Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Calculatoare SH- Sugestii?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
13nov
Vreau sa-mi cumpar un sistem SH, da nu vreau sa depasesca 8.500.000 cu tot cu monitor (17). Stie cineva vreo firma in Bucuresti care sa vanda sisteme sh "brand"? Daca da, stiti ce as putea sa iau la banii astia?
Ant
ce fel de sistem ?
ca am eu un 386 si ti-l dau fericit in banii astia (cu monitor de 17 nou)
13nov
386 se mai poate numi sistem?
Eu vorbeam serios si ma gandeam la ceva de genul procesor >600Mhz, 128MB RAM;HDD 20GB; CD-ROM etc.
Slider
Dau eu un 486! Si este Dell de la mama lui! si un monitor nou! rolleyes.gif
northwood
QUOTE(13nov @ 22 Nov 2004, 12:14)
Vreau sa-mi cumpar un sistem SH, da nu vreau sa depasesca 8.500.000 cu tot cu monitor (17). Stie cineva vreo firma in Bucuresti care sa vanda sisteme sh "brand"? Daca da, stiti ce as putea sa iau la banii astia?
*




http://computere.bursa.rol.ro/sisteme/sisteme_pc/oferte/
costi
sau contacteaza-l pe DragOn aici pe forum
dragOn
Pe stoc: Dell PII 333, 4.3 hdd, 64 Mb, Cd-rom, usb, etc... + Monitor de 17": Total 6 mil
Altceva, la comanda!
Ducu1
La 8.5 mil iti iei calculator nou fara monitor. Singura piesa care merita sa o iei la mana aII-a e monitorul, restul nu te-as sfatui.
13nov
Am gasit pe net o firma din Cluj care vinde cu livrarea la domiciliu: IBM Black tower PIII 850 Mhz/128 RAM/20GB/AGP/CDROM/USB+Monitor Dell Black 17' 190 EUR, TVA inclus+ approx 300.000 taxe de livrare. Garantie 1 an. Ce ziceti sa am incredere in astia care vand pe net? A auzit cineva din Cluj de Madd Electronics?
Valentine
Cel mai bine cred ca ti-l iei pe bucati de pe forumuri specializate. Iesi cel mai ieftin.
Ov
pe upgradepc (flamigo) gasesti asta: http://www.upgradepc.ro/sistem_sh.asp?id=37

pretul e de 99 de euro.

iti mai tragi tot de acolo un monitor IT SOLAR 17" C702 TCO95 cu 2,5 milioane

si ti-ai facut calculator (cu garantie)

wink.gif

cu placere
13nov
QUOTE(Valentine @ 22 Nov 2004, 18:37)
Cel mai bine cred ca ti-l iei pe bucati de pe forumuri specializate. Iesi cel mai ieftin.
*




Imi dau seama ca asa ar fi mai ieftin, dar din pacate cunostintele mele in domeniul hardware au ramas la nivelul Pentium I si sincer imi e lene sa le updatez (ultimul Chip pe care l-am citit a fost acum 6 ani - nici nu stiu daca mai exista revista asta!).
Valentine
QUOTE(Ov @ 22 Nov 2004, 17:46)
pe upgradepc (flamigo) gasesti asta: http://www.upgradepc.ro/sistem_sh.asp?id=37

pretul e de 99 de euro.

iti mai tragi tot de acolo un monitor  IT SOLAR 17" C702 TCO95 cu 2,5 milioane

si ti-ai facut calculator (cu garantie)

wink.gif

cu placere
*


flamingo sunt printre (daca nu chiar sunt) cei mai scumpi in materie de IT. exista numeroase alte firme care au policy de upgrade si / sau preturi mici la componente si / sau sisteme.

