Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: troncaneala fata
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
daniel8810
salutare...am si eu o problema la care nici oamenii din service nu-i dau de cap.....am o troncaneala pe fata care se manifesta numai la drum cu denivelari..cum sa explic eu parca se aude sub masina parca o simti in podea....dar faza tare e ca am schimbat bucsile la bara stabilizatoare...planetara stanga...rulmentii de la telescoape fata (care se pare k i-am schimbat degeaba k erau perfect buni) rotile nu au nici un pic de joc caci au fost verificate de oameni in service...pivoti ca[ete de bara tot este bun nu are niciuna joc si totusi bate cand treci peste denivelari......am intrebat in service dak poate fi de la caseta dar nu se simte in volan troncaneala....se siomte parca in podea nu stiu ce ar putea fi....Chiar ca este o mare dilema...am stat jumatate de zi cu un mecanic si tot nu am gasit problema...poate stiti voi...poate v-ati intalnit cu asa ceva...aste[pt raspuns ...Multumesc
spiridon
1. schimba urechile de prindere la bucsele bara stabilizatoare - capat de bara sunt 5 roni si sunt facute din metal moale si au prostul obicei sa se lase citeva zecimi de mm si de aici jocuri si zgomote chiar si cu bucse noi !
2. pot fi bucsele de la brat (se inmoaie cauciucul) , defect greu depistabil deoarece bratul sta tensionat din cauza barii stabilizatoare...
3. verifica prinderile jugului pe caroserie (4 suruburi) plus cele laterale
4. verifica prinderea armaturii barei fata de caroserie !


Sa ne spui cum si ce ai rezolvat !!!


Dar chiar daca rotile nu au joc, unul din pivoti poate fi cu probleme !!!
daniel8810
am sa incerc tot ce ai zis tu spiridon...vad ca esti din iasi si eu sunt tot din iasi am putea sa ne intalnim sa vezi si tu depsre ce vorbesc...este sunetul acela al bucselor de la bara stabilizatoare...fix asa se aude....dar sunt schimbate de 4 zile...ai dreptate in legatura cu urechile si mecanicul a mai si batut oleaca prin ele...acuma nu stiu ce sa zik...
$$ilvviu
Bara stabilizatoare se fixeaza pe sasiu prin 2 bride din cauciuc. Eu zic ca de la alea e troncaneala.
Incearca sa misti de bara cu masina pe roti (adica pe canal, nu ridicata pe elevator).
eugeniuz2004
toba e bine fixata? ca si la mine era toba cu 2 elemente de fixare din cauciuc rupte si batea in caroserie si suna aiurea inauntru.
Psych0
se aude sub masian cand dai inainte si inapoi sau doar cand mergi cu fata / spatele .. ?!

vezi si toba cum zice si eugenuiuz
daniel8810
se aude sub masina doar cand merg pe drum cu denivelari..si cand se balanseaza masina...nu se aude nimik atunci cand merg fata spate....a fost probata si cu frana de mana trasa...si smuncita....pentru a vedea daca nu e de la tampoane...dar nimik....deci ea face numai la denivelari cand masina se balanseara.....sunetu e la fel ca acela al bucselor de la bara stabilizatoare(dar ele sunt abia schimbate...de vreo 4 zile)...amortizoarele nu sunt pentru k le-am verificat si pe ele...ca am schimbat rulmentii de la amortizoare fata...dovedindu-se ca i-am schimbat degeaba.
eugeniuz2004
revin cu toba ... ca si la mine erau toate schimbate doar ca nu fusese nimeni atent ca tampoanele centrale ale tobei erau rupte (si la mine continua sa se rupa periodic din cauza unei afaceri mai vechi care induce o tensiune suplimentara in toba si implicit in acele tampoane de cauciuc romboidale)
si mai ales la drum cu denivelari care presupun "torsionarea" masinii se auzeau zgomote aiurea si puternice pe deasupra si nu stiam de unde.
e Dacie si prin urmare trebuie sa fie zgomotoasa dar acelea erau neplacute rau. acuma stiu si probabil ca trebuie iar sa le schimb insa de asta data la pachet cu BBS.
Brambus
Bucse bara stabilizatoare sau bucsa bieleta antirasturnare uzate
daniel8810
revin...am rezolvat problema...toata treaba era de la bucsele de la bara stabilizatoare....ce sa mai ..degeaba erau noi...fiindca erau foarte tari si juca bara stabilizatoare in ele....am inlocuit si clemele de prindere si tot degeaba..pana nu am inlocuit bucselel cu unele mai moi...nici un rezultat..acum e liniste totala in masina...hiuuuu...multumesc celor care au dat diagnosticul corect!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.