Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
tibirk
Am schimbat discurile, am placutze noi, tamburii pe spate sunt perfecti, totusi simt la pedala cand franez (la viteza mai mare.....peste 80), discurile nu sunt ovalizate


la viteza mica mi se balangane masina vand franez de parca as avea rotile ovale....


daca are cineva idee de la ce poate sa fie.........
TAI
De unde stii ca nu sunt discurile ovalizate? Le-ai verificat la comparator? Daca sunt noi nu inseamna ca sunt si bune (din pacate)! Fenomenul pe care-l prezinta masina e cauzat de butuci sau discuri ovalizate. Daca mergi asa risti sa strici etrierul si bieleta de pe partea cu probleme.
vioar
Sigur strici bieleta.

Am discu de pe dreapta ovalizat din cauza ca am mers vreo 120 de kilometri pe autostrada cu rulmentul de pe dreapta spart.

Dupa cum spuneam am schimbat rulmentul si am lasat acelasi disc asta a dus la distrugerea bieletei si a bucsi din captul casetei. sad.gif
Am schimbat tot si acum este bine.
anndi
Problema mai poate sa fie si de la roti strambe, eu asa mi-am terminat bieleta si rulmentul de pe dreapta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.