se pare super ideea asta, zilele astea sunt strazile murdare mai ceva ca la tara si se foloseste mult spalatorul... iar daca ramii fara apa, ai pus-o.

Insa eu vorbesc, cel care nici acum nu si-a legat stergatoarele la spalator, am firul tras dar mi-e lene sa- infig in UCH biggrin.gif
IRONICK
QUOTE(sebi4fc @ 18 Dec 2007, 22:43)
Bidonu de apa i prins intr-un surub numai???  sau mai are ceva si pe dedesubt???
Ironik astept un raspuns ms mult.
Dupa ce se desface surubul se trage spre centrul masinii de el si se ridica.

PS. Pentru pretentiosi surubul se strange la 6,5Nm.
adiya
Dar senzorul ala de apa se gaseste separat de filtrul de motorina? Si daca da cam cat ''coasta''?
IRONICK
Al meu este din alta parte.
klaus
QUOTE(adiya @ 19 Dec 2007, 10:46)
Dar senzorul ala de apa se gaseste separat de filtrul de motorina? Si daca da cam cat ''coasta''?
*


Eu, la viata mea (deh, am cautat si eu...) nu am gasit separat, se uitau vanzatorii la mine ca la fenomenul tunkuska.
Sa-l recuperati dintr-un filtru vechi care de la care nu a fost scos senzorul
Sau sa se faca pur si simplu de mana, insa e o problema cu etansarea ca trebuie sa fie in zona cu lichid, sa nu picure pe langa el.
Sau un senzor cu cracii lungi sa fie bagat de sus. Ceva de genul asta au masinile de la VAG ca senzor pentru nivelul lichidului de racire.
adiya
Atunci astept sa vad ce-mi aduce mosul la revizia de 20.000km. smile.gif Stiu ca primele modele de E4 erau fara senzor de apa...
99MMH
Salutare oameni buni

- in primul rand craciun fericit si la multi ani !
- in al doilea rand - ati incercat cu un senzor de rezervor de apa ptr.parbriz de la cielo? Indata ce il gasesc pe al meu pe unde l-am "aranjat" o sa experimentez si va anunt.
Toate bune si pe curand
al bundy
QUOTE(klaus @ 19 Dec 2007, 12:49)
Sau un senzor cu cracii lungi sa fie bagat de sus. Ceva de genul asta au masinile de la VAG ca senzor pentru nivelul lichidului de racire.
*


Si la vasul de lichid au la fel. doar ca sunt mai scurti si e montat mai jos.
BodoC
Si ar mai fi ceva de facut
Pentru cei care au activat functionarea automata a stergatoarelor la stropire, in momentul in care rezervorul este gol, sa intrerupa acel fir dintre UCH si maneta de comanda, astfel incat sa nu mai functioneze stergatoarele pe uscat. smile.gif
GIC
Aruncati un ochi aici. Am postat acolo ca ramasesem dator wink.gif , in plus sistemul merge pe orice masina nu doar pe Logan.
99MMH
Salutare
Asa cum am promis, acum ceva vreme, am realizat montajul pentru aprinderea unui martor in bord care sa indice terminarea lichidului din vasul de spalare a parbrizului. Am gasit in final sonda dedicata pentru asa ceva de la cielo (foto 1). Se gaseste usor si nici scumpa nu este. La realizarea au fost cateva probleme cu care m-am confruntat :
1. Adaptarea lungimii sondei la adancimea vasului de pe logan, sonda finala trebuind sa aiba maxim 95mm lungime;
2. Pozitioanarea sondei pentru a arata, indica, cat mai aproape de ....realitatea din borcan, si etanseitatea borcanului la imbinarea cu sonda;
3. Led-ul in bord – asta a fost cel mai simplu pentru ca m-a ajutat un user de aici.
4. Iconita de pe ceasuri, care a ramas aceeasi (sub forma de volan!!!) pana ma hotarasc sa schimb folia.
Asa cum am spus am scurtat sonda la dimensiunea de 95 mm (foto 2) la care pentru o mai buna etanseitate(si pentru un aspect placut ) am atasat prin lipire dispozitivul initial de fixare al sondei (foto 3). Sonda astfel realizata am pozitionat-o si montat-o pe rezervorui de apa dupa ce in prealabil practicesem o „ gaura ” (foto 4). La pozitionare am tinut cont de faptul ca ledul la bord trebuie sa se aprinda cand este putina apa in rezervor, adica sa mai ai acolo o mica rezerva smile.gif
Si iata cum arata montat dispozitivul pe masina (foto 5) si „indicatorul” din bord (foto 6). Principiul de functionare este destul de simplu: cand nivelul apei este scazut, plutitorul care are incastrat un magnet actioneza senzorul care se afla in interiorul sondei. Acesta pune la masa ledul din bord. cand nivelul apei creste circuitul se intrerupe si ledul se stinge.
Cam asta a fost realizarea dupa vre-o 2 ore de munca in care cel mai mult timp l-am pierdut cu cautarea frezelor pentru a da gaura rotunda .
Toate bune RO_flag.gif
adiya
Dupa cum vad eu, sunt doua moduri in care se poate realiza contact.
1. Ledul se aprinde in momentul cand acea "bucsa" de plastic ajunge in pozitia inferioara maxima. In cazul asta nu e un pic cam tarziu? Sau sonda este pozitionata suficient de sus astfel incat in momentul aprinderii ledului sa mai fie ceva "zama" prin vas?
2. Ledul se aprinde imediat ce acea "bucsa" de plastic incepe coborarea si in acest fel mai ramane o rezerva de lichid in vas.
Astept lamuriri biggrin.gif.
99MMH
Salutare
@ adiya - bucsa cu magnetul coboara odata cu scadarea lichidului ( ledul este stins smile.gif ) . Cand bucsa ajunge la aprox o distanta mai mica de 5 mm de capatul inferior al sondei actioneaza senzorul si se aprinde ledul. Oricum inaltimea bidonului este undeva intre 95- 100 mm, deci mai este si aici o mica rezerva de lichid plus cea prevazuta din constructia sondei, in consecinta ledul se aprinde si ramane aprins cand in vas se gaseste sub jumatate de litru de lichid.
Toate Bune RO_flag.gif
klaus
aplauze.gif respekt.gif
green_wall_13
biggrin.gif Felicitari !!! eu am facut ceva identic la usa rezervor chiar azi de dimi' rolleyes.gif pun si poze dupa ce e gata pe un topic nou dedicat. (la mine in timisoara se kam fura din rezervoare la logan, Acum am alarma si la rezervor tongue.gif )
Defapt sa va explic ce e cu sezorul ala de Cielo: e doar un simplu contact magnetic reed. Se gaseste in orice magazin de piese electronice, la un pret de aprox 3 lei. Eu am pus contact reed la rezervor si un magnet pe usita. Cand deschide mafiotu usa, magnetul se apropie de releu si urla alarma. wink.gif Similar cu apa din vas, pleaca apa si magnetul coboara pana linga releul reed, si ledul se aprinde.
http://www.adelaida.ro/product_info.php?products_id=3976
[attachmentid=1627453599]

