Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme punte spate dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
DACIA-Wrc
Iu cum sta treaba..
in iulie am schimbat puntea spate deoarece cea originala din 80 mi s`a rupt..
adica s`a rupt axu care tinea roata.. stanga spate
am cumparat alta noua
am cumparat brate
bucse, cablu de frana de mana, conducte, rulmenti,
ce s`o mai tot lungim atat?
toate au fost noi inclusiv suruburi,piulite,saibe etc.
am schimbat amortizoare, am luat din acelea cu gaz nu`s de care...am schimbat arcurile
m`am dat cumasina vreo 3-4 saptamani... si cand am vrut s`o intorc cu frana de mana...cablul mi`a trecut prin bratz
noah.. se mai intampla(nici pana azi nu l-am facut)
de 3 zile miercuri seara mai exact am dat o tura cu masina dupa ce i`am pus antigel si alea alea..
si am intrat pe un dru cu multe gropi
am dat in cateva gropi si in dreapta spate se aude un zgomot ciudat
ce poate sa fie?


inca nu am desfacut sa ma uit pentru ca sambata o fo foarte frig si sa stau in strada pe trotuar sub masina am lasa`to mai moale
la servis..nu ma pot duce ca nu am bani...
ce poate sa fie

1 se putea rupe piulita?
2 se putea manca filetul din punte?adica ala de pe ax?

am uitat sa precizez...roate nu se misca cand faci stanga dreapta, amotizorul ii prins nu joaca ii ok... arcul ii la locul lui, nu joaca..nu nimica

3 sa se fi stricat amotizorul si sa deie pana`n capat?


daca are careva idee..ce poate avea il rog sa`mi zica ca cum temperatura trece de +2-3 grade cum ma bag sub ea.. ca daca iarasi vine zapada...mor
multumesc anticipat
asybo2002
daca totul e nou si a fost montat bine singurul lucru, pe langa eventuale vicii de fabricatie si de material, ar fi ca amortizoarele sa nu fi fost potrivite pt masina ta si sa cedeze fiind obligate sa lucreze doar la capat de cursa...
DACIA-Wrc
is amotizoare bilstein
oka
daca nu mergeau ok trebuiau sa se strice la 2-3 zile dupa montare...
cand am montat punea am testat`o pe diferite gropi si denivelari
am gasit o strada prastie.. rupta de lume fara asfalt doar gropi si pietris si am mers un 40-50km/h si s`o comportat ok...
mi se pare anormal sa se strice dupa 2-3 luni
ma gandesc ca daca amortizoarele daca nu erau compatibile.. sau altceva nu era compatibil trebuia sa cedeze dupa cateva zile..nu/
am fost la magazin specializat.. si am zis.. vreau sa schimb tot ce are puntea pe ea, inclusiv tamburi, prezoane.. tot,tot,tot am pus nou pe masina
le`am zis ca am 1300 modelul din 80
am platit dublu decat imi da asigurarea pe masina in caz de furt, distrugere etc...
daca amortizorul iistricat ca nu`i compatibil... ce sa fac?
sa ma duc cu ganrantia si sa i`l bat de cap la vanzatorul care era atuncea la magazin/
bani de servis nu am...si nici nu`s daca merita sa dau cateva milioane sa se uite si eventual sa repare...
daca chiar nu`i dau de capat eu o duc la servis dar as fi preferat sa o fac eu sa economisesc un ban ca vin sarbatorile.. si nu prea imi curg banii din buzunar..
mersi oricum
daca mai are careva idei... sa nu ezite sa`mi scrie mail la dnkrozalex@yahoo.com
merci anticipat
driverx
@DACIA-Wrc

Esti un mare fraier. Am vazut puntea aia....aia nu e pentru intors cu frana de mana, mers cu 40-50 in gropi.....de fapt oricum puntea aia e in stare mai buna decat toata caroseria masinii..

Sa mor io....tu ar trebui sa imbratisezi un copac cu masina aia, sa ramai fara ea si sa te trezesti si tu la realitate, ca altfel nu cred ca o vei face.....