poti sa iti faci computerul CU GARANTIE pe bucati, si este mai bine.
ai nevoie de un proc (un celeron cel mai bine ca sa aiba si garantie ceva), una bucata placa de baza sa suporte procu (de obicei se vand amandoua deodata), una bucata stick ram (256 minim! - ca sa mearga winXP cum trebuie), una bucata hdd (mai bine de 40Gb ca e cam la acelasi pret ca ala de 20 Gb) - vezi sa fie fara bad-uri, una bucata placa video (orice will do - da' vezi ca sunt geforce2 si rivatnt cu 32 Mb destul de ieftine), asigurate ca ai usb pe placa de baza, ia-ti o carcasa atx, un cd-rom, o floapa si esti gata. bine s-ar putea sa dureze targuiala, da' poti sa iti faci un calculator mult mai bun de banii astia decat orice ti-ar da pe la magazine (evident biggrin.gif).
costi
nu te sfatuiesc sa cumperi ceva prin posta;
crede-ma sint patit si stiu ce spun
in cazul unei defectiuni o sa regreti
ia ce/de unde iei dar din oras cu tine
Valentine
Eu vad la location la el Bucuresti, asa ca asta nu ar fi o problema smile.gif
Metalic
[QUOTE]Vreau sa-mi cumpar un sistem SH, da nu vreau sa depasesca 8.500.000 cu tot cu monitor (17). Stie cineva vreo firma in Bucuresti care sa vanda sisteme sh "brand"? Daca da, stiti ce as putea sa iau la banii astia?[/QUOTE]

[/QUOTE]Am gasit pe net o firma din Cluj care vinde cu livrarea la domiciliu: IBM Black tower PIII 850 Mhz/128 RAM/20GB/AGP/CDROM/USB+Monitor Dell Black 17' 190 EUR, TVA inclus+ approx 300.000 taxe de livrare. Garantie 1 an. Ce ziceti sa am incredere in astia care vand pe net? A auzit cineva din Cluj de Madd Electronics?[QUOTE]

Omule stai calm doar nu vrei sa iei o vechitura pe banii astia cand iti poti lua cel putin un sempron 2200 Mhz cu Hdd 40 Gb si cu cdrw iar monitorul il iei ulterior la 1 milion second de 17'

Uite aici un exemplu daca nu crezi, nu dau numele firmei sa nu fac reclama dar cred ca si dragon iti poate face aceeasi oferta, alta decat minunatia aia de PII, nu-i asa dragon! smile.gif !?

Carcasa 350W ATX 4 bay (Q-336) 17,50 17,50 USD
CD-RW ASUS 52X32X52X - QuietTrack - bulk 27,50 27,50 USD
Cooler socket A Speeze Owlstream SuperQuiet 6,45 6,45 USD
Floppy Disk Alps 3.5 6,40 6,40 USD
HDD 40GB Maxtor 7200 rpm ATA 133 (MX6E040L0) 51,90 51,90 USD
Memorie 128 MB DDRAM PC2100 PQI / Sycron 22,90 22,90 USD
Mouse 3 butoane PS2 - white (OEM) 1,15 1,15 USD
Placa de baza ASRock video integrat (K7S41GX) 40,90 40,90 USD
Procesor AMD Sempron 2200+/256K/FSB333 49,50 49,50 USD
Tastatura 104 taste PS2 (OEM) 2,70 2,70 USD

Subtotal: 226,90 USD (fără TVA)

Total general: 8.505.346 LEI (TVA inclus)



clr
Ca tot te - ai legat de Cluj:
http://www.prodt.go.ro/

Am o serie de cunostinte care au luat de la ei si au fost super multumiti. Singura problema e la garantie: trebuie trimis prin posta, astepti sa ti - l returneze, bani si timp pierduti. Din cunostintele mele una singura a avut o problema, dar nu din cauza lor ci de la transport. Desi scria pe el fragil, manipulat de baietii de la posta a ajuns tubul cu o pata neagra si uriasa in mijloc. L - a trimis inapoi si l - au schimbat fara sa cracneasca. Oricum cel mai bine e sa iei din localitatea ta de domiciliu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.