5 Jun 2008, 22:21:
Din pacate pentru mine stau in zona soarelui. mai exact pe strada Andrei Istavan.
e o moda aici sa se sparga masini in fiecare luna si mai nou se fura la greu din rezervoare. Eu am patit de doua ori, Un vecin cu un Kiss fm diesel nou nout, a ramas fara motorina acum 3 nopti. wacko.gif
Bujor Stefan
99MMH, bravo!
Ne poti spune si pretul sondei respective?
E sonda tot pentru nivelul lichidului de spalare la Cielo?
99MMH
Salutare
Pretul nu il stiu, dar cred ca la dezmembrari o gasiti pe la cativa lei smile.gif .Eu am facut rost de ea de la un cielo busit tongue.gif
Toate bune RO_flag.gif
green_wall_13
tongue.gif astazi am reusit sa-mi montez sonda (home made) in rezervorul de apa. Ledul din bord e un pic mai slab ca si restul dar isi face treaba, pana am sa-l schimb tongue.gif
Cateva poze cu sonda home made 053.gif
[attachmentid=1627457338][attachmentid=1627457339]
[attachmentid=1627457340]
Si poze cu martorul din bord bababa_rock.gif
[attachmentid=1627457341][attachmentid=1627457342]
silly1.gif
99MMH
Salutare,
@ green_wall_13 - bravos, smile.gif , lasa-l asa mai palid e mai putin deranjant noaptea, cand incepe sa clipoceasca mad.gif
Toate Bune
green_wall_13
wise_guy.gif Pana la urma am schimbat ledul cu unul ramas de la ceasuri. Primul ma enerva (ziua cu soare puternic nu prea se observa). Legat de clipoceli, acestea nu mai pot aparea (sonda nu permite)...De ce?? simplu: chestia aia galbena e un dop de pluta rezultat in urma desfundarii mai multor sticle de vin drunksinging.gif
Am gaurit dopul si am taiat un slit pe o parte in care am bagat un magnet ff mic, si l-am echlibrat in partea opusa cu un surubel infiletat in dopul de pluta. Dupa care am vopsit dopul cu trei straturi de vopsea si doua de lac. Sa nu se umfle in timp si sa nu putrezeasca. tongue.gif Dopul are o greutate destul de mare, si nu face balans la orice val (aici balansul este anulat si de magnet) si totusi e destul de usor incat sa si pluteasca. Sonda la baza e o seringa de 1 ml pentru insulina, in care am bagat un releu REED. Restul stiti si voi cum se poate face o sonda ca asta.(Identica ca si principiu cu cea de CIELO)
Poza cu ledul schimbat.
[attachmentid=1627457476][attachmentid=1627457477]
bobo77
Felicitari pentru realizare, dar mie nu mi se pare chiar asa utila...este parerea mea si nu trebuie sa fiti de acord cu ea, mi se pare ca mai mare-i daraua decit ocaua.
green_wall_13
dry.gif Pentru unii da, pentru altii nu...
Pentru mine este util, de multe ori uit ca trebuie sa completez cu "suc de parbriz" acel bidon, si cand sunt plecat la drum ...se gata si sucul tongue.gif .... si ma apuca dracii
doh.gif