DACIA-Wrc
ma.. sincer tu cam ai dreptate..
smile.gif)
pacat ca nu ai fost ieri sa vezi ce am facut pe strada cu masina..
ma mir ca mai am cauciucuri smile.gif)
da oricum.. ce am schimbat atuncea cand ai fost si tu langa noi o fo nou pus pe ea..
mi se pare najpa treaba sa tzina numa ase putin... nu/
Ov
zgomotul s-ar putea sa provina din tendoanele laterale care tin puntea, sau din bascula.
DACIA-Wrc
care vine sa se uite intr`o zi... sa`si dea cu parerea.. inainte s`o desfac.. ca poate`i o chestie minora...si noah..
driverx
NU meriti. Nici cand o sa iti pice roata dreapta cu tot cu brat nu o sa te inveti minte. Eu nu m-as mira sa nu iti bata caroseria acolo, ca amandoi stim ca acolo lipseste a naibii de mult din tabla care tine bratu drept si spatele pragului.

Si eu azi pe Muresanu ajutam masina in curbele astea stramte cu frana de mana si participantii la trafic se uitau urat la mine, dar .,...... fara modestie, eu am CAROSERIE, tu nu. Si tu pe deasupra faci smecherii pe asfalt, eu pe zone cu aderenta aproape 0. Eu nu chinui aproape nimic. Tu rupi masina...asta faci.
shaq_rose
daca ti se aude un huruit e posibil sa fi ramas fara vasilica la rulmenti, arunca cat mai repede o privire ca nu prea e de joaca
gabrielv
QUOTE(DACIA-Wrc @ 21 Nov 2004, 21:28)
..............
in iulie am schimbat puntea spate deoarece cea originala din 80 mi s`a rupt..
adica s`a rupt axu care tinea roata.. stanga spate
am cumparat alta noua
am cumparat brate
bucse, cablu de frana de mana, conducte, rulmenti,
ce s`o mai tot lungim atat?
toate au fost noi inclusiv suruburi,piulite,saibe etc.
am schimbat amortizoare, am luat din acelea cu gaz nu`s de care...am schimbat arcurile
....................


Imi cer scuze ca sunt offtopic, dar cat te-a costat afacerea asta cu schimbatul???
multumesc anticipat...
DACIA-Wrc
puntea o fost noua nouta.. dar o stat undeva vreo cateva luni bune..
o fo 900 mii..
un tambur parca 380 bucata
rulmentii vreo 10o bucata
conducta mica 42
aia lunga 75
amortizoarele nu`s.. ca taicami`o le`o cumparat...
undeva la 4 mil amandoua..?
sau bucata..
vreo 10 milioane in total..
ca am luat pod pedalier ca`i blana
aripa stanga-dreapta fata
2 chedere pentru usile din fata
o coloana de directie
2 arcuri
prezoane
suruburi
vazelina
brate
bucse
repartitoru.. sau cum s`o numi chestia aia in care intra conductele si este pe punte
placutele cu arc cu tot
rotund 11 milioane fara umpic
cu factura...toate cumparate din acelasi loc in aceeasi zi dar unele piese la ore diferite
am factura.. daca vrei si nu uit .. ti`o arat adica o scanez si vezi toate preturile..
daca le luam din locuri diferite ieseam umpic mai eftin.. dar mi le`a carat acasa...
de aia mi`a convenit..
le`am luat din celalalr capat al orasului.. si sa se car cu troleu sau mai stiu eu ce...nu mi`a convenit
acuma ma mai costa 10 milioane tinichigeria si inca vreo 4 vopsitu`
150$ jentile
vreau sa pun tori de 185..da mi frica ca rup directia in cateva zile..
vreau sa`mi fac capota din textolit.. sau ceva transparent...
da nu`s daca nu am apoi probleme....
Metalic
QUOTE
vreau sa`mi fac capota din textolit.. sau ceva transparent...
blink.gif

DACIA-Wrc
metalic vreau sa se vada motoru`... vreu sa`mi vopsesc capacu de chiuloasa si tot de se poate vopsi sin furtune in culoarea caroseriei....
smile.gif) ce mijto ar fii..
Slider
blink.gif he, he ce idee....sa pui poze pe acilea cind o sa termini. De fapt daca au scos astia carcase de calculatoare transparente de ce nu am avea si dacii transparente?
DACIA-Wrc
poi nu?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.