Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce tip de anvelope?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
Anonymous
Din cate stiti voi care anvelope iti ofera un raport pret performanta bun. As avea de ales intre: Michelin, Pirelli, Continental sau eventual altele.



Iar cei care au anvelope diferite de cele standard ca dimensiuni sa ne spuna si noua nestiutorilor (i.e. eu) de ce au ales asta.
Mihai007
daca ai neaparata nevoie de cauciucuri, ia-ti de care te lasa "inima" (i.e. "buzunarul"). Nu exista un raport "magic" performanta/pret... depinde de fiecare individ in parte.

Daca ai banii necesari pentru 5 anvelope Michelin ... inseamna ca MERITA. Dar eu as urmari promotiile gen Carrefour... au fost interesante : Firestone 4.5 mil/ 4 buc apoi a fost Dayton 1 mil/buc.
klaus
Incercati intotdeauna sa luati la promotie.

Merita sa le urmaresti, de pe la toti - metro, selgros, carrefour, caci la promotii adaosurile sunt de pana la 15%.
RoadRunner
Salutare!



Eu am avut Michelin (la o NOVA GTI mai veche) si am facut 40000 de km cu ei fara nici o problema (pana etc) iar apoi am vandut masina cu ele. Cred ca nici acum nu le-a schimbat individul. Am fost foarte multumit de ele, se simte pur si simplu o MARE diferenta la aderanta fata de rahaturile de Montana.



Acum pe DSN am Montana si am 32000 de km cu ele, nu sunt ele tocite prea rau dar ma gandesc sa le schimb. Cred ca o sa imi iau Michelin. Cu alte marci nu am avut de-a face asa ca nu risc.



Numai bine!
Bobo
am mai postat asta la tutoriale:



am vorbit cu un prieten care lucreaza la michelin-victoria;

il intrebam de ce au renuntat dacia la ei; mi-au zis ca astea matador sunt mai ieftine si pe ei nu-i intereseaza piata romaneasca, au comenzi garla din USA;



mi-a zis ca o marca super este kleber, facute de compania michelin, foarte apropiate calitativ de michelin, dar mult mai ieftine decat ele; cica directorii lor numai din astea isi pun; daca iti pui michelin platesti mult marca si nu atat calitatea;
MoneyTalks
De anvelope Dunlop ce stiti? Sint bune? :roll: :roll:
DSops
Sorry, eu am avut Kleber, am trecut cu el prin niste pete de ulei si s-au galmit. Am avut si o explozie cu Dunlop noi (2 saptamani) si am constatat ca sunt coapte (turcesti made in England). Nu am auzit de probleme la Pirelli, Michelin, Sava (licenta Goodyear).
KorTexx
Va recomand site-ul http://www.reifentest.com ,au sute de opinii despre zeci de marci de pneuri. Din pacate site-ul e in germana, dar se poate traduce in engleza cu Altavista sau cu alt site de traduceri online.

Eu acolo ma duc inainte sa cumpar cauciucuri :wink:
MoneyTalks
Cum se poate sti pina la ce viteza e facut un cauciuc?
KorTexx
QUOTE
Cum se poate sti pina la ce viteza e facut un cauciuc?


Dupa indicele de viteza, care apare obligatoriu pe pneu.

Q = 160km/h

S = 180km/h

T = 190km/h

U = 200km/h

H = 210km/h

V = 240km/h

Z = 250km/h

W = 270km/h

Y = 300km/h



Pneurile cu indice superior vor fi intotdeauna de mai buna calitate, chiar si la viteze mici.
MoneyTalks
Mersi de informatie! smile.gif Am aflat in sfirsit si tipul cauciucului meu. Este V
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.