adiya
Offtopic @ bobo77: Sa vezi pe o ploaie mocaneasca cand se termina lichidul din vas undeva pe camp ce ai sa-l apreciezi.
Ontopic: Eu la al meu dci nu prea am ce icoana sa folosesc...ceva idei? smile.gif
FRATELLO
Bravo ! Buna realizare ! La cit de usor se zgirie parbrizul este de preferat sa nu actionezi stergatoarele daca stii ca nu ai apa in bidon. Si daca pleci la un drum mai lung, pe ploaie, dupa muuulte camioane... Eu, unul, voi aplica neaparat in practica aceasta idee...Inca odata coolspeak.gif
green_wall_13
smile.gif Incerca cu icoana de "centura lipsa" radmasa.gif , sau in locul icoanei pe care o am eu "rezervor" probabil tu ai una cu volan, asa ca folosestete de aia. tongue.gif
Eu am de gand sa imi pun instalatie pe GPL, (la cum sare pretul la carburanti wacko.gif ) si imi veni ideea sa folosesc si icoana cu "GAS" ca martor la trecerea de pe benzina pe GPL harhar.gif
adiya
Am si eu icoana cu rezervor insa la mine e in uz.
green_wall_13
Pai ce icoane mai ai ??? La diesel cred ca e pentru senzor "apa in motorina"...asa e ?? sau ma insel eu... sad.gif
adiya
Este identica cu a ta. Cred ca GAS -ul ramane biggrin.gif
green_wall_13
radmasa.gif Cand apare iconita GAS e gata gazul pt parbriz tongue.gif si ce te faci in camp fara gaz ??? de unde bagi ? big_wheel.gif
adiya
Ma gandesc sa sterg cu ceva acetona icoana cu GAS si sa lipesc ceva mai apropiat de nevoile mele insa e periculoasa treaba. Mai vedem, acum sa gasesc pe undeva sonda buclucasa.
green_wall_13
wacko.gif Tine acetona departe de bord, daca nu vrei sa faci o gaura de toata frumusetea in folie. Sa nu stergi icoana ca orice ai pune in loc va arata foarte urat, si nu merita. nono.gif Foloseste icoana GAS cu incredere si vei fi multumit harhar.gif
Serje
Da chestia asta stie sa faca refil singura? tongue.gif Ca daca esti in camp pe ploaie mocaneasca si ti se aprinde beculetul ce faci ? Ok, mai mergi un pic pana se termina de tot sucul, dar daca poloaia nu se termina... cu ce te ajuta ca-l vezi aprins?
Cea mai buna solutie ii ca inainte de un drum lung, facut plinul cu suc.
Ii foarte buna realizarea lui green_wall_13, toata stima, ingenuos baiat, dar aici cam is deacord cu bobo77. Plus ca ii bine ca din cand in cand sa deschizi capota sa verifici daca mai ai suc si atunci sa mai faci cate o "inspectie vizuala" sub capota ca nu strica niciodata.
GIC
Pai reglezi chestia sa ti se aprinda cand mai ai ceva zeama in rezervor (sa zicem 0,5 L) si ai timp sa opresti undeva sa-i faci plinul.
99MMH
De acord cu GIC , eu am reglat la juma de litru in borcan sa se aprinda beculetul (volanul blush.gif ) si daca sunt in mijlocul campului la sute de Km distanta de civilizatie ( smile.gif ) mereu am in portbagaj o sticla de apa si un bidonel cu solutie pentru parbriz. Cat despre iconite, schimbati ...folia (sau cum i-o zice) smile.gif ca oricum desfaceti ceasurile.
Toate Bune
RO_flag.gif
adiya
QUOTE(CuTzU @ 27 Jun 2008, 00:47)
Da chestia asta stie sa faca refil singura?  tongue.gif  Ca daca esti in camp pe ploaie mocaneasca si ti se aprinde beculetul ce faci ? Ok, mai mergi un pic pana se termina de tot  sucul, dar daca poloaia nu se termina... cu ce te ajuta ca-l vezi aprins?
*


Ce faci daca esti in mijlocul campului si te alearga ursul? Te urci in primul pom. Si daca ursul se urca dupa tine? Te urci mai sus. Si daca se urca si el mai sus?......Cam asa si cu tine.
CriSTI68
am comandat senzorul, eu am hotarat ca sa fac fara martor luminos, ci doar cu martor sonor cand raman fara lichid
rbu_tuninq
cum adica ai comandat senzorul??
se gaseste senzor de borcan apa logan de cumparat?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.