Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: am rupt cheia in busonul de la rezervor
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
tl88bkn
eram in peco si am vrut sa deskid busonul rezervorului sa alimentez
am bagat cheia si de obicei mergea putin mai greu desfacut busonul dar mergea.... acum am reusit sa rup cheia... ce sfaturi imi dati? cum pot sa scot bucata de cheie ramasa in buson...? multumesc anticipat
C a t a l i n
Așa se întâmplă dacă vrei să deskizi... Dacă încercai doar să deschizi, mergea fără probleme...

Încearcă cu un ac, dar să nu încerci cu un ak...
YO4RLP
o pensetă cu vârfuri ascuțite?
un băț de chibrit cu o picătură fină de superglue?
liviu_buc
pe viitor nu mai forta vezi dc se des usor dc nu incalzeste cheia la bricheta shi incerci sa deschizi asa iti zic eu ca mere dar mare grija nu cu bricheta la buson icon_mrgreen.gif
klaus
cheia are o grosime de cca. 2,5 mm. poti incerca sa dai o gaura in ea cu un burghiu de 1 - 1,5mm si sa bagi in gaura usor fortat un holzsurub mic-mic, de care apoi sa tragi.
spiridon
Incerca cu o bucatica de sirma otelita...
Vezi ca partea metalica a cheii se poate duplica la un atelier de chei !
bobo77
Schimba busonul...
ROLFY
terminatzi cu prostiile.....
am patit si eu asa acum multi ani....
am rezolvat foarte ushor. am scos busonul si la-am demontat. am scos verful care ramasese acolo si am am refacut ansamblul. este foarte simplu. si acum merge fara probleme.
succes
klaus
QUOTE(ROLFY @ 3 Jan 2008, 19:41)
am scos busonul si la-am demontat.
*

ROFLY, pentru ca la tine a fost asa de usor, poate retaliezi mai mult procedura de scos busonul cu cheia in el, in conditiile in care busonul e blocat pe inchis.
Ca initiatorul a zis:
QUOTE(tl88bkn @ 22 Dec 2007, 22:09)
sa deskid busonul rezervorului sa alimentez. am bagat cheia si de obicei mergea putin mai greu desfacut busonul dar mergea.... acum am reusit sa rup cheia.
*


ROLFY
pai.....cu bucata de cheie ce ti-a ramas in mana...poti deschide destul de ushor rezervorul avand in vedere ca varful cheii se afla deja in bushon, nu? nu trebuie decat sa introduci in bushon ceea ce ti-a ramas si invartzi de cheie.
la mine a mers de minune....
SYL
Pai in mod normal se rupe bucata de cheie care ramane in afara (adica la limita ce intra si ce ramane in afara din incuietoare), e cam greu, daca nu imposibil sa se rupa cheia de la jumate, deci nu ajuta deloc ideea ta...
ROLFY
la mine bucata rupta avea vreo 7-8 mm....deci a fost mai bine .....
gotty
am patit o si eu...cu o surubelnita am fortat busonul,l am scos-cos de gunoi-magazin piese auto-buson+cheie noua.....toata actiunea s a petrecut la cateva grade sub 0,acum vreo 5 ani la o dacie berlina....
tl88bkn
am rezolvat problema cu un ac de cusut!!! multumesc tuturor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.